Çin'in Avrupa pazarındaki boşluğunu Türkiye dolduracak

Çin'in Avrupa pazarındaki boşluğunu Türkiye dolduracak

access_time14 Haziran 2020 20:00
Otomotiv sektörü ve yan sanayiciler, Avrupa’da Çin ürünlerinin imajının bozulması üzerine harekete geçti. Beş Avrupa ülkesine milyarlık tanıtım atağı başlıyor.

Korona virüsle gösterdiği başarılı mücadele ile dünyaya örnek olan Türkiye, Avrupa'nın üretim üssü olma şansını daha da güçlendirdi. Birçok ülkede tesisler virüs nedeniyle birer birer kapanırken, Türkiye'de devletin verdiği büyük destekle üretimin kesintisiz devam etmesi her sektörden Avrupalı dev alım gruplarının alıcıların gözünü Türkiye pazarına çevirdi.

Sabah'tan Feride Cem imzalı habere göre, Türkiye'nin üretimde imajının bu dönemde daha da güçlenmesi üzerine Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD), Avrupa'da bir tanıtım seferberliği başlatmak için kolları sıvadı. Yapılacak çalışmalar kapsamında Türkiye'nin bu alandaki yetkinliği anlatılacak. 1 milyon dolarlık bütçeyle hayata geçirilecek proje ile Çin'den vazgeçen hedef pazardan milyar dolarlık pay alınacak.

BAKANLIK DESTEK VERDİ

Uzun zamandır bu konuda hazırlık yaptıklarını söyleyen TAYSAD Başkanı Alper Kanca, "Bu çalışmayı Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) ile birlikte yapıyoruz. Ticaret Bakanlığı da projeye destek verdi. Almanya, İngiltere ve Fransa'nın da olduğu üç ülkeyi kapsayan bu çalışmadan beklentimiz hayli yüksek" dedi. Çalışma kapsamında yabancı basın mensuplarının Türkiye'ye getirilip sektörün tanıtılması, Türk gazetecilerinin Avrupa'ya götürülmesi, Avrupalı sektör temsilcilerinin Türkiye'de ağırlanması ve Avrupa'da otomotiv sektöründe üst konumlarda bulunan Türk yöneticilerin bir araya getirilip fikir alışverişinde bulunulması planlanıyor. Bunun okyanusta önemli bir hamle olduğunu söyleyen Alper Kanca, "Çin'den kaçanların yanı sıra güçlü bir alternatif arayan herkese mal satmak istiyoruz. Sonuç beklediğimiz gibi olursa milyar dolarlık bir hamlede bulunacağız" diye konuştu.

ÜRETİM GÜCÜMÜZ YÜKSEK

Ocak-şubat aylarından itibaren Avrupalı ve Amerikalı alıcıların Türk üreticilerle temaslarını artırdıklarını söyleyen Bektaş Otomotiv Genel Müdürü Celal Bektaş, "Daha önce ağırlıklı olarak Çin'den alım yapan firmalar, kendilerini garantiye almak için Türkiye'ye de sipariş veriyorlar. Son dönemlerde de bu anlamda hareketlenme görüyoruz. Türkiye Batılı firmalar için mutlaka kenarda tutulan bir üreticiydi. Bugün matematiksel olarak bizden daha iyi bir üretici yok. Bizim üretim gücümüz, hızlı iş bitirme kabiliyetimiz, lojistik avantajımız rakiplerimize karşı elimizi güçlendiriyor" dedi. Dostel Makina Yönetim Kurulu Başkanı Can Yücel de, Avrupa pazarının stabil bir hale gelmesinin önemine dikkat çekti. Almanya dışındaki pazarların henüz hareketlenmediğini söyleyen Yücel, "İngiltere çok sıkıntılı. Pazarın açılmasıyla birlikte ihracatımızda artış bekliyoruz" diye konuştu.

AĞIRLIĞIMIZ ARTIYOR

Avrupalı otomotiv firmaları halen yan sanayi ihtiyaçlarının yüzde 70'ini Çin pazarından karşılıyor. Ancak son yıllarda atağa geçen Türk firmalarının Avrupa'daki ağırlığı da her geçen gün artıyor. Salgınla birlikte Çin'in imajının zedelenmesi gözleri Türk üreticilere çevirdi. Assan Hanil'in Genel Müdürü Atacan Güner, "Bu dönemde Türk firmaları olarak önemli bir rüzgâr yakaladık. Çin'e karşı pandemi sürecinde gerçekleri gizlediği gerekçesiyle negatif bir algı var. Avrupa'da Çin'den yüzde 10 pay alsak bile bu bizim için muhteşem olur. TAYSAD'ın bu girişimi oldukça önemli bir hamle olacak" dedi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

TOGG'a ön sipariş açıklaması

TOGG'a ön sipariş açıklaması

access_time25 Eylül 2020 14:26

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varak, TEKNOFEST 2020 etkinliklerinde yerli otomobile ön siparişten, uzay teknolojisi alanında yapılan çalışmalara kadar pek çok konuda...

6 bin yeni taksi teklifi UKOME’de kabul edilmedi

6 bin yeni taksi teklifi UKOME’de kabul edilmedi

access_time24 Eylül 2020 16:46

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’a yeni 6 bin taksi projesi UKOME tarafından karara bağlanamadan ikinci kez alt komisyona havale edildi.

Ağustos ayında en çok satılan ikinci el otomobil modelleri belli oldu

Ağustos ayında en çok satılan ikinci el otomobil modelleri belli oldu

access_time24 Eylül 2020 15:28

İkinci el online pazarda, bu yılın ağustos ayında da en çok tercih edilen otomotiv markası Volkswagen (VW) oldu. VW'yi, Renault ve Ford takip etti.

Türkiye Ralli Şampiyonası Marmaris’te başladı

Türkiye Ralli Şampiyonası Marmaris’te başladı

access_time24 Eylül 2020 14:06

2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası 5. yarışı olan Türkiye Rallisi, aynı zamanda 37 ekibin katılımıyla 2020 Türkiye Ralli Şampiyonası ilk iki yarışına da ev sahipliği...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)