ABD'deki greve Mack Trucks işçileri de katıldı

ABD'deki greve Mack Trucks işçileri de katıldı

access_time10 Ekim 2023 02:18
ABD'de Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası, İsveçli Volvo Group'un bünyesindeki Mack Trucks işçilerinin 3 eyaletteki fabrikalarında greve başladı.


ABD'de Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası (UAW), tarafından yapılan açıklamada, sendikalı işçilerin sözleşme teklifine ilişkin geçici anlaşmayı reddettiği bildirildi.

Açıklamada, Mack Trucks'ın, Pensilvanya, Maryland ve Florida eyaletlerindeki fabrikalarında yaklaşık 4 bin sendikalı işçinin bugün itibarıyla greve gittiği belirtildi.

UAW'nin açıklamasında, Mack Trucks'taki işçilerin de katılmasıyla birlikte grevdeki toplam sendika üyesi işçilerin sayısının 22 eyalette 30 bini aştığı aktarıldı.

5,5 milyar dolarlık kayıp

Öte yandan Michigan merkezli ekonomik danışmanlık firması Anderson Economic Group (AEG), UAW işçilerinin General Motors (GM), Ford Motor ve Stellantis'e karşı düzenlediği ve "Ayağa Kalk" olarak adlandırılan greve ilişkin son analizini paylaştı.

AEG'nin açıklamasında, grevin 3 haftada toplam 5,5 milyar dolarlık ekonomik kayba neden olduğunun tahmin edildiği belirtildi.

Açıklamada, söz konusu rakamın, UAW'nin 2019'da GM'ye karşı başlattığı ve bir ay süren grevin 4 milyar dolarlık tahmini ekonomik zararı geride bıraktığı kaydedildi.

Söz konusu ekonomik zararın 579 milyon dolarının doğrudan ücret kaybı olduğunun tahmin edildiği açıklamada, 2,68 milyar dolarının üretici kaybı, 1,6 milyar dolarının tedarikçi kaybı ve 1,26 milyar dolarının bayi ile müşteri kaybından oluştuğu aktarıldı.

Otomotiv işçilerinin grevi

UAW'nin Ford, GM ve Stellantis ile yaklaşık 150 bin işçinin yeni sözleşmesine yönelik görüşmelerinden mevcut sözleşmenin bitiş tarihi olan 14 Eylül itibarıyla anlaşma çıkmaması sonrasında yaklaşık 13 bin işçi greve gitme kararı almıştı.

Böylece 3 büyük otomobil üreticisini hedef alan otomotiv işçilerinin grevi, 15 Eylül'de başlamış ve sendikanın 88 yıllık tarihinde ilk defa 3 otomobil fabrikasının işçileri birlikte greve gitmişti.

Sendika, 22 Eylül'de yeni sözleşme görüşmelerinde ilerleme kaydedilmemesi nedeniyle GM ve Stellantis'e karşı grevi genişleteceklerini duyurmuştu. Bu kapsamda GM ve Stellantis'in 20 eyaletteki 38 tesisinde daha işçilerin iş durduracağı bildirilmişti.

UAW, geçen hafta da Ford Motor ve GM'de çalışan 7 bin üyesinin daha greve gideceğini, sözleşmede iyileştirmeler yapıldığı için Stellantis'te ise yeni bir grev olmayacağını açıklamıştı.

Sendikadan geçen hafta yapılan açıklamada, otomobil üreticileriyle yapılan görüşmelerde ilerleme kaydedildiği belirtilmişti.

Otomotiv ihracatı eylülde 2.8 milyar doları aştı

 

Otomotiv markalarında dikkat çeken kampanyalar!

 

GM ve Stellantis 9.5 milyar dolarlık cezayla karşı karşıya

 

ABD'de otomotiv işçilerinin 2 haftalık grevi 4 milyar dolar

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Elektrikli araç bataryaları için talaşlı çözüm!

Elektrikli araç bataryaları için talaşlı çözüm!

access_time27 Şubat 2024 14:15

Yeni Zelanda merkezli bir CarbonScape şirketi, elektrikli araç bataryalarında çığır açan bir yaklaşım benimseyerek talaş kullanmaya başladı. Şirket, atıl durumdaki talaşı...

Rusya'da benzin ihracatı yasağı

Rusya'da benzin ihracatı yasağı

access_time27 Şubat 2024 08:43

Rusya, bezin ihracatını 6 ay süre ile yasakladı

Hyundai iki modelini artık üretmeyecek

Hyundai iki modelini artık üretmeyecek

access_time26 Şubat 2024 17:12

Hyundai, i20 N modelinin ve i30 N modelinin üretiminin şubat ayı itibariyle sona ereceğini duyurdu.

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

Elektrikli otobüs satışlarında patlama

access_time26 Şubat 2024 11:48

2023 yılında Avrupa'nın elektrikli otobüs pazarı geçen yıla göre yüzde 53 artarak satışlarda yüksek atılım gösterdi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)