Çin otomobil markalarından Rusya çıkarması

Çin otomobil markalarından Rusya çıkarması

access_time15 Ocak 2024 15:17
Geçtiğimiz yıl Rusya’da 19 yeni Çin otomobil markası piyasaya sürüldü. İşte o markalar...

Rusya ve Çin arasındaki ikili ilişkilerin iyi olması otomotiv sektörüne pozitif yansıyor. Rus Otomobil Satıcıları Birliği’nin Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye verdiği bilgilere göre, 2023 yılında resmi olarak 19 yeni Çin otomobil markası Rus otomobil pazarına giriş yaptı ve Çin markalarının Rusya’daki toplamda sayıları 29’a çıktı.

Birlik, geçtiğimiz yıl resmi olarak Rusya’da piyasaya sürülen Çin otomobil markalarını şöyle sıraladı:

“Jaecoo, Jetour, Baic, Kaiyi, Voyah, Livan, Ora, Forthing, Skywell, SWM, Honqgi, Dongfeng, Li Xiang, Haima, Jetta, Wey, Aito, Rising, Venucia”.

Gazetemru'da yer alana habere göre, ülkede ayrıca Chery, Geely, Omoda, FAW, Changan, Haval, JAC, Exeed, Tank ve GAC gibi Çin otomobil markaları da resmi olarak satışa sunuluyor. Bu nedenle, Rusya’da toplamda 29 Çin otomobil markası bulunuyor.

Rus Otomobil Satıcıları Birliği tarafından belirtilene göre, gayri resmi olarak tedarik edilen (Rusya’da temsilcilikleri bulunmayan) markaların araçlarını da hesaba katarsak, Çin markalarının sayısı Rusya’da resmi olarak satılanlardan en az iki kat daha fazla.

“Avtostat” verilerine göre, geçtiğimiz yıl otomobil pazarında liderlik, geleneksel olarak “AvtoVAZ” tarafından elde edilirken, onu takip eden ilk beş sırayı “Chery, Haval, Geely ve Changan” şeklinde yalnızca Çin markaları aldı.

Rusya'da otomobil satışlarında keskin artış

 

Rusya'da otomobil satışları Çin sayesinde toparlandı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

access_time30 Mayıs 2024 14:39

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere uygulanması düşünülen anti-damping vergisine ilişkin kararını, Avrupa seçimlerinin sonrasına...

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

access_time30 Mayıs 2024 08:21

Toyota'nın üretim ve satışları nisanda düştü. Gerilemede, Çin'deki şiddetli fiyat rekabeti, güvenlik testi skandalı etkili oldu.

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

access_time30 Mayıs 2024 07:58

İngiltere'de otomobil üretimi nisan ayında da geriledi. Elektrikli araçların üretilen tüm otomobillerin içindeki payı yükseldi

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

access_time29 Mayıs 2024 11:18

Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış sayılarına sahip olan Alman otomotiv markalarının pazar payı yüzde 16,81'e geriledi. Türkiye otomotiv pazarında Volkswagen, Mercedes, BMW...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)