Volkswagen Manisa yerine Slovakya'yı seçti

Volkswagen Manisa yerine Slovakya'yı seçti

access_time11 Kasım 2020 08:19
Temmuz ayında Türkiye yatırımından vazgeçtiğini duyuran Alman otomotiv üreticisi Volkswagen, geçen yıl Manisa'da planladığı yatırımı Slovakya'ya yapacağını açıkladı.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Alman Volkswagen'in (VW) Manisa'da yapılacağı söylenen yılan hikayesine dönen yeni yatırımı hakkında dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Alman basınına açıklamalarda bulunan şirketin CEO'su Herbert Diess, VW'nin fabrika yatırımı için Slovakya'yı seçtiğini bildirdi.

Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız haberine göre VW, ülkede hali hazırda faaliyetleri süren firma Bratislava fabrikasının üretim kapasitesini artıracak. Slovak basınının da yer verdiği gelişmeye göre, toplam tutarı 1 milyar euroyu bulması beklenen yatırım ile, VW Passat ve grup markalarından Skoda'nın Passat ile aynı platformu paylaşan Superb modelinin üretimi Slovakya'ya kaydırılacak.

Slovakya'ya yapılacak yatırım ile VW'nin ülkedeki yeni üretim kapasitesinin ne olacağı hakkında bir bilgi paylaşılmadı. Öte yandan, Slovakya hükümetinin fabrikada görev alacak çalışanların yetkinliğini artırmak adına VW'ye bir enstitü kurma sözü verdiği belirtiliyor.

Bratislava fabrikasında hali hazırda, Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Volkswagen UP, Skoda Citigo ve Sat Mii modelleri üretiliyor. Tesiste gerçekleşen üretimin yüzde 99'u 158 ülkeye ihraç ediliyor.

MANİSA'DA ŞİRKET KURULMUŞTU, SONRA VAZGEÇTİ

2015 yılında patlak veren dizel skandalı sonrası yüzünü elektrikli otomobillere çeviren Volkswagen, 2018 yılı sonunda ise Emden, Zwickau ve Hannover fabrikalarını elektrikli modellerine ayırması nedeniyle içten yanmalı modellerini üreteceği yeni bir fabrikaya ihtiyaç duymuştu. Şirket, uzun süren araştırmaların ardından yatırım için Manisa'da karar kılmıştı.

Bu doğrultuda, 2019'da Manisa'da şirket kuran VW'nin, Passat ve Suberb modelleri ile birlikte, Seat Ateca ve Skoda Karoq modellerini de bu fabrikada üretebileceği belirtilmişti.

Ticaret Sicil Gazetesi'nde yer alan bilgiye göre, Manisa'da Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. isimli 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket kuran Alman üreticinin, söz konusu fabrikada 4 bin kişi istihdam ederek, yılda 300 bin adet araç üretmesi bekleniyordu.

TÜRKİYE'DEKİ YATIRIMI 4 DEFA ERTELENDİ

Bu gelişmeden kısa bir süre sonra, Türkiye'nin Barış Pınarı Operasyonu bahane ederek yatırım kararını askıya aldığını bildiren VW, o tarihten sonra ise yatırım kararı hakkındaki resmi açıklamasını tam 4 kez daha ertelemişti.

Süreç içinde Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeler VW'yi kendi ülkelerine davet ederken, şirketten yapılan açıklamalarda ise yatırım için Türkiye'den başka yer aranmadığı her defasında ifade edilmişti.

Geçtiğimiz Temmuz ayında da, pandemi nedeniyle düşen tüketici talebini öne süren VW, üretim kapasitesini artırmaktan vazgeçtiğini ve dolayısıyla Türkiye'de planlanan fabrika yatırımını da durduğunu açıklamıştı.

Eğer vazgeçmeseydi, Volkswagen'in Türkiye'ye yapacağı yatırımın toplam bedelinin 1.4 milyar euroyu bulması bekleniyordu. Gelinen noktada, Alman marka Türkiye'de yeni baştan fabrika yatırımı yapmak yerine, Slovakya'daki faal tesisinin kapasitesini daha düşük maliyetle artırmayı seçmiş durumda.

Pandemi sonra Volkswagen yatırımı gündeme gelebilir

Ford ve Volkswagen'in Kocaeli fabrikası bilmecesi

Volkswagen Manisa projesini neden durdurdu?

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Markaların en ucuz otomobilleri

Markaların en ucuz otomobilleri

access_time08 Mayıs 2021 10:33

Çip tedarikinde yaşanan sorunlar nedeniyle otomobil fiyatlarında artış devam ediyor. Döviz kurlarındaki oynaklık da fiyatlarda etkili oldu. En ucuz otomobil 146.900 liradan...

Bu krizden çıkışın bedeli 3 trilyon dolar

Bu krizden çıkışın bedeli 3 trilyon dolar

access_time07 Mayıs 2021 15:02

Otomotivde başlayarak elektronik sektörüne sıçrayan küresel çip tedariki sorunu giderek büyürken, çip talebinin karşılanması için gelecek 10 yılda Ar-Ge ve sermaye harcamalarına...

30 metre uzunluğunda otobüs

30 metre uzunluğunda otobüs

access_time07 Mayıs 2021 13:22

Çin’de üretilen ‘Qikhang’ isimli, 30 metre uzunluğunda 300 kişi kapasiteli dev otobüs, Hubei eyaletinin Xiangyang caddelerinde görüldü.

Otomatik vites tercihi artıyor

Otomatik vites tercihi artıyor

access_time07 Mayıs 2021 12:15

Türkiye'de otomatik vites otomobil satışları bu yılın ilk dört aylık dönemiyle geçen yılın aynı dönemi kıyaslandığında yüzde 81,2 artışla 156 bin 695'e...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)