Bir aylık grevin GM'ye maliyeti 1 milyon doları aştı

Bir aylık grevin GM'ye maliyeti 1 milyon doları aştı

access_time12 Ekim 2019 07:23
General Motors'ta 16 Eylül'de başlayan grevin şirkete açtığı zarar bir milyon doları aşarken şirketten grevdeki işçilere direkt olarak son bir teklif yapılması sendikaları öfkelendirdi

ABD'nin otomotiv devi General Motors'ta (GM) yaklaşık bir aydır süren grev şirkete pahalıya patlıyor. 1 milyon doları aşan zararın 1.5 milyon dolara da ulaşabileceği ifade edildi. GM’in küresel üretimden sorumlu genel başkan yardımcısı Gerald Johnson tarafından imzalanan ve işçilire doğrudan yeni teklifler sunan mektup sendikalar tarafından tepkiyle karşılandı.

UAW grevi 16 Eylül’de başladı, sendika’nın GM’deki 48 bin üyesi daha yüksek ücret, daha yüksek iş güvenliği, daha büyük kar payı ve sağlık hizmetlerinin korunmasını istedi. 

Mektupta GM'nin ABD'ye yatırmayı planladığı 7 milyar dolar olan teklifinden yaklaşık 9 milyar dolara çıkarıldığı belirtildi. 

Şirket, teklifin ayrıca işçilerin maliyetlerini artırmadan sektör lideri sağlık hizmetlerini koruyarak, ücretlerin ve bir kerelik ödemelerle artan tazminat, sınırsız alt üste artmış kar paylaşımı ve daha önce sunulan 8 bin dolardan daha yüksek bir onay bonusu içerdiğini söyledi.

Teklifte bonus olarak da geçici işçilerin sürkeli istihdama alınacağı ifade edildi. 

Johnson, işçilere yönelik mektubunda “Grev sizin, aileniz, topluluklarımız, şirket, tedarikçilerimiz ve bayilerimiz için çok zor oldu. Birliğe, müşterilerimiz için kaliteli araçlar üretmeye geri dönmesinin kritik önem taşıdığını öğrendim” ifadesini kullandı. 

SENDİKADAN TEPKİ

UAW, yaptığı açıklamada, GM’nin “işçiler pahasına oyun oynadığını” söyledi. UAW’nin GM müzakerecisi Terry Dittes, birliğin medya üzerinden değil, masada pazarlık edeceğini ifade etti. 

UAW'NİN YENİ TEKLİFİ

Bu arada, Cuma günü geç saatlerde UAW, GM’ye anlaşma için yeni bir teklif sundu. Tarafların tartıştığı beş çözülmemiş meseleyi kapsayan teklifle ilgili olarak, “GM, bu teklif kabul ederse geçici bir anlaşmamız olur” denildi. 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

access_time15 Nisan 2024 16:34

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ramazan Bayramı tatilinde otoyolları 11 milyon 236 bin 983 aracın kullandığını açıkladı. Özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve...

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

access_time15 Nisan 2024 14:35

Elektrikli araba üreticisi Tesla, elektrikli araç pazarında yoğunlaşar rekabetin etkisiyle düşen satışlar nedeniylm küresel işgücünün %10'undan fazlasını işten...

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

access_time15 Nisan 2024 11:30

TEHAD Başkanı Berkan Bayram, Ramazan Bayramı tatilinde elektrikli şarj istasyonlarının sıkıntısız hizmet verdiğini belirterek, "Bu süreçte elektrikli otomobil kullanıcıları...

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

access_time14 Nisan 2024 15:32

Düzce'de selektörle radar uyarısı yapan sürücülere 45 bin 540 lira ceza kesildi

YORUM YAP

YORUMLAR (0)