O ülkede toplu ulaşım ücretsiz olacak

O ülkede toplu ulaşım ücretsiz olacak

access_time06 Aralık 2018 12:48
Lüksemburg, toplu taşıma araçlarını ücretsiz hale getirerek dünyada taşıma araçlarını ücretsiz yapan ilk ülke olmaya hazırlanıyor

Avrupa'nın en küçük fakat en zengin ülkelerinden biri olan Lüksemburg, dünyada tüm toplu taşıma sistemini tamamen ücretsiz hale getiren ilk ülke olmaya hazırlanıyor.

Xavier Bettel'in başbakanlık yaptığı koalisyon hükümeti ülkede gelecek yazdan itibaren tren, trmvay ve otobüsler ücretsiz olacak.

Minik ülkenin başkenti olan Lüksemburg şehri dünyada trafik sıkışıklığının en yoğun olduğu yerlerden ve parlamentodaki sol siyasetin temsilcileri olan Sosyalist İşçi Partisi ve Yeşiller seçim kampanyasında çevreyi ön plana alan söylemleri ön plana çıkarmıştı. 

BİNLERCE KİŞİ HER GÜN SINIRI GEÇİYOR

110 bin kişinin yaşadığı şehirde, ek olarak 400 bin kişi de ev ve iş arasında gidip geliyor. Ülkede 200 bini Fransa, Belçika ve Almanya'da yaşayan ve sınırı geçerek Lüksemburg'a çalışmaya gelen bir nüfüs da bulunuyor. Toplam nüfus böylelikle 600 bini aşıyor. 

Yapılan bir araştırmaya göre, bir başkent sakini yılda ortalama 33 saatini trafikte harcıyor. Trafiği çözmek için toplu taşımaya ağırlık verilen ülkede geçen yaz her çocuk ve 20 yaş altı nüfus için ücretsiz ülaşım imkanı getirilmişti. Orta öğretim öğrencileri de ev ve okul arasındaki bedava ring araçlarından faydalanabiliyorlar.

Lüksemburg'da banliyölerden ev ve iş arasında gidip gelenler de 2 saate kadar olan seyahatleri için 2 euro karşılığında hizmet alabiliyor. Sadece 2600 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan bir ülke için bu süre aşağı yukarı her sakini kapsar nitelikte.

Toplu taşımanın ücretsiz hale gelmesinin ardından 2020 yılında tüm bilet uygulamaları da iptal edilecek sadece trenlerdeki 1. ve 2. sınıf kompartımanlardaki biletler için çözüm aranıyor. 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ford, fabrika kapatacak

Ford, fabrika kapatacak

access_time14 Aralık 2018 08:42

Ford Motor, Fransa'nın Blanquefort kentindeki fabrikasında üretime son verecek

Fiat Chrysler 5 milyar euro yatırım yapacak

Fiat Chrysler 5 milyar euro yatırım yapacak

access_time14 Aralık 2018 08:41

Fiat Chrysler, İtalya'ya 5 milyar euro yatırım kararını gözden geçirebilir

Taksiciler trafik kurallarını çiğnemeye devam ediyor

Taksiciler trafik kurallarını çiğnemeye devam ediyor

access_time13 Aralık 2018 18:31

Taksicilerin kural tanımazlığının önüne geçilemiyor

Hibe araç ve kredi hediye sayılacak

Hibe araç ve kredi hediye sayılacak

access_time13 Aralık 2018 08:46

Etik Kurulu, yayınladığı yeni genelgeyle banka ve organize sanayi kuruluşlarının promosyon amaçlı verdikleri araçları ve kredileri de hediye kapsamına aldı

YORUM YAP

YORUMLAR (2)

  • Şahin kus06 Aralık 2018 16:41Küçük ulkelerin sorun çözmesi kolay ,önemli olan bu büyük ülkelerde yapabilmek

    (%0) (%0)
  • TURAN06 Aralık 2018 13:23BİZDEDE NASIL BAHANE BULSAKTA ZAM YAPSAK YADA ELİMİZDEN GELDİĞİ KADAR ZORLAYALIMKİ BİNMESİNLER DİYE UGRAŞIYORLAR ÇOKLUKTAN FAYDA GELMİYOR ZARAR GELİYOR ADAMLARIN NÜFUSU AZ ORDAN BURDAN GELENLERİ ÜLKESİNE ALMIYOR

    (%0) (%0)