ABD'den otomotiv devine 365 milyon dolarlık ceza

ABD'den otomotiv devine 365 milyon dolarlık ceza

access_time12 Mart 2024 08:04
ABD’de Türkiye’den yasa dışı araç ithalatı davasında Ford’a 365 milyon dolar ceza kesildi

Ford Motor, Nisan 2009'dan Mart 2013'e kadar Türkiye'den ithal edilen yüz binlerce Transit Connect aracını yanlış sınıflandırarak ve değerini düşük göstererek federal bir gümrük vergisi yasasını ihlal ettiği yönündeki ABD iddialarını çözmek için 365 milyon dolar ödeyecek.

Adalet Bakanlığı, anlaşmanın Ford'un Türkiye'den ithal edilen kargo minibüslerini yanlış sınıflandırarak daha yüksek vergilerden kaçınmak için bir plan tasarladığı iddialarını çözüme kavuşturduğunu vurgularken, bu anlaşmanın yakın tarihin en büyük gümrük cezası anlaşmalarından biri olduğunu söyledi.

Ford sözcüsü, "Ford, Adalet Bakanlığı'nın açıklamasındaki birçok nitelendirmeye kesinlikle katılmıyor ve bu konuda hiçbir sorumluluğu olmadığını kabul ediyor. Ancak bu karmaşık ve on yıllık anlaşmazlığı geride bırakmak adına, konuyu kesin olarak çözüme kavuşturmayı kabul ettik" dedi.

Gümrük ve Sınır Koruma 2013 yılında binek araç olarak ithal edilen ve daha sonra kargo kamyonetine dönüştürülen Transit Connect'lerin %2,5 oranındaki binek araç vergisi yerine kargo araçlarına uygulanan %25 oranındaki vergiye tabi olduğuna karar vermişti.

Adalet Bakanlığı, Ford'un araçları "sahte arka koltuklar ve minibüslerin binek araç gibi görünmesini sağlayan diğer geçici özelliklerle ithal ettiğini söyledi. Bu geçici arka koltukların hiçbir zaman yolcu taşımak için kullanılması amaçlanmamıştır ve hiçbir zaman da kullanılmamıştır." dedi.

Ford Motor'un kârı beklentileri aştı

 

Ford 1.88 milyon aracını geri çağırıyor

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

access_time15 Nisan 2024 16:34

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ramazan Bayramı tatilinde otoyolları 11 milyon 236 bin 983 aracın kullandığını açıkladı. Özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve...

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

access_time15 Nisan 2024 14:35

Elektrikli araba üreticisi Tesla, elektrikli araç pazarında yoğunlaşar rekabetin etkisiyle düşen satışlar nedeniylm küresel işgücünün %10'undan fazlasını işten...

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

access_time15 Nisan 2024 11:30

TEHAD Başkanı Berkan Bayram, Ramazan Bayramı tatilinde elektrikli şarj istasyonlarının sıkıntısız hizmet verdiğini belirterek, "Bu süreçte elektrikli otomobil kullanıcıları...

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

access_time14 Nisan 2024 15:32

Düzce'de selektörle radar uyarısı yapan sürücülere 45 bin 540 lira ceza kesildi

YORUM YAP

YORUMLAR (0)