Az yakan ve ucuz araçlara ilgi rekor düzeyde

Az yakan ve ucuz araçlara ilgi rekor düzeyde

access_time27 Haziran 2022 08:29
Türkiye'de otomobil kullanmanın maliyeti her geçen gün yükselirken, daha ucuz ve az yakan araçlara ilgi rekor seviyede arttı. Hibrit araçlara hiç olmadığı kadar yönelim söz konusu. Model tercihinde ise alt segmentler öne çıkıyor.

Toyota’nın yeni SUV stratejisi kapsamında Cross ürün ailesinin ilk ürünü Yaris Cross’un geçen haftaki lansmanında konuşan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, yükselen araç fiyatları ve üst üste gelen akaryakıt zamlarının tüketiciyi daha önce hiç olmadığı kadar ekonomik modellere yönelttiğini söyledi.

Dünya'dan Aysel Yücel'in aktardığına göre Bozkurt, dünyada hızla büyüyen SUV pazarının da Türkiye’de daha ucuz modellerin olduğu B segmenti üzerinden yükseldiğini belirtti. B-SUV’un SUV segmentteki payı yüzde 57’ye ulaştı. Pandemi öncesinde pazarın hakimiyeti bir üst segment olan C-SUV araçlardaydı.

'Son 3-4 ayda hiç olmadığı kadar hibrit soran oldu'

Türkiye’de en ucuz otomobilin fiyatı 400 bin TL’ye yaklaşırken, yakıt fiyatları da üst üste gelen zamlar sonrası son bir yılda yüzde 300’ün üzerinde arttı. Bir litre benzinin fiyatı 30 TL’ye dayandı. Mazotun litre fiyatı ise 30 TL’yi gördü. Akaryakıt fiyatlarındaki artışın otomobil pazarına etkisini ele alan Ali Haydar Bozkurt, “Son 3-4 ayda daha önce hiç olmadığı kadar hibrit araç soran oldu. Artık bayiye gelen üç müşteriden ikisi hibrit soruyor. Tüm modeller için hibrit talebi artıyor. Çünkü birçok avantajının yanında önemli ölçüde bir yakıt tasarrufu sağlıyor” açıklamasını yaptı.

Şehir içinde hibrit daha avantajlı

Toyota Corolla özelinde bakıldığında 3.5 lt/100 km hibrit karma tüketim, benzinli otomatik versiyonda 5.4/lt 100 km. Şehir içinde hibritin avantajı daha fazla oluyor. Hibrit otomobillerde bazı durumlarda yakıt tasarrufu aynı modelin benzinli versiyonuna göre yüzde 50'ye kadar çıkıyor. Bozkurt, bu kapsamda Yaris Cross modelinde de satış hedeflerinin yaklaşık yüzde 50 oranında hibrit, yüzde 50 oranında benzinli model satmak olacağını ifade etti.

'B-SUV, en büyük SUV segmenti haline geldi'

Dünyada Yılın Şehir Otomobili seçilen Yaris Cross’un satış hedeflerini dile getiren Bozkurt, “Yıl sonuna kadar alabildiğimiz adet bin olduğu için hedefimiz bu şekilde olacak. Önümüzdeki yıl ne kadar araç alacağımız henüz netleşmedi ancak bu aracın normal pazar şartlarında, araç bulunabildiği koşullarda yaklaşık 10 bin adetlik bir potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi SUV segmenti çok fazla büyümeye başladı. SUV segmenti içerisinde ise B-SUV yüzde 57’lik bir pay ile günümüzde en büyük SUV segmenti haline geldi. oldu. Bu açıdan Yaris Cross’un potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade edebiliriz. Yaris Cross farklı segment müşterilerini de kendisine çekecek” dedi.

'Sadece elektrik motorunu kullanarak 130 km/s hıza çıkabiliyor'

B-SUV segmentinin yeni temsilcisi Yaris Cross, lansmana özel 667.800 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. B-SUV segmentindeki tek tam hibrit seçeneği olan Toyota Yaris Cross Hybrid ise 702.600 TL’den başlayan fiyatlara sahip. Toyota Yaris Cross 1.5 litre hibrit ve 1.5 litre benzinli motor seçenekleriyle sunuluyor. Yaris Cross Hybrid şehir içi sürüşlerde sıfır emisyon ve sıfır yakıt tüketimiyle daha uzun süre yol alabiliyor. Sadece elektrik motorunu kullanarak 130 km/s hıza kadar çıkabiliyor. Yaris Cross Hybrid, B-SUV segmentindeki tek tam hibrit olarak öne çıkıyor.

Toyota’nın tüm modellerinde olduğu gibi Yaris Cross da ‘Toyota Garanti ON’ uygulamasıyla 10 yıla kadar garanti altına alınıyor.

Sonbaharda Corolla Cross da geliyor

Yaris Cross ile Toyota’nın Cross ailesinin ilk ürününü lanse ettiklerini açıklayan Bozkurt, “Toyota SUV ürün gamı anlamında önemli bir yere geldi. Yaris Cross, C-HR, RAV4 ve Land Cruiser olmak üzere geniş bir SUV yelpazesi sunmaya başladık. Aynı zamanda sonbaharda, büyük bir merakla beklenen Corolla Cross’u da Türkiye’ye getirerek SUV ürün gamını daha da güçlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

İlk 5 ayda, hibrit araçlar satışlardan 7,8 pay aldı

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre 2021 Ocak-Mayıs döneminde toplam satışlardan yüzde 7,8 pay alan hibrit otomobiller, bu yılın aynı döneminde payını yüzde 10,3’e çıkardı.

Türkiye’de elektrikli otomobil satışlarına ilgi artıyor. Ancak elektrikli araçlar hem hibrite göre hem daha pahalı hem de tüketicinin menzil ve şarj kaygısı sürüyor. Ayrıca elektrikli araçlar çip krizinden daha fazla etkilendiği için bulunurluk sorunu daha fazla. 2021'de ilk 5 ayda 617 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleşmişti. Pazar yıllık bazda yaklaşık yüzde 12 daralırken, bu yılın ilk 5 ayında 1.764 elektrikli araç satıldı.

'Bu iş rulet gibi oldu'

Ali Haydar Bozkurt, araç tedarikinde yaşanan sorunlar yüzünden satış rakamlarının müşterinin eğilimini tam olarak yansıtamadığını söyledi. Bozkurt, “Müşteri bir yandan da ne bulursa onu alıyor. Corolla almaya gelip, araç olmadığı için Lexus’la bayiden çıkan müşteri var. Bu iş adeta bir rulet gibi oldu” diye konuştu.

'51-53 bin adet arasında satış hedefimiz var'

Ali Haydar Bozkurt, tedarik zincirinde yaşanan problemlerin yarattığı kaybı yılın son çeyreğinde telafi etmeyi planladıklarını bildirerek, şöyle konuştu:

2021’in sonunda bu yıl için umutluyduk. Ancak Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle hedeflerimizi geçen yıla yakın bir satış rakamına ulaşmak yönünde revize ettik. 51-53 bin adet arasında satış hedefimiz var. Zaman zaman üretim duruşu ya da gelen araçlarda gecikmeler yaşasak da kayıp yaşadığımız aylardaki o eksik adetleri özellikle de yılın son çeyreğinde tamamlamak gibi bir niyetimiz, çalışmamız var. Yurt dışı da bize bu anlamda aynı niyetle destek veriyor. Ancak değişik parçalarda tedarik sıkıntıları ya da lojistikte anlık sorunlar olabiliyor. Eylülde bu yıla yönelik daha net fotoğraf çekeceğimizi düşünüyoruz.

Pazardaki 3 modelden 1'i elektrikli ve hibrit

Avrupa'da satılan 3 otomobilden 1'i hibrit veya elektrikli

2021'de elektrikli ve hibrit otomobil satışları katlandı

Güncel liste: İşte en ucuz sıfır otomobiller!

En ucuz sıfır otomobiller!

Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobiller!

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Benzin ve motorinde indirim bekleniyor

Benzin ve motorinde indirim bekleniyor

access_time24 Eylül 2022 16:03

ABD ham petrolü Ocak ayından itibaren ilk kez 80 doların altına gerilerken akaryakıt fiyatlarında indirim beklentisi oluştu. İşte, 24 Eylül güncel akaryakıt fiyatları ile...

Trugo'ya özel üretilen şarj cihazları kuruluma hazır

Trugo'ya özel üretilen şarj cihazları kuruluma hazır

access_time24 Eylül 2022 02:13

Vestel'in, Togg'un şarj ağı markası Trugo'ya özel ürettiği şarj cihazlarının kurulum için hazır olduğu açıklandı.

Toyota'dan şok karar: Rusya’daki fabrikasını kapattı

Toyota'dan şok karar: Rusya’daki fabrikasını kapattı

access_time23 Eylül 2022 15:15

Japon otomobil şirketi Toyota’nın Rusya’daki fabrikasını kapattığı duyuruldu.

Tesla 1 milyondan fazla aracı geri çağırıyor

Tesla 1 milyondan fazla aracı geri çağırıyor

access_time23 Eylül 2022 11:11

Tesla, 1,1 milyon aracını pencerelerindeki arızalar nedeniyle geri çağıracağını açıkladı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)