Türkler’in Cenevre çıkarması

Türkler’in Cenevre çıkarması

access_time04 Mart 2019 13:40
150’den fazla dünya ve Avrupa prömiyerinin yapılacağı Cenevre Otomobil Fuarı’nda Türkiye gövde gösterisi yapacak. Bursa’da üretilen Clio ve Egea ailesinin yeni üyesi Tipo Sport ilk kez sergilenecek

Otomotiv dünyasının en büyük şovlarından biri olan Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı, kapılarını yarın açıyor.

Bu yıl 89'uncusu düzenlenen fuarda 199 otomotiv, otomotiv yan sanayi ve teknoloji firmaları, yeniliklerini sergileyecek. 150'den fazla dünya ve Avrupa prömiyerinin yapılacağı fuarda, Türkiye gövde gösterisi yapacak. Cenevre Fuarı'nın en büyük sürprizi yenilenen Renault Clio olacak. Bursa'da Oyak Renault tesislerinde üretilen Clio'nun dünya tanıtımı fuarda gerçekleştirilecek. Bugüne kadar toplam 15 milyon adet satan Clio'nun ana üretim merkezi Türkiye… İlki 1990'da lanse edilen Clio, satışa sunulmasından bu yana Renault Grubu'nun dünyada en çok satılan modeli oldu.

Fransızların favori otomobili olmakla kalmayan model, 2013'ten bu yana Avrupa'da B segmentindeki liderliğini sürdürüyor. Ayrıca, Avrupa'da en çok satan binek otomobiller arasında VW Golf'ten sonra ikinci sırada bulunuyor. Yeni Clio, Renault tarafından geliştirilen E-Tech hibrit motorunu sunan ilk model olacak.

500 BİN ADET ÜRETİLDİ

Fuardaki bir başka Bursalı ise Egea olacak. Tofaş'ın 1 milyar doları aşan yatırımla hayata geçirdiği; Avrupa pazarında Tipo ismiyle satışa sunulan Egea model ailesinin yeni üyesi Sport, Cenevre'de tanıtılacak. Fiat'ın 2001'de üretimine son verdiği Bravo/Brava'nın yerine geçen Egea, selefinin üstünde bir başarı yakaladı. 1995'te yollara çıkan Bravo/ Brava 10 yıllık ömrü boyunca 406 bin adet üretildi. Egea ise üç yılda 500 bin adetlik üretim rakamına ulaştı.

CENEVRE'DE 8 MARKA YOK

Otomobil fuarları kan kaybediyor. Son yıllarda otomobil markaları çeşitli gerekçelerle fuarlara katılmıyor. Cenevre de bu durumdan etkilenen fuarlar arasına eklendi. Fuara Opel, Infiniti, DS, Ford, Hyundai, Jaguar, Land Rover ve Volvo katılmıyor.

ZIYARETÇİ SAYISI 50 BİN AZALDI

Cenevre'ye katılmayan sekiz markanın gerekçesinin ziyaretçi sayısının azalması olup olmadığı bilinmiyor. Ama son yıllarda ziyaretçi sayısında azalma görülüyor. Fuarı 2000'de 714 bin kişi ziyaret ederken, bu sayı 2018'de 662 bin kişiye düştü. Ziyaretçi sayısı 50 bin kişi azaldı.

GÖVDE GÖSTERİSİ

Bursalı Clio ve Egea'dan başka kişiye özel VIP araçların iç tasarımını yapan Türk firmalar da Cenevre'de şov yapacak.

Fuarda DizaynVip, Okçu ve Ertex, fuarda kişiye özel tasarlanan VIP araçlarını sergileyecekler.(Sabah/Ufuk Sandık)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ford Otomotiv Türkiye'nin lideri oldu

Ford Otomotiv Türkiye'nin lideri oldu

access_time16 Haziran 2019 17:55

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin "Türkiye'nin İlk 1.000 İhracatçısı 2018" araştırmasına göre, Ford Otomotiv, 5 milyar 683 milyon dolarlık ihracatla Türkiye'nin lider şirketi...

ÖTV indirimi Resmi Gazete'de

ÖTV indirimi Resmi Gazete'de

access_time15 Haziran 2019 10:14

Cumhurbaşkanı Kararı ile 16 yaş ve üzerindeki motorlu araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkarılmasına bağlı olarak, aynı cins yeni bir aracın ilk alımında terkin edilecek...

UKOME'den servislere 'plaka tahdidi' kararı

UKOME'den servislere 'plaka tahdidi' kararı

access_time14 Haziran 2019 17:56

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)'nin Haziran ayı toplantısında servisçilerin uzun süredir beklediği plaka tahdidiyle ilgili karar çıktı....

Bayramda akaryakıta 3,5 milyar lira harcandı

Bayramda akaryakıta 3,5 milyar lira harcandı

access_time14 Haziran 2019 11:33

Ramazan Bayramı tatilini de içine alan 1-9 Haziran tarihlerinde yaklaşık 3 milyar 558 milyon liralık akaryakıt satışı yapıldı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)