AB, Çin’in elektrikli taşıtlarına dair gümrük vergisini artıracak

AB, Çin’in elektrikli taşıtlarına dair gümrük vergisini artıracak

access_time18 Eylül 2023 08:31
AB Komisyonu yetkilisi Breton, Çin’in elektrikli arabalarına yönelik gümrük vergisini önemli ölçüde artıracakları mesajını verdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Temsilcisi Thierry Breton, Fransız basınına yaptığı açıklamada, Çin’in ürettiği elektrikli otomobillere koyulan gümrük vergisinin yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkabileceği sinyalini verdi.

Çin'in kendi elektrikli otomobillere yönelik kamu sübvansiyonlarına ilişkin Avrupa’da bir araştırma yaptırdıklarını kaydeden Breton, sonuç olarak AB’nin bu otomobillere yönelik gümrük vergilerinde önemli bir artışa gidebileceği uyarısında bulundu.

Euronews'in haberine göre Breton, “Genel olarak açacağımız soruşturmanın sonuçlarının ne sonuç vereceği konusunda ön yargıda bulunmak istemiyorum ama genel olarak daha önce başlattığımız soruşturmalarda ne olduğuna bakarsam gümrük vergilerinin yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıktığı görülüyor.” dedi.

Ne kadar gümrük vergisi alıyor?

Gümrük vergilerini artırılması konusunda dikkatli bir dil kullanan Thierry Breton, bu konuda kesin kararın verilmediğini ve durumun gidişatına göre bir karar alınacağını ifade etti.

Thierry Breton, Avrupa'ya Çin'den gelen elektrikli araçlara yüzde 10 gümrük vergisi uygulandığını hatırlatarak, Amerika Birleşik Devletleri'nde ise bu oranın yüzde 27,5 olduğunu kaydetti.

Soruşturma sırasında AB’nin Çinli üreticiler tarafından "alınan doğrudan veya dolaylı sübvansiyonları" inceleyeceklerini belirten Thierry Breton, Çinli yetkililerle ve otomobil üreticileriyle hem elektrikli hem de diğer modellerle ilgili görüşmelerin yapılacağını ifade etti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, çarşamba günü yaptığı açıklamada Çin’in kendi ulusal elektrikli araç üreticilerine verdiği destekle ilgili Avrupalı otomobil üreticilerini korumak adına bir soruşturma başlattıklarını duyurmuştu.

Çinli araçların fiyatların “yapay olarak düşük” olduğu suçlamasını yapan AB Komisyonu Başkanı, inceleme sonunda ticaret kurallarının ihlal edildiği tespit edildiği takdirde Çin araçlarına cezai gümrük vergileri uygulanabileceği uyarasında bulunmuştu.

Otomobil pazarı uzmanlarına göre, Çin’in ürettiği elektrikli araçların maliyeti Avrupalılara oranla yüzde 20 daha düşük.

AB'den Çin malı elektrikli otomobillere anti-damping soruşturması

 

Çin'de elektrikli araçların satışı artıyor

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

access_time29 Eylül 2023 11:38

Ek motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım'da sona erecek.

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

access_time28 Eylül 2023 12:35

Anayasa Mahkemesi, ek MTV'nin iptali istemiyle yapılan başvuruyu oybirliğiyle reddetti

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

access_time28 Eylül 2023 11:40

Benzin satışları ağustos'ta yüzde1 0,01 artarken, motorin satışları yüzde 5,36 azaldı

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

access_time28 Eylül 2023 10:17

Çin’in otomobil ihracatının bu yıl 4 milyon aracı aşması ve ülkenin dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı olması bekleniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)