AB, Çin’in elektrikli taşıtlarına dair gümrük vergisini artıracak

AB, Çin’in elektrikli taşıtlarına dair gümrük vergisini artıracak

access_time18 Eylül 2023 08:31
AB Komisyonu yetkilisi Breton, Çin’in elektrikli arabalarına yönelik gümrük vergisini önemli ölçüde artıracakları mesajını verdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Temsilcisi Thierry Breton, Fransız basınına yaptığı açıklamada, Çin’in ürettiği elektrikli otomobillere koyulan gümrük vergisinin yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkabileceği sinyalini verdi.

Çin'in kendi elektrikli otomobillere yönelik kamu sübvansiyonlarına ilişkin Avrupa’da bir araştırma yaptırdıklarını kaydeden Breton, sonuç olarak AB’nin bu otomobillere yönelik gümrük vergilerinde önemli bir artışa gidebileceği uyarısında bulundu.

Euronews'in haberine göre Breton, “Genel olarak açacağımız soruşturmanın sonuçlarının ne sonuç vereceği konusunda ön yargıda bulunmak istemiyorum ama genel olarak daha önce başlattığımız soruşturmalarda ne olduğuna bakarsam gümrük vergilerinin yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıktığı görülüyor.” dedi.

Ne kadar gümrük vergisi alıyor?

Gümrük vergilerini artırılması konusunda dikkatli bir dil kullanan Thierry Breton, bu konuda kesin kararın verilmediğini ve durumun gidişatına göre bir karar alınacağını ifade etti.

Thierry Breton, Avrupa'ya Çin'den gelen elektrikli araçlara yüzde 10 gümrük vergisi uygulandığını hatırlatarak, Amerika Birleşik Devletleri'nde ise bu oranın yüzde 27,5 olduğunu kaydetti.

Soruşturma sırasında AB’nin Çinli üreticiler tarafından "alınan doğrudan veya dolaylı sübvansiyonları" inceleyeceklerini belirten Thierry Breton, Çinli yetkililerle ve otomobil üreticileriyle hem elektrikli hem de diğer modellerle ilgili görüşmelerin yapılacağını ifade etti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, çarşamba günü yaptığı açıklamada Çin’in kendi ulusal elektrikli araç üreticilerine verdiği destekle ilgili Avrupalı otomobil üreticilerini korumak adına bir soruşturma başlattıklarını duyurmuştu.

Çinli araçların fiyatların “yapay olarak düşük” olduğu suçlamasını yapan AB Komisyonu Başkanı, inceleme sonunda ticaret kurallarının ihlal edildiği tespit edildiği takdirde Çin araçlarına cezai gümrük vergileri uygulanabileceği uyarasında bulunmuştu.

Otomobil pazarı uzmanlarına göre, Çin’in ürettiği elektrikli araçların maliyeti Avrupalılara oranla yüzde 20 daha düşük.

AB'den Çin malı elektrikli otomobillere anti-damping soruşturması

 

Çin'de elektrikli araçların satışı artıyor

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

ABD'den yabancı üretim akıllı otomobilleri soruşturma kararı

ABD'den yabancı üretim "akıllı otomobilleri" soruşturma kararı

access_time01 Mart 2024 03:35

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada hassas bilgiler toplayabildiği belirtilen Çin dahil, yabancı ülkelerin ürettiği "akıllı otomobillerin" soruşturulacağını...

OSD, AB'den hibe desteği alacak

OSD, AB'den hibe desteği alacak

access_time29 Şubat 2024 10:31

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), "Türk Otomotiv Sanayiinin AB Yeşil Mutabakat Hedeflerini Gerçekleştirmesi Projesi" ile Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında AB'den hibe desteği...

Araç sahipleri dikkat! Motorine indirim yolda

Araç sahipleri dikkat! Motorine indirim yolda

access_time29 Şubat 2024 09:47

Yarından itibaren motorine 1,35 TL indirim bekleniyor. Peki benzinde indirim var mı? Güncel akaryakıt fiyatları kaç TL? İşte İstanbul, Ankara ve İzmir'de geçerli olan...

İngiltere'de otomotiv üretimi üst üste beşinci ayda da arttı

İngiltere'de otomotiv üretimi üst üste beşinci ayda da arttı

access_time29 Şubat 2024 07:41

İngiltere'nin otomobil üretimi, Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artış göstererek, art arda beşinci büyüme ayına imza attı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)