2 bin 249 taksi plakasının sahibi kadın

2 bin 249 taksi plakasının sahibi kadın

access_time25 Ocak 2020 17:19
İstanbul'da taksi şoförlüğü yapan kadınlar, "Taksinin Sultanları" projesi adı altında bir araya geldi. İstanbul'da 17 bin 395 taksi plakası bulunuyor. Bu plakaların 2 bin 249'unun sahibi kadın.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası tarafından kadın taksicileri bir araya getirmek amacıyla Çekmeköy'de bir piknik alanında "Taksi Sultanları" adı altında bir etkinlik düzenlendi.

İstanbul'da 17 bin 395 taksi plakası olduğunu, bu plakaların 2 bin 249'unun sahibinin kadın olduğunu, kadın taksi şoförü sayısının da 100-150 arasında olduğunu söyleyen İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Genel Müdürü Zeynep Kılıç, "Bugünkü projemiz 'Taksinin Sultanları' projesi. Yani bu camiada taksici kadınların olması gerektiğini düşünüyoruz. Ondan dolayı bu projeyi başlattık. Bundan sonra da trafikte kadın şoförlerimizi göreceksiniz. Kadınlar daha duyarlı, daha dikkatli. Bazı olumsuz hal ve hareketler sergileniyor. Şoför bir kadın olunca binen kadın yolcumuz daha rahat hareket edeceğini, kendini daha güvende hissedeceğini düşünüyoruz" dedi.

Kısa mesafe ve yağmurlu havada yolcu alınmadığı yönündeki olumsuzlukların söylenti olduğunu, kadın şoförlerin artışı ile mesleki kalitenin artacağını savunan Kılıç, "Sarı camiamız sarı çiçekler açacak bundan sonra. Bir bahar esintisi havası olacak" dedi.

"MÜŞTERİLERİN DERTLERİNİ DİNLEMEK HOŞUMA GİDİYOR"

İstanbul'da 7-8 yıldır taksi şoförlüğü yaptığını söyleyen İlknur Yılmaz, "Güleryüzlü olduğunuz zaman zorluğu yok. Yaptığımız işte iletişim önemli. Kadınlar ılımlı yaklaştıkları için bu işi daha iyi yaptığını düşünüyorum" dedi.

2 yıldır taksi şoförlüğü yaptığını söyleyen Burçin Arabul, kadın şoförü kadın müşterilerin daha çok tercih ettiğini, erkek müşteriler konusunda da sıkıntı yaşamadıklarını söyledi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Fransa'da otomotiv sektöründeki çalışanların % 25'i risk altında

Fransa'da otomotiv sektöründeki çalışanların % 25'i risk altında

access_time26 Ekim 2021 17:17

Peugeot, Citroen ve Renault otomobil markalarına ev sahipliği yapan Fransız otomobil endüstrisinin, içten yanmalı motorlar dönemi sona erdiğinde gelecek on yılda 400.000...

İlk kez bir elektrikli otomobil Avrupa'da en çok satanların zirvesinde

İlk kez bir elektrikli otomobil Avrupa'da en çok satanların zirvesinde

access_time26 Ekim 2021 15:50

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın Model 3 aracı, eylül ayında ilk kez Avrupa'nın en çok satanı oldu. Yaklaşık 24 bin 600 adet satılan otomobil, pazarın yüzde...

Araç alacaklara kötü haber: Sevkiyat durdu!

Araç alacaklara kötü haber: Sevkiyat durdu!

access_time26 Ekim 2021 15:31

Yılbaşından bu yana fiyatı iki katından fazla artan magnezyumda tekelleşen Çin'in sevkiyatı durdurması nedeniyle Avrupa'da magnezyum stokları tükeniyor.

Otomotiv devleri çip krizi için yerel çözüm istiyor

Otomotiv devleri çip krizi için yerel çözüm istiyor

access_time26 Ekim 2021 15:11

Avrupalı otomotiv şirketleri kıtanın Asya’dan gelecek yarı iletkenlere aşırı bağımlı hale geldiği ve piyasayı kasıp kavuran, fabrikaları durma noktasına getiren çip krizinin...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)