İngiltere Japon otomobillerine uyguladığı vergileri kaldırıyor

İngiltere Japon otomobillerine uyguladığı vergileri kaldırıyor

access_time23 Ekim 2020 10:44
Brexit sonrası İngiltere yıllık 20 milyar dolarlık ticaret yaptığı Japonya ile yeni gümrük tarifeleri üzerinde anlaşmaya vardı.

Japonya ile İngiltere arasında Brexit sonrası ilk serbest ticaret anlaşmasına imza atıldı. Her iki ülkenin de yeni gümrük tarifelerinde indirime gitmesi dikkat çekti. Londra hükümeti bu anlaşmayla birlikte Japon otomobillerine uyguladığı gümrük vergilerini azaltacağını ve 2026'da ise tamamen kaldıracağını kabul etti.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen imza töreni sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan İngiltere Uluslararası Ticaret Sekreteri Liz Truss ve Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi yapılan anlaşmanın "çığır açan" nitelikte olduğunu söylerken, Truss İngiltere'nin yeniden "bağımsız ticaret yapan" bir ülke konumuna geldiğini de sözlerine ekledi. Avrupa Birliği'ne üye olduğu dönemde Londra hükümetinin Japonya ile yaptığı ticaret anlaşması 2020'de son buluyordu. Yapılan anlaşmanın iki ülke arasındaki ticaret hacmini yıllık 20 milyar dolara çıkarması öngörülüyor.

İngiltere, Japonya'ya özellikle finans hizmetleri alanında ihracat yapıyor. Bu hizmetler İngiltere'nin ihracat hacminin yüzde 28'ini oluşturuyor. Bunun yanında gazlı şarap, İngiliz yapımı kaban ve ayakkabı, Stilton peyniri, domuz ve kuzu eti, ilaç ve tıbbi malzemele ile bisküvi Japonya'nın Büyük Britanya'dan en çok ihraç ettiği ürünler arasında.

Japonya ise İngiltere'ye daha ziyade otomobil, otomobil yedek parçaları, diğer mekanik ve elektronik aygıtlar satıyor. 2019 yılında Japonya'nın İngiltere'ye yaptığı ihraacatı 14 milyar doların üzerinde gerçekleşmişti.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

General Motors 5,9 milyon aracını geri çağıracak

General Motors 5,9 milyon aracını geri çağıracak

access_time23 Kasım 2020 21:37

General Motors, Takata hava yastığı problemi nedeniyle 5,9 milyon kamyonet ve SUV modelini geri çağıracak.

Aldığı araçla ilgili gerçek ekspertiz raporuyla ortaya çıktı

Aldığı araçla ilgili gerçek ekspertiz raporuyla ortaya çıktı

access_time23 Kasım 2020 12:08

Ekspertiz raporuyla satın aldığı ikinci el otomobilin, iki farklı aracın kaynakla ortadan birleştirilerek oluşturulduğunu öğrenen kişi satıcıdan şikayetçi oldu.

Tedarik sanayiye fazla mesai ve ilave istihdam

Tedarik sanayiye fazla mesai ve ilave istihdam

access_time23 Kasım 2020 10:00

Korona virüslü çalışan sayısındaki artış nedeniyle oluşan üretim açığı fazla mesai ve ilave istihdamla kapatılacak.

Hobileri işe dönüştü

Hobileri işe dönüştü

access_time21 Kasım 2020 12:28

Yusuf Çarpışantürk, son dönemlerde kampçılığa ilginin arttığını, hafif olduğu için römorkörün araçlarca rahat çekildiğini belirtti

YORUM YAP

YORUMLAR (0)