Oto satışları neden patladı?

Oto satışları neden patladı?

access_time06 Nisan 2015 09:38
Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, ‘Kur yüzünden yılın ikinci yarısında otomobillere zam gelebilir’ düşüncesinin satışları artırdığını söyledi
Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş.CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Mart ayında geçen yılın aynı ayına göre otomobil satışlarının yüzde 63.11 artışla 61 bin 676, otomobil ve hafif ticari araç pazarında satışların 83 bin 302’ye ulaştığını anımsattı. Bozkurt, “ABD Merkez Bankası’nın faiz artışı ihtimali değerlendirildiğinde, yılın ikinci yarısında dolardaki olası bir yükselmenin kur etkisiyle euroyu da yukarı taşıma ihtimali düşünüldüğünde, otomobillere belki bir miktar zam gelir düşüncesi oluşturmuş olabilir. Bu da satın almaları biraz bu döneme çekiyor” dedi.

Otomotivde böyle bir Mart ayının uzun yıllardır yaşanmadığını ifade eden Bozkurt, bu artışta özellikle euro kurunun bir miktar yükselmesinin getirdiği avantajdan faydalanıldığını, bundan dolayı ilk yarıda pazarın, tahminlerinin bir miktar üzerinde seyrettiğini kaydetti.

İstihdam paketi önemli

Bozkurt, otomotiv sektörünün en büyük pazarları Avrupa ve Rusya’da yaşanan sıkıntılar nedeniyle ihracatında ise yılın ilk çeyreğinde azalma meydana geldiğini belirtti. Bozkurt, “Ümit ediyoruz ki önümüzdeki dönemde bu ülkelerdeki sıkıntılar yavaş yavaş çözülsün daha ivmeli bir pazar seviyesine gidilsin. Türkiye olarak hem otomotiv sektörü hem de diğer sektörlerde bu artan pazardan faydalanalım ve ihracatımızı arttıralım” dedi. Bozkurt, Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı pakete ilişkin de şunları söyledi: “Ümit ediyoruz ki bu destekler artacaktır ve ilgili sektörler de bu teşvikleri en doğru şekilde değerlendirerek, hem yatırımlarını artırmayı planlayacak, hem de üretim kapasitelerini ve ihracatlarını arttırarak yeni pazarlar geliştirerek ya da mevcut pazarlarında operasyonlarını büyüterek Türkiye’nin ihracatına olumlu katkılar sağlayacaktır.”
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Benzinde 12 kuruş indirim

Benzinde 12 kuruş indirim

access_time23 Ekim 2020 16:32

Benzinin litre fiyatında gece yarısından geçerli olmak üzere 12 kuruş indirime gidilecek.

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’ten taksilere siperlik

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek’ten taksilere siperlik

access_time23 Ekim 2020 12:25

Başkan Ramazan Şimşek'ten taksilere sosyal mesafe önlemi

 İngiltere Japon otomobillerine uyguladığı vergileri kaldırıyor

İngiltere Japon otomobillerine uyguladığı vergileri kaldırıyor

access_time23 Ekim 2020 10:44

Brexit sonrası İngiltere yıllık 20 milyar dolarlık ticaret yaptığı Japonya ile yeni gümrük tarifeleri üzerinde anlaşmaya vardı.

Bu gece benzine indirim geliyor

Bu gece benzine indirim geliyor

access_time23 Ekim 2020 09:28

Benzin fiyatlarına bu gece yarısı pompaya yansımak üzere 12 kuruş indirim geliyor

YORUM YAP

YORUMLAR (0)