Danimarka'dan elektrikli araç hedefi

Danimarka'dan elektrikli araç hedefi

access_time05 Aralık 2020 17:55
Danimarka, 2030 yılına kadar 775 bin elektrikli aracın yollarda olmasını hedefliyor.

Danimarka 2030 yılına kadar yollarda en az 775 bin elektrikli ya da hibrit araç olmasını sağlayacak bir teşvik paketini parlamentodan geçirdi.

Karbon emisyonunu 2030 yılına kadar yüzde 70 azaltmak isteyen Kuzey Avrupa ülkesinin geniş kapsamlı hedefi 1 milyon sıfır ya da düşük emisyonlu aracın trafiğe çıkması. Fakat cuma günü üzerinde anlaşılan plan şimdilik 775 bin araçla elektrikli ve hibrit otomobilleri içeriyor.

Halihazırda 2,5 milyon aracın olduğu Danimarka'da sadece 20 bin elektrikli araç kullanılıyor.

Yeni plan kapsamında fosil yakıtlı araçlar üzerindeki vergiler kademeli olarak artırılacak. Şu ana kadar kilometre hesabı üzerinden yapılan vergilendirme havaya salınan karbondioksit gazına göre yapılmaya başlanacak.

Vergi Bakanı Morten Boedskov, önümüzdeki yıllarda ortalama bir elektrikli otomobilin çok daha az maliyetli olacağını açıkladı.

Hükümet planın hayata geçirilmesi için 2,7 milyar Danimarka kronu (3,17 milyar Türk lirası) bütçe ayırdı. Bu bütçe 2025 yılında tekrar gözden geçirilecek.

Dizel ve benzinli araçlarının satışını doğrudan yasaklamak Avrupa Birliği kurallarına aykırı, fakat Danimarka vergilendirme ve teşviklerle ülkedeki fosil yakıtlı araçların satışını azaltmayı hedefliyor.

Otomobil hisselerinde elektrik balonu mu?

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Fransa'da otomotiv sektöründeki çalışanların % 25'i risk altında

Fransa'da otomotiv sektöründeki çalışanların % 25'i risk altında

access_time26 Ekim 2021 17:17

Peugeot, Citroen ve Renault otomobil markalarına ev sahipliği yapan Fransız otomobil endüstrisinin, içten yanmalı motorlar dönemi sona erdiğinde gelecek on yılda 400.000...

İlk kez bir elektrikli otomobil Avrupa'da en çok satanların zirvesinde

İlk kez bir elektrikli otomobil Avrupa'da en çok satanların zirvesinde

access_time26 Ekim 2021 15:50

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın Model 3 aracı, eylül ayında ilk kez Avrupa'nın en çok satanı oldu. Yaklaşık 24 bin 600 adet satılan otomobil, pazarın yüzde...

Araç alacaklara kötü haber: Sevkiyat durdu!

Araç alacaklara kötü haber: Sevkiyat durdu!

access_time26 Ekim 2021 15:31

Yılbaşından bu yana fiyatı iki katından fazla artan magnezyumda tekelleşen Çin'in sevkiyatı durdurması nedeniyle Avrupa'da magnezyum stokları tükeniyor.

Otomotiv devleri çip krizi için yerel çözüm istiyor

Otomotiv devleri çip krizi için yerel çözüm istiyor

access_time26 Ekim 2021 15:11

Avrupalı otomotiv şirketleri kıtanın Asya’dan gelecek yarı iletkenlere aşırı bağımlı hale geldiği ve piyasayı kasıp kavuran, fabrikaları durma noktasına getiren çip krizinin...

YORUM YAP

YORUMLAR (1)

  • ALİ HASAN KARKAS05 Aralık 2020 23:392030 yılında tüm dünya yeni bir sistem ve düzene gececek iken bu vizyon ve projeleri göremeyen yöneticileri olan petrol üretici ülkeleri büyük acılar beklemektedir.

    (%0) (%0)