'Volkicar' uluslararası oldu

'Volkicar' uluslararası oldu

access_time12 Kasım 2013 12:19
2008 yılında tasarlanan yerli "Volkicar" otomobilleri, dünya pistlerinde yarışlara çıkıyor
Ralli pilotu Volkan Işık tarafından otomobil sporuna katkı sağlamak amacıyla
Yerli "Volkicar", dünya pistlerinde boy gösteriyor. Ralli pilotu Volkan Işık tarafından otomobil sporuna katkı sağlamak amacıyla 2008 yılında tasarlanan yerli "Volkicar" otomobiller, dünya pistlerinin vazgeçilmez yarış otomobilleri arasında olmaya aday gösteriliyor.
Işık, V1 serisi otomobil sporu meraklılarının her geçen gün arttığını söyledi.
Araç sayısındaki artışın otomobil sporuna merakı artırdığına işaret eden Işık, yarışmanın ekonomik ve seri olmasının, insanların kolaylıkla yarışabilmesinin önem taşıdığını vurguladı.
"İnsanlara yapılması daha kolay bir şampiyona, aynı zamanda kullanması keyifli bir otomobil sunmak istedim" diyen Işık, "2008 yılında dünyada başlayan ekonomik krizden otomobil sporunun çok etkileneceğini düşündüm. Bundan dolayı yeni projeyle otomobil sporuna katkı sağlamak istedim" ifadesini kullandı.

"V1 SERİSİNİ ULUSLARARASI HALE GETİRMEK İSTİYORUZ"
Işık, tasarladıkları otomobilin ardından V1 Challenge Şampiyonası'nı hazırladıklarını belirterek şunları söyledi:
"Otomobil tam istediğimiz gibi oldu. Kullanması, seyretmesi lezzetli, sevimli, kadın-erkek, çoluk-çocuk herkesin hoşuna gidecek bir tipi var. Bugüne kadarki yarış otomobillerinden farklı bir karakteri var. Çok yüksek sürat yapmayı taahhüt etmiyor ama çok zevkli bir kullanım taahhüt ediyor. Güçlü fakat son sürati diğer yarış otomobillerine göre düşük, 150. Bence bu, otomobil sporları açısından yüksek bir hız ama sürüş lezzetiyle insanları çok etkileyen, buradan da seyircilere ulaşan bir tarzı var.
Bugüne kadar 85 tane ürettik, büyük bölümünü yurt dışına sattık. 25'ini kendi organizasyonumuzda kullanıyoruz. Farklı ülkelerde de bu otomobili görmek istiyoruz, bununla ilgili görüşmelerimiz sürüyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda da başka ülkelerle V1 serisini uluslararası hale getirmeyi düşünüyoruz."
"Hedefimiz Türkiye'de insanların yapabileceği daha yaygın otomobil sporu" diyen Işık, Türkiye'de doğan ve dünyaya yayılan V1 serisini uluslararası hale getirmek istediklerini vurguladı.

YILDA 50-60 ADET ÜRETİLMESI HEDEFLENİYOR
Işık, yılda 50-60 araç üretmeyi planladıklarını aktararak, 2,5 yılda 85 araç ürettiklerini kaydetti.
Seyircilere şehir içinde daha yakın olmak istediklerini anlatan Işık, şunları dile getirdi:
"Beraberinde de şampiyona içinde 1-2 ayağın pistte olmasını istiyoruz çünkü pistte toplu kalabalık startlar çok keyifli ve sportif açısından çok başarılı geçiyor. Şehir içlerinde farklı organizasyonlar yaratıyoruz. Hepsi aynı anda yarışamıyor, gruplar halinde yarışıyor ve seyirciye daha yakın olarak çok daha büyük kalabalıklar yakalıyoruz. İnşallah önümüzdeki yıl Türkiye'de oluşan V1 serisini daha da genişletmek istiyoruz, Türkiye'ye yayılmasını arzu ediyoruz. Türkiye'de her bölgede V1 organizasyonu gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz organizasyonda heyecan oldukça yüksek."
Işık, kadın sporcuların V1 sporuna ilgisinin yüzde 5 olduğuna dikkati çekerek, kadın sporcuların artmasına özen gösterdiklerini sözlerine ekledi.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

En uzun menzilli elektrikli otomobil

En uzun menzilli elektrikli otomobil

access_time19 Eylül 2021 09:56

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Kurumu (EPA), elektrikli otomobil üreticisi Lucid Motors tarafından geliştirilen Lucid Air'in en uzun menzilli elektrikli otomobil olarak...

Toyota, 27 üretim bandını durduracak

Toyota, 27 üretim bandını durduracak

access_time18 Eylül 2021 06:32

Toyota Motor, yeni tip korona virüsün (Kovid-19), otomobil parçaları sağlayan sektöre olumsuz etkisi sonucu gelecek ay Japonya'daki 27 üretim bandını durduracak.

Sıfır araç fiyatlarına denetim!

Sıfır araç fiyatlarına denetim!

access_time17 Eylül 2021 13:48

Ticaret Bakanlığı, ÖTV matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimi fiyatlara yansıtmadığı iddia edilen bayiler için harekete geçti. Konuyla ilgili ticaret müfettişleri...

Renault 2 bin kişiyi işten çıkartacak

Renault 2 bin kişiyi işten çıkartacak

access_time17 Eylül 2021 12:34

Otomobil üreticisi Renault bazı departmanlardan 2 bin kişiyi işten çıkarmayı, veri bilimi ve batarya kimyası gibi alanlarında ise 2 bin 500 kişiyi işe almayı planlıyor

YORUM YAP

YORUMLAR (0)