Volkswagen fabrikasında Hitler paniği!

Volkswagen fabrikasında Hitler paniği!

access_time11 Temmuz 2016 10:04
Dizel skandalı ile mücadele eden Alman otomotiv devi Volkswagen'in kalbi olan Wolfsburg fabrikasında bomba arama çalışmaları yapılıyor
Alman otomotiv devinin 1938 yılında Adolf Hitler’in emriyle ‘Halkın Otomobili’ olarak adlandırılan Beetle’ı üretmek için kurduğu Wolfsburg fabrikasında 2. Dünya Savaşı’ndan kalma patlamamış bombalar olduğu şüphesiyle geçtiğimiz hafta aramalar başlatıldı.

Bomba imha ekipleri tarafından yapılan aramalar yeni fabrika inşaatında çalışan ekiplerin dört ayrı noktada buldukları metal parçaları sebebiyle başlatılmış. Bu parçaların patlamamış bombalar olabileceğinden şüphelenildiği için geniş çaplı araştırmalar devam ediyor.

TATİL BÜYÜK ŞANS

Kentin yerel gazetesi Wolfsburger Allgemeine Zeitung, bomba imha uzmanlarının bu dört noktadan üçünü kontrol ettiklerini ve güvenli olduğunu söylediklerini belirtirkenson bölgenin aranmasına ise devam ediliyor.

Eğer patlamamış bir bomba bulunursa, ekipler bunu haftasonunda imha edecek. Aradaki süre ise fabrikanın yakınındaki yaklaşık 700 kişinin yaşadığı bir mahalleyi boşaltmak için kullanılacak ve aynı zamanda imha işlemi fabrikanın kapalı olduğu güne denk gelmiş olacak.

Fabrikanın 3 haftalık yaz tatiline girmiş olması sebebiyle şu anda çok az işçinin bulunmasının büyük bir şans olduğu belirtilirken, Reuters’a konuşan bir yetkili, fabrikada yaşanan bu olayın üretime herhangi bir etkisi olmayacağını belirtti.

60 BİN ÇALIŞAN

Beetle üretmek için kurulan Wolfsburg fabrikası, 2. Dünya Savaşı zamanında askeri araç ve uçak parçası üretiminde kullanılıyordu ve bölgeye sağlam bombardımanlar yapılmıştı. Reuters’a göre ekipler tarafından fabrikada daha önce de patlamamış mühimmat bulunmuş. Günümüzde bu devasa kampüs VW Grubu’nun merkezi olarak görev yapıyor ve Golf, Tiguan gibi modellerin üretimi de burada yapılıyor. Wolsfburg fabrikasında 60 bin kişi çalışırken şehirde 125 bin kişi yaşıyor. (Hürriyet)
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

access_time15 Nisan 2024 16:34

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ramazan Bayramı tatilinde otoyolları 11 milyon 236 bin 983 aracın kullandığını açıkladı. Özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve...

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

access_time15 Nisan 2024 14:35

Elektrikli araba üreticisi Tesla, elektrikli araç pazarında yoğunlaşar rekabetin etkisiyle düşen satışlar nedeniylm küresel işgücünün %10'undan fazlasını işten...

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

access_time15 Nisan 2024 11:30

TEHAD Başkanı Berkan Bayram, Ramazan Bayramı tatilinde elektrikli şarj istasyonlarının sıkıntısız hizmet verdiğini belirterek, "Bu süreçte elektrikli otomobil kullanıcıları...

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

access_time14 Nisan 2024 15:32

Düzce'de selektörle radar uyarısı yapan sürücülere 45 bin 540 lira ceza kesildi

YORUM YAP

YORUMLAR (0)