Otoya yüzde 4 euro zammı!

Otoya yüzde 4 euro zammı!

access_time27 Nisan 2015 10:10
‘Euro’nun 3 liraya dayanması ‘Otomobile zam gelir mi?’ paniği yarattı
Toyota Satış ve Pazarlama CEO’su Bozkurt “Döviz kuru böyle giderse yüzde 3-4 zam kaçınılmaz” dedi. Euro/TL’nin 2.97 seviyesini geçerek Nisan 2014’ten bu yana en yüksek düzeyine ulaşması, tüketiciler arasında zam paniği yarattı. Toyota Türkiye Satış ve PazarlamaCEO’su Ali Haydar Bozkurt, euro/TL’nin bu seviyelerde kalması halinde otomobile yüzde 3-4 oranında zammın kaçınılmaz hale geleceğini söyledi.

Bozkurt, “Euroda 2.95 seviyesinin üzeri daha fazla aşılırsa, daha yüksek oranda zamlar gündeme gelebilir. Ancak oranlar markalara göre farklılık gösterebilir. Ben burada asıl sorun olarak seçim öncesi siyasi gerginliği değil doların durumunu görüyorum. Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) alacağı faiz kararı piyasaları etkileyecek. PiyasalarFed’in kararına kilitlenmiş durumda” dedi.

Son çeyrek zorlu olur

Satışların hareketli geçtiğini söyleyen Ali Haydar Bozkurt, döviz kurundaki yükselişi gören tüketicilerin zamma yakalanmamak için alım kararını öne çektiğine dikkati çekti.

Mayıs’ta  Autoshow’un pozitif etkisiyle satışların büyümeye devam edeceğini kaydeden Ali Haydar Bozkurt, esas sıkıntının yılın son çeyreğinde görülebileceğini belirtti ve ekledi: “Fed faizi yükselttikten sonra kur nereye gidecek, piyasa nasıl etkilenecek? İşte bu soru işaretleri nedeniyle son dönem ekonomi açısından zorlu geçebilir.”
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

TOGG'dan batarya açıklaması

TOGG'dan batarya açıklaması

access_time20 Ekim 2020 10:54

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, yerli otomobilin batarya modülü ve paketi Türkiye'de üretilecek

Otomobil pazarında devasa büyüme

Otomobil pazarında devasa büyüme

access_time19 Ekim 2020 17:00

İstihdam, üretim, ihracat, yan sanayi ve yedek parça gibi farklı kanallar üzerinden ekonominin önemli alanlarından birini oluşturan otomotiv sektörü, korona salgınında gösterdiği...

Almanya'dan TOGG'a övgü

Almanya'dan TOGG'a övgü

access_time18 Ekim 2020 17:07

Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta yer alan haberde, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun kendi "Tesla'sını" ürettiğine vurgu yaptı.

Otomotiv sektörü pandemide de 'gaz kesmedi'

Otomotiv sektörü pandemide de 'gaz kesmedi'

access_time18 Ekim 2020 12:31

Pandeminin başında düşüşe geçen otomotiv sektörü, hızlı bir şekilde toparlandı. Satışların yanı sıra ihracatta da öne çıkan otomotiv sanayisinin, bundan sonraki seyrini...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)