Avrupa'nın elektrikli araçta işi zor

Avrupa'nın elektrikli araçta işi zor

access_time09 Ocak 2023 09:52
Rusya'da Stratejik Araştırma Merkezi Enerji Sektörleri Başkan Yardımcısı Kolobanov, elektrik fiyatlarının Avrupa ülkelerinin geleneksel benzinli ve dizel araçlardan elektrikli araçlara geçişi önemli ölçüde hızlandırmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

Avrupa'daki enerji krizi otomotiv sektöründe tercihlere sekte vuruyor. Rusya Stratejik Araştırma Merkezi Enerji Sektörleri Departmanı Başkan Yardımcısı Sergey Kolobanov'a göre, Rus petrol ürünlerinin ithalatını yasaklayan Avrupa Birliği (AB), pahalı elektrik maliyeti sebebiyle önümüzdeki yıllarda benzinli araçlardan vazgeçemeyecek.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Kolobanov, elektrik fiyatlarının Avrupa ülkelerinin geleneksel benzinli ve dizel araçlardan elektrikli araçlara geçişi önemli ölçüde hızlandırmasına izin vermeyeceğini vurgularken, “Bu yıl yaşanan enerji krizinin Avrupa pazarında başta gaz ve elektrik olmak üzere fiyatların katlanarak artmasına yol açtı. Benzin ve dizel gibi petrol ürünleri ise en az artış gösteren ürünler oldu. Aynı zamanda benzin ve dizel, fiyat artışlarına karşı belirli bir güvenlik marjına sahiptir” dedi.

Uzman, Avrupa ülkelerinin Rusya’dan başta dizel yakıt olmak üzere önemli miktarda petrol ürünü satın aldığını, aralık ayında 2016’dan bu yana neredeyse rekor miktarda dizel satın aldığını hatırlatırken, “Rusya, tüm teslimatların yaklaşık yarısını oluşturdu. Avrupa ülkeleri benzinden vazgeçilemeyeceğini anlıyor. Ancak 5 Aralık’ta yürürlüğe giren ambargo ile bu rakamlar düşüş eğiliminde” dedi.

Bununla birlikte elektrik fiyatlarındaki aşırı artışın elektrikli otomobillerin temel rekabet avantajı olan kat edilen kilometre başına seyahat ucuzluğunu önemli ölçüde azaltmakta olduğuna dikkat çeken Kolobanov, Rus petrol ürünlerine uygulanan ambargo nedeniyle önümüzdeki yıllarda Avrupa’da petrol yakıtlarından uzaklaşma ve elektrikli otomobile geçiş politikasının hedeflenenden çok yavaş ilerleyeceğini sözlerine ekledi.

Avrupa'da otomotiv üretiminde düşüş yaşanabilir

 

Avrupa'da elektrikli otomobil satışları artış gösterdi

 

Avrupa'da otomobil satışlarında düşüş sürüyor

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Radar uyarısı yapan sürücülerin cezaları iptal

Radar uyarısı yapan sürücülerin cezaları iptal

access_time16 Nisan 2024 12:11

Bakan Yerlikaya, Düzce’de diğer sürücülere selektörle radar denetimini haber veren 14 sürücüye kesilen trafik cezalarının iptal edildiğini açıkladı. Yerlikaya, trafikteki radar...

Zorlu Enerji, Avrupa'daki elektrikli şarj ağını genişletecek

Zorlu Enerji, Avrupa'daki elektrikli şarj ağını genişletecek

access_time16 Nisan 2024 12:07

Zorlu Enerji, sürdürülebilir ulaşım hedefleri doğrultusunda Avrupa genelinde elektrikli araçlar için şarj istasyonları ağını genişletmek amacıyla stratejik ortaklık kurulduğunu...

Tesla'nın işten çıkarmaları Çin'i de vurdu

Tesla'nın işten çıkarmaları Çin'i de vurdu

access_time16 Nisan 2024 10:17

Tesla'nın işten çıkarma planından Çin operasyonları da etkilendi

İsviçre'li dergiden Togg'a övgü: Türk Teslası

İsviçre'li dergiden Togg'a övgü: Türk Teslası

access_time16 Nisan 2024 09:40

İsviçre'nin ulusal gazetesi Blick, Türk Teslası" benzetmesi yaptığı Togg'a övgüde bulunduğu haberinde, "Elektrikli araç, dijital ekosistemi, sürüş ve şarj performansı da...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)