Oto satışları neden patladı?

Oto satışları neden patladı?

access_time06 Nisan 2015 09:38
Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, ‘Kur yüzünden yılın ikinci yarısında otomobillere zam gelebilir’ düşüncesinin satışları artırdığını söyledi
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre otomobil satışlarının yüzde 63.11 artışla 61 bin 676, otomobil ve hafif ticari araç pazarında satışların 83 bin 302’ye ulaştığını anımsattı. Bozkurt, “ABD Merkez Bankası’nın faiz artışı ihtimali değerlendirildiğinde, yılın ikinci yarısında dolardaki olası bir yükselmenin kur etkisiyle euroyu da yukarı taşıma ihtimali düşünüldüğünde, otomobillere belki bir miktar zam gelir düşüncesi oluşturmuş olabilir. Bu da satın almaları biraz bu döneme çekiyor” dedi.

Otomotivde böyle bir Mart ayının uzun yıllardır yaşanmadığını ifade eden Bozkurt, bu artışta özellikle euro kurunun bir miktar yükselmesinin getirdiği avantajdan faydalanıldığını, bundan dolayı ilk yarıda pazarın, tahminlerinin bir miktar üzerinde seyrettiğini kaydetti.

İstihdam paketi önemli

Bozkurt, otomotiv sektörünün en büyük pazarları Avrupa ve Rusya’da yaşanan sıkıntılar nedeniyle ihracatında ise yılın ilk çeyreğinde azalma meydana geldiğini belirtti. Bozkurt, “Ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönemde bu ülkelerdeki sıkıntılar yavaş yavaş çözülsün daha ivmeli bir pazar seviyesine gidilsin. Türkiye olarak hem otomotiv sektörü hem de diğer sektörlerde bu artan pazardan faydalanalım ve ihracatımızı arttıralım” dedi. Bozkurt, Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı pakete ilişkin de şunları söyledi: “Ümit ediyoruz ki bu destekler artacaktır ve ilgili sektörler de bu teşvikleri en doğru şekilde değerlendirerek, hem yatırımlarını artırmayı planlayacak, hem de üretim kapasitelerini ve ihracatlarını arttırarak yeni pazarlar geliştirerek ya da mevcut pazarlarında operasyonlarını büyüterek Türkiye’nin ihracatına olumlu katkılar sağlayacaktır.”
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

PSA: Avrupa otomobil pazarı 2020'de yüzde 3 daralacak

PSA: Avrupa otomobil pazarı 2020'de yüzde 3 daralacak

access_time26 Şubat 2020 12:09

PSA Group, otomobil pazarının 2020 yılında Avrupa'da yüzde 3, Rusya'da yüzde 2 daralacağını öngörüyor

Tesla pilotunun telefonla oynadığı ortaya çıktı

Tesla pilotunun telefonla oynadığı ortaya çıktı

access_time26 Şubat 2020 10:55

ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu, elektrikli araç üreticisi Tesla’nın iki yıl önce Kaliforniya'da kaza yaparak ölen sürücüsünün, otomobil yarı otomatik pilot konumundayken...

Avrupa otomotiv pazarı ocakta yüzde 7,7 daraldı

Avrupa otomotiv pazarı ocakta yüzde 7,7 daraldı

access_time25 Şubat 2020 15:32

Avrupa otomotiv pazarı, 2020 yılı ocak ayında yüzde 7,7 daralırken, satışlar 1 milyon 321 bin 837'ye geriledi

İşte İstanbul'da en çok kaza yapılan yollar

İşte İstanbul'da en çok kaza yapılan yollar

access_time25 Şubat 2020 14:46

İstanbul'da ölümlü ve yaralamalı kazanın meydana geldiği 10 "kaza sıcak noktası’’ tespit edildi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)