2.5 milyon 2. el araç vergiden muaf

2.5 milyon 2. el araç vergiden muaf

access_time22 Haziran 2020 08:54
350 milyar TL’nin üzerinde bir hacme sahip 2. el ticaretini düzene sokacak yönetmelik 1 Eylül’de yürürlüğe girecek. Şahıslara yılda 3 adet araç alıp satma sınırı getiren madde yönetmelikten çıkartıldı.

Son dönemde talebe rağmen istenildiği kadar sıfır araç olmaması sonucu 2. elde yaşanan hareketlilik fiyatların yükselmesine, araçların resmen karaborsaya düşmesini sağladı. Türkiye'de bugün 2. el ticaretinde yılda 6.3 milyon adedi otomobil, 1.8 milyonu ticari araç olmak üzere 8 milyonun üzerinde araç el değiştiriyor.

Yıllık hacmi ise 350 milyar liranın çok üstünde. Sözcü'den Emre Özpeynirci haberine göre, bu hacim vergiye tabi kişiler tarafından gerçekleştiriirse getireceği tüm artıların yanında bir de devletin ciddi bir vergi geliri olacağı açık.

YILDA 2 ADET OLMALI

Bu doğrultuda hazırlanan ve 2. el alım satımı yapmak için ‘Yetki Belgesi' almayı zorunlu hale getiren, “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” eğer bir kez daha ertelenmezse 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe girecek.

EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, elbette bu yönetmelik ile tüm sorunların çözülmeyeceğini belirterek, “Çünkü sektörün beklediği ve üzerinde çok durduğumuz,  bir takvim yılında şahısların en fazla 3 adet araç alım satımı yapabileceği madde Adalet Bakanlığı itirazı ile şimdilik yönetmelikten çıkartıldı. Kaldı ki bu rakamın aslında azami 2 adet ile sınırlandırılması çok daha yerinde olurdu” diye konuştu.

YARATACAĞI ETKİLER

Mülk edinme özgürlüğüne kısıt yaratılmasının doğru olmadığı gerekçesi ile bu maddenin yönetmelik taslağından çıkarıldığını belirten Otomotiv Yetkili Satıcılar Derneği (OYDER) Genel Sekreteri Özgür Tezel de, ilgili maddenin yönetmelik kapsamında olmamasının yarattığı etkileri şöyle sıraladı;

1) Kişilerin yaptıkları satışların kontrol edilememesi,

2) Ağır hasarlı araçların satışından doğan tüketici mağduriyetleri,

3) Satış esnasında ödemelerde yaşanan önemli sorunlar,

4) Kaparo verilen rakamların iade alınamaması,

5) Kayıt dışılığın engellenmesi,

6) 2.5 milyon adede yaklaşın şahıs satışların yönetmelik kapmasına alınması ile devletin vergi gelirlerinin artması,

7) Araç satışı/alışı ardından araçta çıkan sorunların çözülememesi. (Şahısların bulunamaması, telefon numaralarını iptal etmeleri vb…)

SPOTÇU ÇAKALSA KARABORSACI NEDİR?

Geçen hafta, “Çakallar puslu havayı severmiş” başlığıyla manşete taşıdığımız, spot piyasadaki gelişmeler de bu düzenlemenin önemine işaret ediyor. Erol Şahin, “Bugün yaşanan olayı spot ile tanımlasak da aslında ortada yaşanan tam karaborsa ticaretidir. Peki spotçu çakalsa, karaborsacı nedir?” diye yorumladı.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

2. el otomotiv piyasası karıştı

2. el otomotiv piyasası karıştı

access_time26 Eylül 2020 09:05

Ağustos ayı sonunda yapılan ÖTV düzenlemesiyle birlikte artan yeni otomobil fiyatları, 2. el otomobil pazarına da yansıdı. Ben de 2. el otomobil pazarında olanları, sektörün...

İkinci el araçların yüzde 73'ü satıldı

İkinci el araçların yüzde 73'ü satıldı

access_time23 Eylül 2020 12:51

Ağustos ayında ikinci el online binek ve hafif ticari pazarında ilana çıkan araçların yüzde 73’ü satıldı.

Sıfır ve ikinci el otomobil arasında makas açıldı

Sıfır ve ikinci el otomobil arasında makas açıldı

access_time09 Eylül 2020 09:17

İkinci el otomobil piyasasında suni fiyat artışları her geçen gün devam ediyor. Fabrikaların taleplere yetişememesi de fiyatları yukarı çekiyor.

İkinci el araçta yeni dönem başlıyor

İkinci el araçta yeni dönem başlıyor

access_time31 Ağustos 2020 11:53

MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç, "1 Eylül'de başlayacak yeni dönemle ikinci el otomobilde tüketici mağduriyetleri son bulacak ve vergi kaybının önüne geçilecek."...

YORUM YAP

YORUMLAR (3)

  • Mustafa Şencan25 Haziran 2020 15:56Alım satım işlemleri noterden yapılıyor. Bu satışları devlet nasıl takip edemiyor? Her satışta vergiyi noterde kessin. Çok mu zor. Kolay gelsin.

    (%0,00) (%100,00)
  • MİSAFIR22 Haziran 2020 09:54peki galerici faturamı kesiyor vergisini odeyecek

    (%10,00) (%90,00)
  • vs22 Haziran 2020 09:16ya bırakın bu ayakları.bayiler bile sıfır araçları anlaşarak galericilere veriyor.birde plaka takınca sıfır diye alınan araç ikinci el oluyor.düzenleme olacaksa galerici sıfır araç satamamalı

    (%0,00) (%100,00)