Amazon ve GM'den Tesla'nın rakibine 2 milyar dolarlık yatırım hazırlığı

Amazon ve GM'den Tesla'nın rakibine 2 milyar dolarlık yatırım hazırlığı

access_time13 Şubat 2019 05:55
ABD'nin dünyaca ünlü online perakende devi Amazon ile Amerikan otomotivinin lideri GM, elektrikli kamyonette Tesla'nın rakibi olan Rivian'a yatırım yapmak için masaya oturdu

ABD'de elektrikli araç pazarında rekabet kızışıyor. ABD'nin dünyaca ünlü online perakende devi Amazon ile Amerika'nın otomobil devi Genelar Motors (GM) Tesla'nın elektrikli kamyonetlerine rakip olan Rivian şirketine yatırım yapmak için masaya oturdu. Elde edilen bilgilere göre Amazon ve GM, Rivian'a 1 ile 2 milyar dolar arasında yatırım yapacak. 

Müzakerelerin başarılı bir şekilde sonuçlanması durumunda, anlaşmanın Mart başlarında açıklanabileceği belirtildi.

Rivian anlaşması, daha büyük elektrikli otomobil imalat rakibi Tesla Inc olarak üretimi dengelemek ve amiral gemisi Model 3 sedan'ını piyasaya sürdükçe tutarlı karlar elde etmek için mücadele ediyor.

2009'da RJ Scaringe tarafından kurulan Rivian, tanıtımını yaptığı R1T'yi 2020 sonbaharında piyasaya sürmeyi planlıyor. 

Rivian araç platformunun, daha düşük bir ağırlık merkezi nedeniyle daha fazla depolama alanına sahip olduunu belirten Scaringe, süspansiyon sistemini, frenleri ve soğutma sistemini tekerlek yüksekliğinin altına yerleştiren bir “kaykay” olarak tanımladı. Ayrıca şirketin, kendi kendine yapmaya çalışmak yerine, kendi kendine sürüş teknolojisini geliştirmek için dış firmalarla ortaklık kurmayı planladığını belirtti.

GM, geçen Kasım ayında, beş Kuzey Amerika tesisinde üretime son vermeyi içeren önemli bir yeniden yapılanmanın bir parçası olarak elektrikli ve kendi kendine sürüş araçlarının geliştirilmesine ayrılan kaynakları iki katına çıkardığını açıklamıştı. 

GM'den yapılan bir e-posta açıklamasında “Rivian'ın sıfır emisyonlu geleceğe ve tamamen elektrikli bir geleceğe olan katkısına hayran kaldık” ifadesi yer aldı.

GM ile birlikte Rivian'a yatırıma hazırlanan Amazon ayrıca geçtiğimiz hafta açıklanan 530 milyon dolarlık bir fon turunda kendi kendini süren otomobil başlangıcı Aurora Innovation Inc'e de yatırım yaptı. Dünyanın en büyük online perakendecisi, lojistik ayak izini dünyanın dört bir yanındaki depoları inşa ederek ve teslimata yardımcı olmak için kargo havayollarının yanı sıra Mercedes ile anlaşma imzaladı.

RIVIAN'IN MEVCUT FİNANS DESTEKÇİLERİ

Rivian'ın mevcut finansal destekçileri arasında Suudi otomobil dağıtıcısı Abdul Latif Jameel Co (ALJ), Amerika Sumitomo Corp ve Standard Chartered Bank yer alıyor. ALJ, yaklaşık 500 milyon dolarlık finansman sağlamayı kabul etti, Sumitomo açıklanamayan bir miktar yatırdı ve Standard Chartered, 200 milyon dolarlık borç finansmanı sağladı.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram dönüşü trafikte son durum

Bayram dönüşü trafikte son durum

access_time13 Nisan 2024 18:24

Ramazan Bayramı tatilinin sonuna gelindi. Bayram tatilini memleketleri ya da tatil beldelerinde geçirenlerin dönüş yolculuğu sürüyor.

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

access_time13 Nisan 2024 17:21

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla memleketlerine veya tatil bölgelerine giden vatandaşların dönüş yoluna girdiğini belirten uzmanlar, sürücülerin yolda dikkat etmesi gereken...

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

access_time13 Nisan 2024 11:15

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı tatilinin 7 gününde 4 bin 370 trafik kazasında 55 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 bin 331 kişinin yaralandığını...

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

access_time13 Nisan 2024 08:42

Anadolu Otoyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda Ramazan Bayramı tatilini İstanbul dışında geçiren bazı sürücülerin dönüşe geçmesiyle hareketlilik arttı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)