Volkswagen’den Amerikalı kamyon devine 2.9 milyar dolarlık teklif!

Volkswagen’den Amerikalı kamyon devine 2.9 milyar dolarlık teklif!

access_time31 Ocak 2020 10:04
Alman otomotiv devi Volkswagen, gözünü Amerikalı kamyon devi Navistar International'e dikti

Navistar firmasının hisseleri hafta içinde yüzde 51’e varan bir yükselişle 36.35 dolara çıktı. Navistar Uluslararası şirketi efsane Amerikan tırlarını üreten bir firma olarak öne çıkıyor. Navistar ayrıca, Amerika’da kullanılan sarı renkli, “okul otobüsü” modellerini de üretiyor. Ülkenin savunma sanayine de katkıda bulunan firma araçları için motor üretimini de kendisi sağlıyor.

Sözcü'nün haberine göre Volkswagen markası Kuzey ve Güney Amerika’daki kamyon piyasasında iyi yerlere gelmek için mücadele ediyor ancak en büyük rakipleri AB sınırlarında olduğu gibi Daimler ve Volvo. Daimler, ABD kamyon pazarında Freightliner markasıyla ortak olarak hayatına devam ederken Volvo, Mack ile bölgede büyük bir güce sahip. Traton yani Volkswagen’in ABD’deki ağır ticari araç firmasının CEO’su Andreas Renschler, geçmiş dönemlerde de markanın Navistar içindeki hisse yüzdesini artırmak istediğini belirtiyordu.

Navistar, Cummins Inc. ve Meritor Inc. yani bu birbirine parça tedariği sağlayan üç firma geçtiğimiz yıl binlerce kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. Volkswagen’in yapmayı planladığı yatırım onları Amerika’daki kamyon pazarında iyi bir konuma getirecek. Volkswagen markası Navistar’ın yüzde 17’lik hissesine şu anda sahip. 2.9 milyar dolarlık teklifle firmanın yüzde kaçına sahip olmayı hedefledikleri hakkında bir açıklama yapılmadı.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Otomobil ihracatı 5 milyar dolara dayandı

Otomobil ihracatı 5 milyar dolara dayandı

access_time28 Temmuz 2021 11:26

Ocak-haziran döneminde en çok binek otomobil ihracatı Fransa, İtalya ve Almanya'ya yapıldı.

Akaryakıt satışında bayram rekoru

Akaryakıt satışında bayram rekoru

access_time28 Temmuz 2021 11:14

Kurban Bayramı tatilinin başladığı 17 Temmuz'un bir gün öncesinde 104 milyon litreyi aşan akaryakıt satışıyla günlük bazda rekor kırıldı.

Minibüs, otomobili geçti!

Minibüs, otomobili geçti!

access_time28 Temmuz 2021 10:02

TÜİK verilerine göre, Haziran ayında 104 bin 316 adet taşıtın trafiğe kaydı yapıldı. Trafiğe kaydı yapılan taşıtlarda bir önceki aya göre minibüste yüzde 104, otomobilde ise...

Avrupa'daki ticari araç sayısı arttı

Avrupa'daki ticari araç sayısı arttı

access_time28 Temmuz 2021 09:45

Avrupa'da yeni ticari araç kayıtları yüzde 37 arttı

YORUM YAP

YORUMLAR (0)