Tesla'yı hackleyene otomobil hediye

Tesla'yı hackleyene otomobil hediye

access_time17 Ocak 2019 12:58
Tesla, Model 3'teki kusurları açığa çıkaran güvenlik araştırmacılarına Model 3 hediye edecek. Birçok teknoloji şirketi gibi, otomobil üreticisi de kendi yazılımında bulunan hatalar için nakit ödüller sunuyor

Tesla, aracın bilgisayar sistemini hackleyebilecek herhangi bir siber güvenlik araştırmacısına ücretsiz Model 3 sunarak hata ödülünü büyük ölçüde artırıyor.

Artan ödül, Trend Micro tarafından Pwn2Own adlı bir yarışmada açıklandı. Tesla, internet tarayıcılarında ve kurumsal yazılım programlarındaki kusurları bulmaya odaklanan etkinliğe katılan tek Otomobil üreticisi. Otomotiv kategorisinde ilk kez yer aldı.

Bloomberg’e göre yaptığı açıklamada, "Her bakımdan en yüksek güvenlik standartlarına sahip otomobiller geliştiriyoruz ve güvenlik araştırma topluluğu ile olan çalışmalarımız bizim için paha biçilmez" dendi.

Tesla'nın hata (bug) ödül programı 2014'te başlatıldı ve genellikle 25 ila 1.000 dolar arasında değişen ödülleri var. Son zamanlarda, ödüller, bulunanlara bağlı olarak, 15.000 dolara kadar yükseldi.

Teslarati bloguna göre, ödül programı yabancı bir aracın frenlerini uzaktan kumanda etmesine izin verebilecek Çinli yazılım şirketi Keen tarafından tespit edilen güvenlik açığı da dahil olmak üzere bir takım düzeltmelerden zaten sorumluydu.

Keen'in güvenlik laboratuarı, şirketin internet sitesine göre 2016 ve 2017 yıllarında Tesla'nın "ünlü güvenlik araştırmacısı" haline geldi.

Tesla Araç Yazılımı Başkan Yardımcısı David Lau, "Programımızı başlattığımızdan beri, tüm Tesla sahiplerinin toplumdaki en parlak zihinlerden sürekli olarak faydalanabilmelerini sağlamak için yatırımlarımızı güvenlik araştırmacılarıyla ortaklıklar halinde sürekli artırdık. Pwn2Own'da harika işler hakkında bilgi edinmek ve ödüllendirmek için sabırsızlanıyoruz. Böylece ürünlerimizi ve doğal olarak güvenli sistemler tasarlama yaklaşımımızı geliştirmeye devam edebiliriz." dedi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Yüz tanımalı aracı dünyaya satıyor

Yüz tanımalı aracı dünyaya satıyor

access_time21 Şubat 2019 11:10

Akıllı şehir ve yüz tanıma teknolojilerinde uzmanlaşan yerli mühendislik şirketi Ekin Teknoloji’nin ürünleri Avrupa ve ABD’de kullanılıyor

UBER dosyası yeniden bilirkişiye gönderildi

UBER dosyası yeniden bilirkişiye gönderildi

access_time21 Şubat 2019 09:55

UBER'in yasal olmadığı iddiasıyla açılan davada mahkeme, UBER hizmetlerinin taksi taşımacılığıyla ilgili olup olmadığının belirlenmesi için dava dosyasını 5 kişiden oluşan...

Audi, yönetici pozisyonlarını yüzde 10 azaltacak

Audi, yönetici pozisyonlarını yüzde 10 azaltacak

access_time21 Şubat 2019 08:26

Audi, masrafları azaltma tedbirleri kapsamında yönetici pozisyonlarında yüzde 10 azaltmaya gidiyor

Oyak Renault'nun 6 milyonuncu motor gururu

Oyak Renault'nun 6 milyonuncu motor gururu

access_time20 Şubat 2019 15:22

Kendi vites kutusunu, şasisini ve motorunu üreten Türkiye'nin en büyük entegre otomobil şirketi Oyak Renault, yaklaşık yarım asır önce başladığı motor üretiminde 6 milyon adede...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)