Korona virüs salgını temmuzda satışları patlatacak

Korona virüs salgını temmuzda satışları patlatacak

access_time22 Mart 2020 13:30
Salgının otomotiv sektörüne önümüzdeki 3 ayda tedarik zincirinde oluşturacağı sıkıntılara rağmen, birikecek talebin temmuz gibi satışa dönmeye başlayacağı ve pazarda yükselmenin süreceği belirtildi.

Otomotiv sektörü veri ve analiz şirketi Cardata'nın, Covid-19 salgınının otomotiv sektörüne ilk etkilerini analizi, salgının önümüzdeki 3 ayda tedarik zincirinde yaratacağı sıkıntılara rağmen, birikecek talebin temmuz gibi satışa dönmeye başlayacağını ve pazarda yükselmenin süreceğini ortaya koydu.

Sıfır araca ulaşmanın bir süre daha zorlaşacağını vurgulayan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, buna karşın, yılın başında ön gördükleri 710 bin adetlik pazar büyüklüğünün salgın dolayısıyla azalmayacağını vurguladı ve ekledi:

"710 bin adetlik pazar tahminimizi Koronavirüs’ün yarattığı etkilere rağmen ertelenmiş talep, düşmeye devam eden faizler ve büyüme beklentileri nedeniyle hala koruyoruz.

Ayrıca, markaların sene başında, daha bu salgın yayılmadan önce yüksek adetlerde üretim siparişleri vermesi de pazarı yukarıya taşıyacaktır."

Son iki senedir ertelenen talebin 2020 yılının hemen başında araç siparişlerinde önemli ölçüde yükselişe neden olduğunu ve pazarı yukarı taşıdığını belirten Hüsamettin Yalçın, şöyle anlattı:

"Otomobil satın almak isteyenler Mart başına kadar çok ciddi bir talep yarattılar. Hatta birçok marka Nisan’dan Haziran’a kadar olan dönem için tüm araçlarını sattığını ve temmuza gün yazdıklarını bile belirtti.

Şu anda talep, enteresandır ki, Korona virüs salgınına rağmen artarak devam ediyor. Çünkü, salgınla birlikte insanlar hijyen endişeleri sebebiyle toplu taşıma kullanmak yerine kendilerine ait bir otomobil satın almak istiyor. Bu da talebi canlı tutuyor."

Küresel otomobil üretimi 1.4 milyon adet azalacak

Volvo, Jaguar, Land Rover ve Bentley üretime ara verdi

Mercedes üretime ara veriyor, Tofaş hızı yavaşlatıyor

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Tarlaya girmeden 60 ton buğday ürettiler

Tarlaya girmeden 60 ton buğday ürettiler

access_time02 Haziran 2020 18:50

İngiltere’de tarım konusunda devrim niteliğinde gelişmeler yaşanıyor. Sürücüsüz tarım yapabilen traktörlerle onlarca hektarlık alanı ekip biçebilen traktör hafif yapısıyla...

Otogaza 19 kuruş zam geldi

Otogaza 19 kuruş zam geldi

access_time02 Haziran 2020 16:39

Otogaz fiyatına zam geldi. Çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere otogazda 19 kuruşluk fiyat artışı yapıldı.

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikası ÇED olumlu raporunu aldı

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikası "ÇED olumlu" raporunu aldı

access_time02 Haziran 2020 13:46

TOGG tarafından Bursa'nın Gemlik ilçesinde üretimi yapılacak olan Türkiye'nin Otomobili'nin fabrika projesinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Çevresel Etki Değerlendirmesi...

Otomotiv pazarı ocak-mayıs döneminde yüzde 20,1 arttı

Otomotiv pazarı ocak-mayıs döneminde yüzde 20,1 arttı

access_time02 Haziran 2020 11:10

Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları, bu yılın ilk 5 ayında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 20,1 artarak 183 bin 95 adet oldu. Pandemi dönemini kapsayan mayıs...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)