VW’nin Türkiye yatırımına Bulgaristan’dan büyük tepki

VW’nin Türkiye yatırımına Bulgaristan’dan büyük tepki

access_time04 Ekim 2019 08:15
Volkswagen’in yeni fabrika yatırımı için nihai kararını Türkiye’den yana kullanması güçlü adaylardan biri olan Bulgaristan'da büyük hayal kırıklığı ve tepki ile karşılandı

Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW), uzun süredir gündemde olan yeni fabrika yatırımı için nihai kararını Türkiye’den yana kullanması ve fabrikanın Manisa’da kurulacağının kesinleşmesi güçlü adaylardan biri olan Bulgaristan'da büyük hayal kırıklığı ve tepki ile karşılandı.

Bulgaristan Eski Cumhurbaşkanı Rossen Plewneliew, bugün düzenlenen bir etkinlikte verdiği röportajda; VW’nin kararını Türkiye’den yana vermesinin ülkede ülkede hayal kırıklığı ve öfke ile karşılandığını dile getirerek, yatırım konusunda iki güçlü aday olan Bulgaristan ve Türkiye arasında rekabet koşullarının adil olmadığını öne sürdü.

VW yerine Hyundai Bulgaristan’a gidebilir

Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Tomislaw Dontschew ise VW’nin yerine başka bir otomotiv üreticisinin önümüzdeki iki-üç yıl içerisinde Bulgaristan'a yatırım yapmasını beklediklerini ifade ederek, Bulgaristan Başbakanı Boiko Borisov’un Eylül ayında Güney Kore’deki bir ziyareti sırasında Hyundai’nin Bulgaristan’a yatırım yapması konusunda önemli görüşmeler yaptığını söyledi.

VW, Türkiye’de yılda 300 bin araç üretecek

Bilindiği gibi Bulgaristan, Türkiye ile birlikte VW’nin yeni fabrika yatırımı konusunda en güçlü iki adaydan birisiydi. Ancak özellikle son birkaç haftadır Alman markanın yatırım kararını Türkiye’den yana kullandığı konuşuluyordu. Dün ise VW’nin Manisa merkezli Türkiye birimini kurduğu ortaya çıkmış, böylece yatırım için Türkiye’nin seçildiği kesinleşmişti. Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgiye göre, 943 milyon 500 bin Türk Lirası sermaye ile ‘Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ unvanlı şirketin startı verildi.

Yaklaşık 1.4 milyar euroya mal olacağını belirtilen tesisin Doğu Avrupa pazarı için VW Passat ve Skoda Superb benzeri modellerden yılda 300 bin araç kadar üretileceği konuşulurken, fabrika inşaatının 2020 sonu, üretimin ise 2022 yılında başlaması bekleniyor. Tesisin Manisa ve çevresinden 4 bin kişiye istihdam yaratacağı öngörülüyor. (Dünya / Aysel Yücel)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Volkswagen yatırımlarını 60 milyar euroya çıkardı

Volkswagen yatırımlarını 60 milyar euroya çıkardı

access_time15 Kasım 2019 16:08

Volkswagen gelecek 5 yıl için yeni teknoloji yatırımı harcamalarını yüzde 36 artırarak 60 milyar euroya çıkardı

Daimler 10 müdürden 1'ini işten çıkarmayı planlıyor

Daimler 10 müdürden 1'ini işten çıkarmayı planlıyor

access_time14 Kasım 2019 15:19

Mercedes'in de üreticisi olan Daimler, artan maliyetler ve yeni üretim politikası sebebiyle bünyesinde yer alan on müdürden birini işten çıkarmayı değerlendiriyor.

Otoyolda hız sınırı 100 kilometreye düşüyor

Otoyolda hız sınırı 100 kilometreye düşüyor

access_time13 Kasım 2019 17:29

Hollanda hükümeti, azot salımını azaltmak ve sorun nedeniyle aksayan inşaat projelerinin devamını sağlamak amacıyla otoyollardaki hız sınırını 100 kilometreye düşürme kararı...

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor

Zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor

access_time13 Kasım 2019 12:46

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta uygulamaya girecek.

YORUM YAP

YORUMLAR (2)

  • Aydın Özpetek04 Ekim 2019 17:54Adamlar kıskanlıçlığından çatlayacaklar :D

    (%0) (%0)
  • ali04 Ekim 2019 16:31hoşnut değiller tabi bize kaptırdılar :D

    (%0) (%0)