İkinci el araç alacaklar dikkat

İkinci el araç alacaklar dikkat

access_time27 Mayıs 2013 09:51
İkinci el araç satın alırken kaparo isteyenlere karşı uyardı
Başkent Otomotivcileri Derneği Başkanı Aydın Erkoç, vatandaşların ikinci el araç satın alırken kapora isteyenlere karşı dikkatli olmalarını istedi.
Erkoç, "Dolandırıcılar, vatandaşa bir hesap numarası veriyor ve aslında hiç olmayan araç için kapora yatırmalarını istiyor. Vatandaş da ucuz bulduğu aracı kaçırmamak için kaporasını yatırıyor ama ondan sonra ne ilan kalıyor ne de satıcı" dedi.
Erkoç, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte ikinci el otomotiv satışlarında da hareketlenme başladığını ifade etti.
Yaz aylarında vatandaşların özellikle tatil bölgelerine gittiklerini kaydeden Erkoç, "Genellikle otobüsle tatil yapmak istemiyorlar. Dolayısıyla otomobile olan talep de artıyor" ifadesini kullandı.
Vatandaşlara ikinci el otomobil alırken dolandırılmamaları için bazı ipuçları da veren Erkoç, şöyle konuştu:
"Öncelikle neye ihtiyacınız var, onu tespit etmelisiniz. Aracında öncelikle gücü ön planda tutanların büyük motorlu araçlara, geniş ailelerin ise daha geniş araçlara bakmasını tavsiye ediyoruz. İhtiyacınızı tespit ettikten sonra da öncelikle aracın kilometresi ve bakımları da önemli. Yüksek kilometreli araçlar kullanıma bağlı olarak zamanla bazı bakım masrafları çıkabiliyor. Bu noktada da aracın bakımları önem kazanıyor. Bakımları sürekli olarak düzenli yapılmış, orjinal bakım malzemeleri kullanılmış araçlar sürücülerini daha az üzer."
Vatandaşların beğendikleri araçları almadan önce kullanarak, test etmeleri gerektiğine de dikkati çeken Erkoç, aracın dış görünümü kadar mekanik parçalarının da önemli olduğunu, bu nedenle gerekirse aracın uzman yada usta tarafından da kontrol edilmesi gerektiğini belirtti.
"KAPORA İSTEYENLERE DİKKAT"
Erkoç, aracını satmak isteyenlerin, özellikle son dönemlerde internet üzerinden ilan verdiklerine dikkati çekerek, bazı kişilerin sahte ilanlar vererek vatandaşları dolandırdığını ifade etti. Vatandaşları bu konuda dikkatli davranmaları gerektiği uyarısında bulunan Erkoç, şöyle devam etti:
"Değeri 50 bin lira olan bir araç, internet üzerinden 35 bin liraya 'acil' diyerek satılığa çıkıyor. İlanı gören iyi niyetli vatandaşlarımız da hemen ilan sahibini arayarak, aracı almak istediğini ifade ediyor. Dolandırıcılar da, vatandaşa bir hesap numarası veriyor ve aslında hiç olmayan araç için kapora yatırmasını istiyor. Vatandaş da ucuz bulduğu aracı kaçırmamak için kaporasını yatırıyor ama ondan sonra ne ilan kalıyor ne de satıcı. Bu nedenle vatandaşlarımızın kapora isteyenlere karşı dikkatli olması gerekiyor."
OTONOMİ PROJESİ
Avrupa ve Ortadoğu'nun en büyük otomobil teşhir alanı "Otonomi"nin temelini geçtiğimiz günlerde attıklarını hatırlatan Erkoç, projenin kent içerisinde dağınık haldeki otomobil satış alanlarının tek merkezde toplanmasını amaçladığını ve proje içerisinde otomobil satış-servis hizmetleri, otel, noter, banka, otomobil test ve yaşam alanları yapmayı planladıklarını anımsattı. (Sabah)
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

access_time15 Nisan 2024 16:34

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ramazan Bayramı tatilinde otoyolları 11 milyon 236 bin 983 aracın kullandığını açıkladı. Özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve...

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

access_time15 Nisan 2024 14:35

Elektrikli araba üreticisi Tesla, elektrikli araç pazarında yoğunlaşar rekabetin etkisiyle düşen satışlar nedeniylm küresel işgücünün %10'undan fazlasını işten...

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

access_time15 Nisan 2024 11:30

TEHAD Başkanı Berkan Bayram, Ramazan Bayramı tatilinde elektrikli şarj istasyonlarının sıkıntısız hizmet verdiğini belirterek, "Bu süreçte elektrikli otomobil kullanıcıları...

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

access_time14 Nisan 2024 15:32

Düzce'de selektörle radar uyarısı yapan sürücülere 45 bin 540 lira ceza kesildi

YORUM YAP

YORUMLAR (0)