Çip krizi yayılıyor: Alman devini de vurdu!

Çip krizi yayılıyor: Alman devini de vurdu!

access_time20 Ağustos 2021 15:49
Çip tedarik sıkıntısı küresel otomotiv devlerini teker teker üretimlerine ara vermeye zorluyor. Ford ve Toyota'nın ardından Volkswagen de üretim planlamasında değişiklik yaptı.

60 bin kişiyle dünyanın en fazla istihdam sağlayan otomotiv üretim tesisi olan Volkswagen Wolfsburg tesisi gelecek hafta tek vardiya ve sadece haftaiçi çalışacağını açıkladı.

Volkswagen AG grubunda en çok kâr eden şirket olan Audi markası da, Almanya’daki iki fabrikasında yaz tatilini bir hafta uzatacak.

Bu kararlarla Volkswagen, son dönemde çip krizi nedeniyle üretime yeniden ara vermek zorunda kalan otomotiv devleri arasına girdi.

Toyota Eylül ayı için küresel üretimini ilk tahminine göre yüzde 40 oranında azaltma kararı almıştı.

Daha önce Eylül küresel üretimini 900 bin aracın biraz altı olarak öngören Toyota bu tahminini çip krizi sebebiyle yaklaşık 500 bine indirdi.

Toyota’nın Adapazarı’ndaki fabrikasında da çip arzında yaşanan sıkıntılar dolayısıyla üretimin geçici olarak durdurulması kararı verilmişti.

Bloomberg'e konuşan şirket sözcüsüne göre, fabrika 20 Ağustos ve 5 Eylül tarihleri arasında üretime ara verecek.

Daha önce Ford da Köln tesisinde ara verileceğini duyurmuştu.

Çip krizi: Japon devi üretim bantlarını durduruyor!

Otomotivde çip krizi sürüyor

Çin'den çip dağıtıcılarına soruşturma

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

En uzun menzilli elektrikli otomobil

En uzun menzilli elektrikli otomobil

access_time19 Eylül 2021 09:56

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Kurumu (EPA), elektrikli otomobil üreticisi Lucid Motors tarafından geliştirilen Lucid Air'in en uzun menzilli elektrikli otomobil olarak...

Toyota, 27 üretim bandını durduracak

Toyota, 27 üretim bandını durduracak

access_time18 Eylül 2021 06:32

Toyota Motor, yeni tip korona virüsün (Kovid-19), otomobil parçaları sağlayan sektöre olumsuz etkisi sonucu gelecek ay Japonya'daki 27 üretim bandını durduracak.

Sıfır araç fiyatlarına denetim!

Sıfır araç fiyatlarına denetim!

access_time17 Eylül 2021 13:48

Ticaret Bakanlığı, ÖTV matrah değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimi fiyatlara yansıtmadığı iddia edilen bayiler için harekete geçti. Konuyla ilgili ticaret müfettişleri...

Renault 2 bin kişiyi işten çıkartacak

Renault 2 bin kişiyi işten çıkartacak

access_time17 Eylül 2021 12:34

Otomobil üreticisi Renault bazı departmanlardan 2 bin kişiyi işten çıkarmayı, veri bilimi ve batarya kimyası gibi alanlarında ise 2 bin 500 kişiyi işe almayı planlıyor

YORUM YAP

YORUMLAR (0)