Waymo'nun otonom araçlarında sürücü şartı aranmayacak

Waymo'nun otonom araçlarında sürücü şartı aranmayacak

access_time31 Ekim 2018 12:19
Google'in çatı şirketi Alphabet'in sürücüsüz otomobil birimi Waymo, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde araç içinde şoför olmadan sürücüsüz araç (otonom) testi yapma izni aldı

Google'in çatı şirketi Alphabet'in sürücüsüz otomobil birimi Waymo, ABD'nin Kaliforniya eyaletinden araç içinde sürücü olmadan test sürüşleri yapma izni aldı. Otonom araçlarda bugüne kadar acil durumlar için bir sürücü bulunması şartı aranırken, ilk kez Waymo'nun sürücüsüz araçlarında herhangi bir kimsenin bulunması zorunlu olmayacak. Waymo'nun aldığı iznin, otonom araçların yaygınlaşmasını ve ticarileştirilmesini hızlandıracağı ifade ediliyor.

Waymo, aldığı izin ile sürücüsüz araçlarını gerçek trafik şartlarında test etme imkanına kavuşmuş oldu. Öyle ki, şirket sürücüz araçlarını otoyollar, caddeler ve sokaklar olmak üzere kamuya açık tüm alanlarda testini yapabilecek. Waymo'nun toplam 36 araçlık otonom filosu, test sürüşlerinde en fazla 100 kilometre hızla seyredebilecek.

15 MİLYON KİLOMETRE YOL KAT ETTİ

Yaklaşık 10 yıldır sürücüz otomobil testlerini sürdüren Waymo, otonom sürüşe sahip araçları ile bugüne kadar 15 milyon  kilometreden fazla yol kat etti. Silikon Vadisi'nin de yer aldığı Kaliforniya sınırları içinde otonom otomobillerini test eden 60 firma bulunuyor. Bu firmaların Waymo dışındaki hepsinde, testler sırasında sürücünün bulunması şart koşuluyor.

Waymo'nun otonom testleri Jaguar'ın elektrikli aracı I-PACE ve Chrysler Pacifica Hibrit marka modelleri ile yürütülüyor. Mart ayında Uber'in otonom test aracı, Arizona'da bir kadına çarparak ölümüne sebebiyet vermişti. Olay sonrası söz konusu araçların güvenliği tartışma konusu oldu.(Habertürk)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Elektrikli araç bataryaları için talaşlı çözüm!

Elektrikli araç bataryaları için talaşlı çözüm!

access_time27 Şubat 2024 14:15

Yeni Zelanda merkezli bir CarbonScape şirketi, elektrikli araç bataryalarında çığır açan bir yaklaşım benimseyerek talaş kullanmaya başladı. Şirket, atıl durumdaki talaşı...

Rusya'da benzin ihracatı yasağı

Rusya'da benzin ihracatı yasağı

access_time27 Şubat 2024 08:43

Rusya, bezin ihracatını 6 ay süre ile yasakladı

Hyundai iki modelini artık üretmeyecek

Hyundai iki modelini artık üretmeyecek

access_time26 Şubat 2024 17:12

Hyundai, i20 N modelinin ve i30 N modelinin üretiminin şubat ayı itibariyle sona ereceğini duyurdu.

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

access_time26 Şubat 2024 11:48

2023 yılında Avrupa'nın elektrikli otobüs pazarı geçen yıla göre yüzde 53 artarak satışlarda yüksek atılım gösterdi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)