Son yılların en hızlı büyüyen şirketi Tesla kira ödeyemiyor

Son yılların en hızlı büyüyen şirketi Tesla kira ödeyemiyor

access_time15 Nisan 2020 12:26
Gider tasarrufu pek çok çalışanın ücretsiz izne çıkarılması ya da maaşlarının düşürülmesinin ardından gündeme geldi.

Korona virüs salgını nedeniyle pek çok iş yerini kapatmak zorunda kalan Tesla Inc’in gider tasarrufu yapmak için bazı emlak sahipleriyle kira indirimi yapmaları konusunda iletişime geçtiği aktarıldı. 

The Wall Street Journal’ın incelediği e-postada, “Artık ülkemizi etkileyen hızlı dünya pandemisi, Tesla’nın şirketin uzun vadeli başarı ve büyümesini sağlamak için stratejik kararlar almasına neden oldu” ifadelerinin yer aldığı belirtildi. 

Tesla tarafından yapılan açıklamada ise "İş yürütme kabiliyetimiz üzerindeki artan kısıtlamaların bir sonucu olarak, aylık kira yükümlülüklerimizi şu andan itibaren azaltacağımız konusunda bilgilendirmek isteriz." ifadeleri kullanıldı.

Şirketin attığı bu adım geçen hafta elektrikli araba üreticisinin bazı çalışanlarının maaşlarında kesintiye gideceğinin ve evden çalışamayan çalışanlarınıysa ücretsiz izne çıkaracağını açıklamasının ardından geldi.

Kendi galerilerini ve servis merkezlerini işleten şirketin, emlak sahipleriyle ilerleyen gün ve haftalarda seçenekleri görüşmek istediğini belirttiği aktarıldı. Şirketin ayrıca, “Bu şekilde sürekliliği ve iki tarafa da faydalı olacak ilişkiyi sağlayarak ortaklığa ve birlikte çalışmaya devam edebiliriz” ifadelerini kullandığı belirtildi. 

Elon Musk’ın CEO’su olduğu şirketin, ekonomik durgunluk nedeniyle kira hafiflemesiyle gider tasarrufu oluşturmaya çalışan büyüyen şirketlerden biri olduğu ifade edildi. Büro mekanı kiralayan şirket WeWork’ün gider tasarrufu nedeniyle ABD’deki bazı bölgelerde kira ödemelerini durdurduğu aktarıldı.

Kovid-19 salgınının yayılmasının önlenmesi amacıyla şehir yönetimlerinin geçen ay hayati olmayan işlerin kapatılması ve çalışanların evde kalması talimatını vermesinin ardından şirket üretimi durdurmak zorunda kalmıştı.

Şirket, yerel yönetimin üretimi durdurma kararını kaldırmayı planladığı günün ertesinde 4 Mayıs’ta üretime devam etmeyi umduğunu belirtmişti. 

FactSet’in analistlerinin yaptığı değerlendirmelere göre bir yıl öncesine kıyasla şirketin teslimatlarının bu çeyrekte yüzde 21 düşerek 75 bin araca gerileyebileceği ifade edildi. Şirket geçen ay belirsizlik dönemini atlatmaya yetecek kadar meblağının bulunduğunu vurgulamıştı.

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Tarlaya girmeden 60 ton buğday ürettiler

Tarlaya girmeden 60 ton buğday ürettiler

access_time02 Haziran 2020 18:50

İngiltere’de tarım konusunda devrim niteliğinde gelişmeler yaşanıyor. Sürücüsüz tarım yapabilen traktörlerle onlarca hektarlık alanı ekip biçebilen traktör hafif yapısıyla...

Otogaza 19 kuruş zam geldi

Otogaza 19 kuruş zam geldi

access_time02 Haziran 2020 16:39

Otogaz fiyatına zam geldi. Çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere otogazda 19 kuruşluk fiyat artışı yapıldı.

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikası ÇED olumlu raporunu aldı

Türkiye'nin Otomobili'nin fabrikası "ÇED olumlu" raporunu aldı

access_time02 Haziran 2020 13:46

TOGG tarafından Bursa'nın Gemlik ilçesinde üretimi yapılacak olan Türkiye'nin Otomobili'nin fabrika projesinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Çevresel Etki Değerlendirmesi...

Otomotiv pazarı ocak-mayıs döneminde yüzde 20,1 arttı

Otomotiv pazarı ocak-mayıs döneminde yüzde 20,1 arttı

access_time02 Haziran 2020 11:10

Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları, bu yılın ilk 5 ayında 2019'un aynı dönemine göre yüzde 20,1 artarak 183 bin 95 adet oldu. Pandemi dönemini kapsayan mayıs...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)