ABD gözünü Çin'in elektrikli otomobillerine dikti

ABD gözünü Çin'in elektrikli otomobillerine dikti

access_time04 Aralık 2023 08:28
ABD, Amerika'da üretilen elektrikli otomobillerin alıcıları için araç başına 7.500 dolara kadar vergi teşviki vererek, Çin'in elektrikli otomobillerdeki rolünü sınırlamayı hedefliyor.

ABD, Çin menşeli parçaların ülkede satılan elektrikli otomobillerde kullanılmamasını amaçlayan kuralları açıkladı. Kısıtlamalar, Amerika'da üretilen elektrikli otomobiller için devlet teşviklerine bağlı.

Çinli firmalar şu anda elektrikli otomobil bataryalarının ve bunlarda kullanılan minerallerin büyük çoğunluğunu üretiyor. Ancak ABD'li politikacılar Çinli üreticilere aşırı bağımlılığı ekonomik ve güvenlik riski olarak görüyor.

Ford ve batarya üreticisi Çinli CATL gibi büyük firmalar arasında planlanan ortaklıklar eleştiri ve tartışmalara konu oldu. Geçen yıl Kongre, ABD'de endüstriyi canlandırmak için milyarlarca vergi teşviki ve başka nakit destekler sunan bir iklim yasasını kabul etti.

Yasa, Amerika'da üretilen elektrikli otomobillerin alıcıları için araç başına 7.500 dolara kadar vergi teşviki içeriyordu.

Cuma günü açıklanan teklife göre ise hükümet "yabancı bir kuruluşu" merkezi Çin, Rusya, İran ya da Kuzey Kore'de bulunan ya da bu ülkeler tarafından sahip olunan ya da kontrol edilen bir şirket olarak tanımlayacak.

Bu ülkelerin hükümetlerinin yönetim kurulu üyeliklerinin, oy haklarının ya da hisselerinin %25 ya da daha fazlasına sahip olduğu herhangi bir şirket, şu anda kamuoyu görüşüne açılan kurallar
kapsamına girecek.

ABD'li elektrikli araç üreticisi 15 milyar dolar borçlanacak

 

ABD elektrikli oto pazarında Çin’i geçmek istiyor

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Toyota, 280 bin aracı geri çağırdı

Toyota, 280 bin aracı geri çağırdı

access_time24 Şubat 2024 10:59

Toyota, araçların otomatik şanzımanlarının belirli parçalarının vites boşa alındığında dahi ayrılmamasından dolayı ABD’de 280 bin aracı geri çağırdı.

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

access_time23 Şubat 2024 10:59

Elon Musk'ın, sendika karşıtı tavrı, Tesla'ya ait şarj istasyonlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda İsveç'te yaşanan grevlerle gündeme gelen kriz, şimdi...

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

access_time23 Şubat 2024 10:53

TMSF, kayyım olarak görevli bulunduğu Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’ye ait otomobiller için ikinci kez ihaleye çıkacak.

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

access_time22 Şubat 2024 13:49

Volkswagen ABD'de yaklaşık 261.000 aracı geri çağıracağını duyurdu.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)