Berlin'i karıştıran Tesla protestosu

Berlin'i karıştıran Tesla protestosu

access_time31 Ocak 2020 13:02
Elon Musk'ın Berlin'de Tesla fabrikası kurmasını protesto edenlerin karşısına Arne Christiani dikildi. Vali "Bunlar çikolata fabrikası bile kursak karşı çıkarlar" ifadelerinde bulundu.

OTOMOBILSAYFASI.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünyaca ünlü CEO Elon Musk, Almanya’nın Grünheide kentinde inşa edeceği yeni Tesla fabrikası nedeniyle protestoların odağı oldu. Fabrika bölgesi çevresinde yaşayanlar bölgenin doğal yaşamı ve su kaynaklarının tahrip edileceğinden korkuyorlar. Günheide valisi Arne Christiani ise Elon Musk'ın yanında yer aldı.

Financial Times’ın haberine göre Brandenburg sakinleri elektrikli araba üreticisi Tesla’yı bölgedeki doğal hayatı yok edeceği gerekçesiyle canavar olarak görüyor. Elon Musk ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada fabrikanın çevreye olan zararının sınırlı olacağını savundu.

Tesla CEO’su geçen yıl Berlin'in 38 km güneydoğusunda, Grünheide'de dördüncü muazzam büyüklükteki fabrikasını inşa edeceğini açıklamıştı. Bölge sakini Heidemarie Schroeder evine bir taş atımı yapacağını ortaya atan elektrikli otomobil öncüsü hakkında, "Hayatımı yok edecekler” sözleriyle isyan ederek "Hayatım sonsuza dek değişecek" ifadelerinde bulundu.

Bununla birlikte bölge sakinleri arasında Tesla’nın yeni fabrikasını sevinçle karşılayan gruplar da mevcut. Diğer bölge sakinlerinin fabrikaya karşı çıkmasını protesto eden bu grup ise 500 bin araba üretecek bu tesisin 12 bin kişiye istihdam sağlaması nedeniyle sevinçliler.

Grünheide valisi Arne Christiani yaptığı açıklamada “Çikolata fabrikası bile kurulsa karşı çıkacak insan bulunur” ifadelerini kullandı. "Son 20 yıldır bu kasabaya kaliteli  getirmek için mücadele ettik ve bu eksiklik yüzünden birçok insan göç etti. Bu bizim için bir dönüm noktası olabilir" diyen Christiani "Grünheide gerçekten piyangoyu kazandı" sözleriyle Tesla fabrikasını desteklediğini açıkladı.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

TOGG'dan batarya açıklaması

TOGG'dan batarya açıklaması

access_time20 Ekim 2020 10:54

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, yerli otomobilin batarya modülü ve paketi Türkiye'de üretilecek

Otomobil pazarında devasa büyüme

Otomobil pazarında devasa büyüme

access_time19 Ekim 2020 17:00

İstihdam, üretim, ihracat, yan sanayi ve yedek parça gibi farklı kanallar üzerinden ekonominin önemli alanlarından birini oluşturan otomotiv sektörü, korona salgınında gösterdiği...

Almanya'dan TOGG'a övgü

Almanya'dan TOGG'a övgü

access_time18 Ekim 2020 17:07

Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta yer alan haberde, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun kendi "Tesla'sını" ürettiğine vurgu yaptı.

Otomotiv sektörü pandemide de 'gaz kesmedi'

Otomotiv sektörü pandemide de 'gaz kesmedi'

access_time18 Ekim 2020 12:31

Pandeminin başında düşüşe geçen otomotiv sektörü, hızlı bir şekilde toparlandı. Satışların yanı sıra ihracatta da öne çıkan otomotiv sanayisinin, bundan sonraki seyrini...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)