Birleşme olmayınca büyük fırsat kaçtı

Birleşme olmayınca büyük fırsat kaçtı

access_time10 Haziran 2019 10:28
FCA ile Renault evliliği gerçekleşseydi otomotivde dengeler tamamen değişecek, 3’üncü büyük otomotiv üreticisi ortaya çıkacaktı. Oyunun kuralları yeniden yazılacaktı.

Otomotiv sektöründe yaşanan yoğun rekabet ve piyasa koşullarındaki değişimler markaları işbirliğine zorluyor. Otomotivde bugüne kadar birçok evlilik yaşandı. Bu evliliklerin bazıları başarılı olurken, bazıları ise hayalkırıklığı yarattı ve sona erdi.

Markaların işbirliği arayışları hâlâ devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile Renault işbirliği direkten döndü. Yılın evliliği için adım atan FCA ile Renault'nun son dakikada nikahı bozmaları büyük yankı yarattı. Çünkü evlilik sonrası küresel otomotiv sektöründe dengeler tamamen değişecek, 3'üncü büyük otomotiv üreticisini ortaya çıkaracaktı. Dolayısıyla sektörde oyunun kuralları yeniden yazılacaktı. FCARenault bazı segmentlerde de dünyanın en büyüğü olacaklardı.
CarIndustryAnaysis'in verilerine göre, dev grup SUV, B ve hafif ticari araç segmentlerinde liderliğe yükselecekti. Verilere göre, FCA ile Renault 2018 yılında toplam 2.86 milyon adet SUV satışına imza attı. İki devin toplam satışı 8.5 milyon adede ulaşırken, 3 araçtan birini SUV'lar oluşturacaktı.
2 milyon 860 milyon adetlik satışla FCA-Renault, 2.7 milyon adetlik satış gerçekleştiren Toyota'yı geçerek SUV sınıfında dünyanın bir numarası haline gelecekti. Aynı şekilde Renault'nun 20 yıldır ittifak yaptığı ortağı Nissan'ı da geride bırakacaktı.

FCA-Renault, SUV satışlarında Toyota ve Nissan'ın yanı sıra Hyundai-Kia (2 milyon 580 bin adet), VW Grubu (2 milyon 550 bin adet), General Motors (2 milyon 480 bin adet), Honda'yı (1 milyon 960 bin adet) da sollayacaktı.

NİSSAN KAZANDI

FCA ile Renault, önemli bir fırsatı kaçırdı. Kazanan ise Nissan oldu. Japon üretici, Carlos Ghosn'un tutuklanması ve Renault'nun kontrolü ele geçirme baskısı nedeniyle arasının bozulduğu Fransız şirketle güven tazeledi. İttifakta Renault, Nissan'ın yüzde 43 hissesini elinde tutuyor. Nissan da Renault'nun yüzde 15 hissesine sahip bulunuyor.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Motorin ve benzin fiyatlarında indirim

Motorin ve benzin fiyatlarında indirim

access_time28 Şubat 2020 17:05

Petrol fiyatlarında yaşanan gerileme sonrasında benzin ve motorine indirim geldi. Bu gece yarısından itibaren pompa fiyatlarına yansıyacak indirim benzinde 34 kuruş, motorinde...

Trafiğe 1 ayda 94 bin 540 aracın kaydı yapıldı

Trafiğe 1 ayda 94 bin 540 aracın kaydı yapıldı

access_time28 Şubat 2020 11:14

Trafiğe kayıtlı araç sayısı, ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 artarak 23 milyon 245 bin 409'a yükseldi

Lüks araba sahipleri yayalara daha az yol veriyor

Lüks araba sahipleri yayalara daha az yol veriyor

access_time27 Şubat 2020 16:07

ABD'de Nevada Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, lüks araba sahiplerinin yayalara daha az öncelik verdiği öne sürüldü. Araştırmaya göre, arabanın fiyatındaki her bin...

Tesla hisseleri 2 günde 19 milyar dolar değer kaybetti

Tesla hisseleri 2 günde 19 milyar dolar değer kaybetti

access_time26 Şubat 2020 16:00

Elon Musk’ın kurucusu olduğu Tesla hisseleri, otopilot özelliğine yönelik eleştiriler ve koronavirüs etkisiyle 2 günde 100 dolardan fazla düştü.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)