ABD otomotiv grevinde 'geçici' anlaşma

ABD otomotiv grevinde 'geçici' anlaşma

access_time02 Ekim 2023 22:51
ABD'de, Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası ile Volvo Group'un bünyesindeki Mack Trucks arasında geçici anlaşmaya varıldı

ABD'de, Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW) ile İsveçli Volvo Group'un bünyesindeki Mack Trucks arasında 4 bin işçiyi kapsayan maaş artışına ilişkin geçici anlaşmaya varıldı.

ABD'de, Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW) tarafından X sosyal medya platformundaki hesabından yapılan açıklama ile kamyon üreticisi firma Mack Trucks'ın Pensilvanya, Florida ve Maryland eyaletlerindeki tesislerinde çalışan 4 bin sendika üyesi işçinin söz konusu anlaşmadan faydalanacağı duyuruldu.

ÖNEMLİ ÖLÇÜDE MAAŞ ARTIŞI

Mack Trucks Başkanı Stephen Roy, yaptığı açıklamada, "Bu geçici anlaşmanın şartları, Mack çalışanları ve aileleri için önemli ölçüde ücret artışı ve birinci sınıf sosyal yardımların devamını sağlayacaktır" dedi.

Roy, anlaşmanın Mack Trucks'ın pazarda başarılı bir şekilde rekabet etmesine olanak tanıyacağını da söyledi.

Diğer yandan, UAW Başkanı Shawn Fain, ülkedeki otomotiv üreticisi binlerce işçinin gittiği greve atıfta bulunarak, Ford ve General Motors'un sözleşme görüşmelerinde "anlamlı ilerleme kaydetmeyi" reddetmeleri nedeniyle grevlerin bu noktaya geldiğini ifade etti.

ABD'DEKİ OTOMOTİV İŞÇİLERİNİN GREVİ

UAW'nin Ford, GM ve Stellantis ile yaklaşık 150 bin işçinin yeni sözleşmesine yönelik görüşmelerinden mevcut sözleşmenin bitiş tarihi olan 14 Eylül itibarıyla anlaşma çıkmaması sonrasında yaklaşık 13 bin işçi greve gitme kararı almıştı.

Böylece 3 büyük otomobil üreticisini hedef alan ve "Ayağa Kalk" olarak adlandırılan otomotiv işçilerinin grevi, 15 Eylül'de başlamış ve sendikanın 88 yıllık tarihinde ilk defa 3 otomobil fabrikasının işçileri birlikte greve gitmişti.

Grev kararının ardından sendika üyesi işçiler, GM'nin Missouri'deki montaj fabrikasında, Michigan'daki Ford fabrikasında ve Ohio'daki Stellantis'in Jeep fabrikasında iş durdurmuştu.

UAW'nin, Ford Motor ve General Motors'da (GM) çalışan 7 bin üyesi daha 22 Eylül'de greve gitmişti.

ABD'de otomotiv işçilerinden "grevi genişletme" kararı

 

Ford grev yapan 600 çalışanını işten çıkardı

 

ABD otomotiv sanayisinde grev tehdidi

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ek MTV'nin ikinci taksit ödemesi için yarın son gün

Ek MTV'nin ikinci taksit ödemesi için yarın son gün

access_time29 Kasım 2023 15:09

Ek motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) ikinci taksiti için ödeme süresi yarın sona erecek.

Toyota'dan üretim ve satış rekoru

Toyota'dan üretim ve satış rekoru

access_time29 Kasım 2023 09:13

Toyota, Kuzey Amerika ve Avrupa'daki güçlü talebin etkisiyle ekim ayında rekor üretim ve satış gerçekleştirdi.

Elektrikli araç ithalatına yetkili servis zorunluluğu

Elektrikli araç ithalatına yetkili servis zorunluluğu

access_time29 Kasım 2023 01:47

Ticaret Bakanlığı tarafından bazı elektrikli araçların ithalatına ilişkin yapılan düzenleme ile yetkili servis ve çağrı merkezi zorunluluğu getirildi.

Çalıntı araçları change edip satan şebeke çökertildi

Çalıntı araçları change edip satan şebeke çökertildi

access_time28 Kasım 2023 12:15

Mersin'de çalıntı, hacizli araçlara depremde ağır hasar alan araçların şaşe ve motor numarasını uygulayarak satan 22 kişi gözaltı alındı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)