Ek vergi kararı Volvo’nun planlarını bozdu

Ek vergi kararı Volvo’nun planlarını bozdu

access_time27 Haziran 2018 06:54
Türkiye, DTÖ'ye gönderdiği tarifeyi değiştirdi. ABD’den ithal edilen otodan alınacak ek vergi oranları artırıldı. Ek vergi ABD’li markalardan çok Avrupalı olup bu ülkede üretim yapanları etkileyecek

Türkiye’nin ABD’den ithal edilen ürünlere koyduğu ek vergi ABD’li markalardan çok Avrupalı olup bu ülkede üretim yapanları etkileyecek. Alman markaları Mercedes ve BMW, ABD’de üretim yapan iki büyük marka olarak dikkat çekiyor. Türkiye’de Mercedes’in ABD’de üretilen GLC, GLE ve GLS modelleri, BMW’nin ise X serisinin 3, 4, 5 ve 6 versiyonları ve 2018 yılının başından itibaren 1.6 litre motorlu 520i modeli satılıyor. ABD’li markalardan Ford küçük miktarlarda sattığı Edge ve Mustang dışındaki ürünleri ABD dışındaki ülkelerden ithal ederken, Jeep satışlarını da büyük ölçüde İtalya’da üretilen Renegate oluşturuyor. Jeep’in bu yılın ilk 5 ayında ABD’den ithal ederek sattığı araç sayısı sadece 26 adet.

‘KARAR DEĞİŞMEZSE ÇOK ETKİLENECEĞİZ’

ABD’de üretilen araçların ithalatında zaten mevcut olan yüzde 10’luk gümrük vergisine ek olarak getirilen yüzde 60 gümrük vergisi uygulanması kararından Türkiye’de en fazla etkilenecek olan marka, karardan 2019 yılında dönülmezse, Volvo olacak. Çünkü Volvo’nun Türkiye’de en çok sattığı modeli olan S60’ın yeni jenerasyonu geçtiğimiz hafta ABD’deki ilk fabrikasında üretilmeye başlandı. Volvo Türkiye Genel Müdürü Sabri Sözen, yeni S60’ın Avrupa satışının 2019 yılında başlayacağını belirterek, “Türkiye’ye gelmesi 2. çeyreğin sonunu bulur. 6 ayda 750 adetlik satış öngördük ama bu ABD’ye yönelik ek vergi öncesindeydi. Şu an için ‘çıkmayan candan ümit kesilmez’ diyerek şimdilik hedefimizde herhangi bir değişiklik yapmadık. Eğer kalkmazsa maalesef çok fazla etkileneceğiz” dedi. (Habertürk / Hakan Özenen)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Yüzde 50 ÖTV dilimine giren otomobiller yok satıyor

Yüzde 50 ÖTV dilimine giren otomobiller yok satıyor

access_time25 Ekim 2020 14:39

OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, "Özellikle yüzde 50 ÖTV dilimine giren otomobillere yoğun talep olduğu için bulunurluk sıkıntısı yaşanıyor." dedi

Benzinde 12 kuruş indirim

Benzinde 12 kuruş indirim

access_time23 Ekim 2020 16:32

Benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 12 kuruş indirime gidilecek.

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’ten taksilere siperlik

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’ten taksilere siperlik

access_time23 Ekim 2020 12:25

Başkan Ramazan Şimşek'ten taksilere sosyal mesafe önlemi

 İngiltere Japon otomobillerine uyguladığı vergileri kaldırıyor

İngiltere Japon otomobillerine uyguladığı vergileri kaldırıyor

access_time23 Ekim 2020 10:44

Brexit sonrası İngiltere yıllık 20 milyar dolarlık ticaret yaptığı Japonya ile yeni gümrük tarifeleri üzerinde anlaşmaya vardı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)