Uzay Yolu'nun yıldızı otomatik şanzıman kurbanı

Uzay Yolu'nun yıldızı otomatik şanzıman kurbanı

access_time21 Haziran 2016 10:40
Uzay Yolu filminin genç yıldızı Anton Yelchin'in feci ölümüne otomatik şanzıman hatasının sebep olduğu belirtiliyor
Uzay Yolu filminin genç yıldızı Anton Yelchin, çalışır vaziyette bıraktığı Jeep Grand Cherokee’nin geri kayması sonucu, bahçe kapı- sıyla 2.5 tonluk araç arasında kalarak trajik bir şekilde hayatını kaybetti. Bu olayın ardından, otomatik şanzıman kurbanı olduğu belirtildi ve büyük bir tartışma başladı. Habertürk'ten Hakan Özenen konuyu köşesine taşıdı. İşte Hakan Özenen'in Habertürk'te yer alan o yazısı:

Genç oyuncunun dramatik ölümünün ardından, ABD’de Yelchin’in kullandığı Jeep Grand Cherokee’nin otomatik şanzımanın hangi modda olduğunun anlaşılmasıyla ilgili sıkıntılar yaşatan bir otomobil olduğu konuşulmaya başlandı. Kaza yerinde inceleme yapan polisin verdiği bilgilere göre, 27 yaşındaki oyuncu, otomobilinden vites ‘N’ yani boş vites konumunda ve çalışır durumdayken inip, arkadaki demir parmaklıklı kayar kapıya doğru yürümeye başladı. Bu arada geriye doğru kendiliğinden hareket eden 2.5 tonluk araç Yelchin’i otopark kapısı demirlerine sıkıştırdı. Genç oyuncu orada can verdi. 

‘EĞİMDE KAYIYOR’

Bu ölüm Jeep markasının konuyla ilgili geçmişte aldığı bazı şikâyetlerin yeniden gündeme gelmesine neden oldu. İddialara göre Grand Cherokee sürücü- leri deri bir körükle kaplı otomatik vites kolunun etrafından belirgin işaretler olmadığı için, aracın hangi konumda olduğunun vites kolunun pozisyonuna bakarak anlaşılmasının mümkün olmadığından şikâyet etmişti. ZF markasının geliştirdiği yeni 8 ileri elektronik otomatik şanzımanda vites kolu joystick gibi çalışıyor. Yani vitesi değiş- tirdikten sonra yeniden başlangıç pozisyonuna dönüyor ve aracın hangi vites pozisyonunda olduğunu vites koluna bakarak anlamak mümkün olmuyor. Sürücü vites kolunu ‘P’ pozisyonu da dahil hangi pozisyona getirirse getirsin, vitesin hangi pozisyonda olduğunu kola baktığında değil sadece önündeki ekrana bakarak anlayabiliyor. Çalışır durumda bırakılan bir araç ise sadece ‘P’ pozisyonundayken hareket etmiyor. Eğimli bir yolda ‘N’ pozisyonunda bırakıldığında ise eğimin yönüne doğru kayıyor.

RAPOR EDİLMİŞ YÜZLERCE KAZA VAR 

ABD Ulusal Karayolu Güvenlik Kurumu’nun (NHTSA) paylaştığı verilere göre ülkede 1.1 milyon araç, otomatik şanzımanları ‘P’ yerine ‘N’ pozisyonunda bırakılarak terk edildiğinde uyarı sinyali vermediği için, servislere çağrılıp, uyarı sinyali sonradan konuldu. Jeep Grand Cherokee’de ise bu işi bir uyarı sinyali yerine sadece gösterge tablosunda küçük bir uyarı ışığı üstleniyor. 

YÖNETMEN JUSTİN LİN'İN LANETİ 

RUS aktör Anton Yelchin’in ölümünde kötü bir tesadüf de ortaya çıktı. Kendi jipinin altında kalarak hayatını kaybeden Yelchin’in oynadığı ve gelecek ay vizyona girecek olan Star Terk Beyond filminin yönetmeni Justin Lin’in bir önceki filmi Fast and Furius 6’nın yıldızı olan Paul Walker da yine bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti. (Hakan Özenen / HABERTÜRK)
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Araç sahipleri dikkat! Akaryakıta çifte zam yolda

Araç sahipleri dikkat! Akaryakıta çifte zam yolda

access_time08 Haziran 2023 08:48

Dün 1,36 lira zam gelen motorin grubuna yeni bir zam haberi daha eklendi. 9 Haziran cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere motorin ve benzine zam bekleniyor.

Şampiyonlar Ligi finali için bazı yollar trafiğe kapatılacak

Şampiyonlar Ligi finali için bazı yollar trafiğe kapatılacak

access_time07 Haziran 2023 13:08

İstanbul'da 10 Haziran'da Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanacak UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi finali nedeniyle 7-11 Haziran'da bazı yollar trafiğe kapatılacak.

Tesla Model 3'lere vergi teşviki

Tesla Model 3'lere vergi teşviki

access_time06 Haziran 2023 22:56

ABD'de tüm Tesla Model 3 araçlar vergi teşvikinden yararlanabilecek

Motorine zam geliyor!

Motorine zam geliyor!

access_time06 Haziran 2023 08:37

Geçen hafta benzine gelen zamların ardından motorinde 7 Haziran çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere 1,36 lira zam bekleniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)