Tesla 15 bin aracı geri çağırdı

Tesla 15 bin aracı geri çağırdı

access_time13 Şubat 2020 08:35
Tesla, Kuzey Amerika'da hidrolik direksiyon sorunu nedeniyle 15 bin Model X SUV'u geri çağırdı. Bir yandan da daha uzun menzilli Model 3 için Çin'de üretim onay süreci başladı.

Tesla, yönlendirmeyi zorlaştırabilecek ve çarpışma riskini artırabilecek hidrolik direksiyon yardımcısı kaybına yol açabilecek potansiyel sorun nedeniyle 15 bin Model X SUV'yi geri çağırdı.

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) ve Transport Canada, elektrikli hidrolik direksiyon dişlisi destek motorunu dişli gövdesine bağlayan alüminyum cıvataların korozyona uğrayabileceğini ve kırılabileceğini ve hidrolik direksiyon desteğinin azalmasına veya tamamen kaybına neden olabileceğini söyledi.

Geri çağırmanın 2016 model X araçları için geçerli olduğu bildirildi.

NHTSA, Model X geri çağırma ile ilişkili bilinen herhangi bir çökme veya yaralanma olmadığını söyledi. Geri çağrılan araçlardan 14 bin 193'ü ABD'de, 843'ü de Kanada'da kullanımda. Transport Canada, Tesla'nın montaj cıvatalarının değiştirilmesini ayarlayacağını ve gerekirse direksiyon dişlisinin de yerini alacağını söyledi.

Tesla, “bu bileşeni etkilenen Model X araçlarda direksiyon dişlisine bağlayan cıvatalarda aşırı korozyon gözlemlediğini” ve öncelikle yol tuzları kullanan çok soğuk iklime sahip bölgelerde olduğunu açıkladı. Tesla, cıvataların arızalanması durumunda “özellikle düşük hızlı park manevraları sırasında direksiyon simidini döndürmek için daha fazla güç” gerektireceğini ifade etti. 

Tesla'nın araç sahipleriyle iletişime geçeceği belirtilerek, araç sahiplerinin bu süre içinde araçlarını kullanmaya devam edebilecekleri belirtildi.

Tesla, araçların daha sonra soğuk iklimlerde kullanılabilme olasılığını hesaba katmak için etkilenen tüm Model X araçlarına korozyon önleyici bir sızdırmazlık maddesi uygulayacağını açıkladı. 

Tesla, daha uzun menzilli Model 3'ün Çin'de üretimi için onay alma sürecini başlattı

Tesla, daha uzun menzille Model 3'ün Çin'de üretimi için Çinli  regülatörlerden onay alma sürevini başlattı. Konuya yakın kaynakların verdikleri bilgiye göre Tesla'ın  üreteceği bu uzun menzille model de, 400 km menzilli standart model  gibi arkadan çekişli olacak. 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

TOGG'dan batarya açıklaması

TOGG'dan batarya açıklaması

access_time20 Ekim 2020 10:54

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, yerli otomobilin batarya modülü ve paketi Türkiye'de üretilecek

Otomobil pazarında devasa büyüme

Otomobil pazarında devasa büyüme

access_time19 Ekim 2020 17:00

İstihdam, üretim, ihracat, yan sanayi ve yedek parça gibi farklı kanallar üzerinden ekonominin önemli alanlarından birini oluşturan otomotiv sektörü, korona salgınında gösterdiği...

Almanya'dan TOGG'a övgü

Almanya'dan TOGG'a övgü

access_time18 Ekim 2020 17:07

Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt'ta yer alan haberde, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun kendi "Tesla'sını" ürettiğine vurgu yaptı.

Otomotiv sektörü pandemide de 'gaz kesmedi'

Otomotiv sektörü pandemide de 'gaz kesmedi'

access_time18 Ekim 2020 12:31

Pandeminin başında düşüşe geçen otomotiv sektörü, hızlı bir şekilde toparlandı. Satışların yanı sıra ihracatta da öne çıkan otomotiv sanayisinin, bundan sonraki seyrini...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)