Brexit'in otomotive faturası 110 milyar euro

Brexit'in otomotive faturası 110 milyar euro

access_time14 Eylül 2020 16:43
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışının (Brexit) belirsiz bir hal alması, otomotiv endüstrisini endişeye sürükledi

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışı, her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de belirsizlik yarattı.

'Brexit' olarak anılan sürecin, tarafların anlaşamadan sonuçlanması halinde küresel otomotiv endüstrisine önümüzdeki 5 yıl için 110 milyar euroluk fatura çıkarması bekleniyor.

Avrupalı ve İngiliz üreticiler, tarafları bu konuda uyarırken, karşılıklı ticaret anlaşmasının bir an önce imzalanması çağrısında bulunuyor.

Öte yandan, yıl başında tamamlanması beklenen sürecin anlaşmasız sonuçlanmasının, ada ülkesindeki otomobilleri daha pahalı getireceği ve İngiltere pazarını daraltacağının üzerinde duruluyor.

Aralarında İngiltere Otomotiv Üreticileri Topluluğu, Avrupa Otomotiv Üreticileri Birliği, Avrupa Otomotiv Tedarikçileri Birliği ve Almanya Otomotiv Endüstrisi Birliği'nin de bulunduğu 23 otomotiv kuruluşundan yapılan açıklamada, 3 milyon otomobilin üretim adetlerinin de düşebileceği belirtildi.

Böyle bir durumda, AB ülkelerindeki otomotiv fabrikalarına çıkacak ek maliyetin 57.7 milyar euro, İngiltere'deki fabrikalara ise 52.8 milyar euroluk maliyet yansıyacağı kaydediliyor.

Avrupa otomotiv pazarı 2020'nin ilk yarısında yüzde 38 oranında daralırken, İngiltere pazarı ise yaklaşık yüzde 50 oranında azalmıştı.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram dönüşü trafikte son durum

Bayram dönüşü trafikte son durum

access_time13 Nisan 2024 18:24

Ramazan Bayramı tatilinin sonuna gelindi. Bayram tatilini memleketleri ya da tatil beldelerinde geçirenlerin dönüş yolculuğu sürüyor.

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

Uzmanlardan sürücülere bayram dönüş yolunda uyarılar

access_time13 Nisan 2024 17:21

Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla memleketlerine veya tatil bölgelerine giden vatandaşların dönüş yoluna girdiğini belirten uzmanlar, sürücülerin yolda dikkat etmesi gereken...

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

Bayram tatilinin 7 gününde yollar kan gölü

access_time13 Nisan 2024 11:15

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Ramazan Bayramı tatilinin 7 gününde 4 bin 370 trafik kazasında 55 kişinin hayatını kaybettiğini, 7 bin 331 kişinin yaralandığını...

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

Bayram tatilinden dönenler trafikte yoğunluk oluşturdu

access_time13 Nisan 2024 08:42

Anadolu Otoyolu ve Kuzey Marmara Otoyolu'nda Ramazan Bayramı tatilini İstanbul dışında geçiren bazı sürücülerin dönüşe geçmesiyle hareketlilik arttı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)