Yerli firmalardan elektrikli oto atağı

Yerli firmalardan elektrikli oto atağı

access_time12 Aralık 2016 12:20
Türkiye Ar-Ge’de dev adımlar atarken, yerli firmalar da yatırımlara ağırlık verdi. Günsel, elektrikli oto için KKTC’de 100 milyon dolarlık fabrika yatırımına hazırlanıyor.

Türkiye'nin inovasyona yönelik yaptığı çalışmalar otomotiv sektöründe meyvesini vermeye başlıyor. Yerli otomobil çalışmaları devam ederken bir yandan da özel sektör elektrikli otomobil üretimi için çalışmalarını hızlandırdı. KKTC'li Yakındoğu Üniversitesi'nin şirketi Günsel Otomotiv, elektrikli otomobil üretimi için Lefkoşa'da ilk etapta 100 ve gelen talebe göre 500 milyon dolara uzanacak bir yatırıma hazırlanırken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın İnovasyon Haftası'nda standını ziyaret ettiği Onuk Otomotiv de, benzinli modelleri ilk etapta ABD'de satışa sunmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda elektrikli otomobil üretimi için DMA ile birlikte çalışan Onuk, Tuzla'da bir üretim birimi de kurdu. Bugüne kadar Ar-Ge'si için 10 milyon euronun üzerinde harcama yapan şirket, elektrikli otomobilleri satışa sunmak için çalışmalarını hızlandırdı. Türkiye ve dünya için hücumbot gemileri yapan Onuk Grubu'nun Başkanı Ekber Onuk'un üzerinde çalıştığı benzinli ve elektrikli otomobiller, 40 yıllık bir birikimin eseri. Türkiye'nin ilk yerli arabası olan Anadol aracının tasarım ekibinin şefi olarak görev yapan Ekber Onuk, şu anda benzinli bir araç ve DMA Oto ile de elektrikli otomobil üzerinde çalışıyor. Bunun için Tuzla'da bir üretim tesisi kuran Onuk Taşıt Tasarım şirketi, benzinli modeli ABD'de yapılacak olan otomobil fuarına yetiştirmeye çalışıyor.

OTOMOBİL FUARINA KATILACAK

Onuk Taşıt şirketinin şef tasarımcısı Gökhan Akış, "ABD'de satışa çıkaracağımız model, kevlar malzemeden yapılıyor. 870 kilogram ağırlığında 1.6 ekobüs turbo Ford motor var. ABD'deki otomobil fuarına yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu Cobra Daytona modelinin yeni ve modern versiyonu olacak. Burada üretim yapılıp, orada montesi yapılabilecek. Bizim ayrıca eski Sazan modelini de ABD'de piyasaya sunacağız" dedi. Akış, ayrıca yüzde 100 yerli model olan elektrikli otomobil için de çalıştıklarını söyleyerek, bu modelin taksiler için olan versiyonunu yapmak istediklerini vurguladı. Akış, elektrikli otomobilin tam pille 500 km gidebildiğini söyledi. Piyasaya çıkmak için hazırlanan bir diğer elektrikli otomobil markası Günsel ise fabrika yatırımı için gün sayıyor.

Suat Günsel (soldan 1.) ve oğlu İrfan Günsel (soldan 3.) , elektrikli otomobil Günsel'i MÜSİAD'ın Fuarı'nda sergilemişti.

GÜNSEL 2018'DE PİYASADA

Yakındoğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel, "Modeli 2018'de piyasaya çıkaracağız. Şimdilik bin adet üretilecek" dedi. Günsel, aracın motorunun da yerli olacağını söyleyerek, "Üniversite kampüsünde 35 bin metrekarelik alana 100 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Yılda 100 bin otomobil satışına ulaşıldığında yatırım tutarı da 500 milyon dolara çıkacak" diye konuştu.

Kaynak: İbrahim Acar/Sabah

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

access_time29 Eylül 2023 11:38

Ek motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım'da sona erecek.

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

access_time28 Eylül 2023 12:35

Anayasa Mahkemesi, ek MTV'nin iptali istemiyle yapılan başvuruyu oybirliğiyle reddetti

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

access_time28 Eylül 2023 11:40

Benzin satışları ağustos'ta yüzde1 0,01 artarken, motorin satışları yüzde 5,36 azaldı

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

access_time28 Eylül 2023 10:17

Çin’in otomobil ihracatının bu yıl 4 milyon aracı aşması ve ülkenin dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı olması bekleniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)