Biden: Otomobil şirketleri karları paylaşmalı

Biden: Otomobil şirketleri karları paylaşmalı

access_time15 Eylül 2023 20:21
ABD'nin 3 büyük otomotiv şirketi çalışanlarının başlattığı grev hakkında konuşan ABD Başkanı Joe Biden, "Kimse istemiyor ama otomobil şirketleri kârları paylaşmalı" dedi

ABD Başkanı Joe Biden ABD'de üç büyük otomotiv şirketinde etkili olan grevlerle ilgili şirketlere çalışanlarla kârlarını paylaşma çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Joe Biden, hiç kimsenin Birleşik Otomobil İşçileri sendikasının ABD'nin üç büyük otomobil üreticisi ile yaşadığı iş anlaşmazlığında greve gitmesini istemediğini, ancak işçilerin bu şirketlerin elde ettiği kârdan pay alması gerektiğini söyledi.

Biden Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada "Kimse grev istemiyor, ancak işçilerin toplu pazarlık sistemi kapsamındaki hakkına saygı duyuyorum" dedi.

ABD Birleşik Otomobil İşçileri (UAW), Detroit'teki üç eski otomobil üreticisinde ücretler ve iş güvenliği konusunda grev yapmaya başladı.

İşçiler Cuma günü Bronco SUV üreten Ford Motor Michigan fabrikasından, Chevy Colorado orta boy pickup üreten Missouri'deki General Motors fabrikasından ve Jeep Wrangler'ın üretildiği Toledo, Ohio'daki Stellantis NV fabrikasından ayrılmaya başladı.

Haftalarca süren görüşmelerin ardından sendika ve otomobil üreticileri hâlâ birbirlerinden çok uzakta. Strateji, UAW'nin grev fonu üzerindeki etkiyi en aza indirirken karlı araçların üretimini düzenli olarak azaltmak için tasarlandı. Sendika, pazarlığın gidişatına bağlı olarak grev yerleri ekleyeceğini söyledi.

UAW Başkanı Shawn Fain Perşembe günü geç saatlerde "Bu gece, tarihimizde ilk kez Üç Büyük'ün üçünü de aynı anda vuracağız. Bu strateji şirketlerin tahmin yürütmesini sağlayacak. Bu, ulusal müzakerecilerimize pazarlıkta maksimum güç ve esneklik sağlayacak. Ve eğer sonuna kadar gitmemiz gerekiyorsa, bunu yaparız. Her şey masada" dedi.

ABD'de 'üç bükler' grevde: GM , Ford ve Chrysler'de üretim duracak

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Toyota, 280 bin aracı geri çağırdı

Toyota, 280 bin aracı geri çağırdı

access_time24 Şubat 2024 10:59

Toyota, araçların otomatik şanzımanlarının belirli parçalarının vites boşa alındığında dahi ayrılmamasından dolayı ABD’de 280 bin aracı geri çağırdı.

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

access_time23 Şubat 2024 10:59

Elon Musk'ın, sendika karşıtı tavrı, Tesla'ya ait şarj istasyonlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda İsveç'te yaşanan grevlerle gündeme gelen kriz, şimdi...

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

access_time23 Şubat 2024 10:53

TMSF, kayyım olarak görevli bulunduğu Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’ye ait otomobiller için ikinci kez ihaleye çıkacak.

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

access_time22 Şubat 2024 13:49

Volkswagen ABD'de yaklaşık 261.000 aracı geri çağıracağını duyurdu.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)