Avrupa'nın elektrikli araçta işi zor

Avrupa'nın elektrikli araçta işi zor

access_time09 Ocak 2023 09:52
Rusya'da Stratejik Araştırma Merkezi Enerji Sektörleri Başkan Yardımcısı Kolobanov, elektrik fiyatlarının Avrupa ülkelerinin geleneksel benzinli ve dizel araçlardan elektrikli araçlara geçişi önemli ölçüde hızlandırmasına izin vermeyeceğini vurguladı.

Avrupa'daki enerji krizi otomotiv sektöründe tercihlere sekte vuruyor. Rusya Stratejik Araştırma Merkezi Enerji Sektörleri Departmanı Başkan Yardımcısı Sergey Kolobanov'a göre, Rus petrol ürünlerinin ithalatını yasaklayan Avrupa Birliği (AB), pahalı elektrik maliyeti sebebiyle önümüzdeki yıllarda benzinli araçlardan vazgeçemeyecek.

Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Kolobanov, elektrik fiyatlarının Avrupa ülkelerinin geleneksel benzinli ve dizel araçlardan elektrikli araçlara geçişi önemli ölçüde hızlandırmasına izin vermeyeceğini vurgularken, “Bu yıl yaşanan enerji krizinin Avrupa pazarında başta gaz ve elektrik olmak üzere fiyatların katlanarak artmasına yol açtı. Benzin ve dizel gibi petrol ürünleri ise en az artış gösteren ürünler oldu. Aynı zamanda benzin ve dizel, fiyat artışlarına karşı belirli bir güvenlik marjına sahiptir” dedi.

Uzman, Avrupa ülkelerinin Rusya’dan başta dizel yakıt olmak üzere önemli miktarda petrol ürünü satın aldığını, aralık ayında 2016’dan bu yana neredeyse rekor miktarda dizel satın aldığını hatırlatırken, “Rusya, tüm teslimatların yaklaşık yarısını oluşturdu. Avrupa ülkeleri benzinden vazgeçilemeyeceğini anlıyor. Ancak 5 Aralık’ta yürürlüğe giren ambargo ile bu rakamlar düşüş eğiliminde” dedi.

Bununla birlikte elektrik fiyatlarındaki aşırı artışın elektrikli otomobillerin temel rekabet avantajı olan kat edilen kilometre başına seyahat ucuzluğunu önemli ölçüde azaltmakta olduğuna dikkat çeken Kolobanov, Rus petrol ürünlerine uygulanan ambargo nedeniyle önümüzdeki yıllarda Avrupa’da petrol yakıtlarından uzaklaşma ve elektrikli otomobile geçiş politikasının hedeflenenden çok yavaş ilerleyeceğini sözlerine ekledi.

Avrupa'da otomotiv üretiminde düşüş yaşanabilir

 

Avrupa'da elektrikli otomobil satışları artış gösterdi

 

Avrupa'da otomobil satışlarında düşüş sürüyor

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

access_time29 Eylül 2023 11:38

Ek motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım'da sona erecek.

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

access_time28 Eylül 2023 12:35

Anayasa Mahkemesi, ek MTV'nin iptali istemiyle yapılan başvuruyu oybirliğiyle reddetti

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

access_time28 Eylül 2023 11:40

Benzin satışları ağustos'ta yüzde1 0,01 artarken, motorin satışları yüzde 5,36 azaldı

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

access_time28 Eylül 2023 10:17

Çin’in otomobil ihracatının bu yıl 4 milyon aracı aşması ve ülkenin dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı olması bekleniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)