DİKKAT! Maliye haciz yağdıracak

DİKKAT! Maliye haciz yağdıracak

access_time20 Mart 2013 09:20
Maliye SMS’li uyarı yapıyor. 6.5 milyon mükellef takipte...
Maliye e-posta, SMS ve mektup yoluyla mükelleflerin peşinde. Ev sahiplerine kira gelir vergisi için otomatik beyanname yollayan Maliye, MTV için SMS’li uyarı yapıyor.

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre Maliye Bakanlığı, motorlu taşıtlar vergisini (MTV) ödemeyen yaklaşık 5 milyon kişiyi son olarak SMS’le uyaracak, daha sonra e-haciz işlemine geçecek. MTV borcu olanların banka hesaplarına blokaj konabilecek, kira gelirlerinden vergi borçlusu durumuna düşen evsahipleri ise 5 yıllık gecikmiş borçlarla karşı karşıya gelebilecek.

Maliye Bakanlığı, MTV’sini ödemeyen yaklaşık 5 milyon araç sahibine uyarı mesajı gönderecek. MTV’nin ocak ayındaki ilk taksitini ödemeyen araç sahipleri, daha önce gönderilen mektupların ardından bu kez de telefonlarına gönderilecek SMS’lerle borçlarını ödemeleri konusunda uyarılacak.

HESABA BLOKAJ KONUCAK
Borç tutarı SMS’lere yazılmayacak, internet üzerinden ya da vergi idarelerinden borçlar öğrenilebilecek. Uyarılara rağmen borçlarını ödemeyenlerle ilgili ise haciz işlemi başlatılacak.

İlk olarak e-haciz yöntemi kullanılacak. Araç sahiplerinin borçları e-haciz yöntemiyle banka hesaplarından tahsil edilecek. Vergi borçlularının banka hesaplarına, Maliye Bakanlığı’nın emri ile blokaj konacak. Maliye, tahsil edeceği tutarı, bu şekilde doğrudan tahsil edebilecek. Hesabında para olmayan borçlular için ise icra takibi başlatılacak.

MTV’ler, kredi kartının yanı sıra anlaşmalı bankalar ve PTT şubeleri üzerinden yapılabilecek. Geçen yıl 4 milyon olan MTV borçlusunun bu yılbaşı itibarıyla 5 milyona çıktığı öngörülüyor.

Maliye, ocak ayı itibarı ile hedeflenen 7.4 milyar liralık MTV’nin yalnızca 3’te 1’inin tahsil edilebilmesi nedeniyle bu konuda titiz davranacak.

EV SAHİPLERİNE 'MEKTUP' GİTTİ
Kira Beyannamesi Sistemi’yle vergi tahakkuk ettirilen 1 milyon 500 ev sahibine ise mektup gönderildi. Yeni sistemle 372 bin 208 kişi ilk defa bu şekilde vergi mükellefi yapılırken, beyan edilen kira gelirleri yüzde 29, mükellef sayısı ise yüzde 35 arttı. 25 Mart’a kadar vergi beyannamelerini vermeleri gereken ev sahipleri için ilk taksit ise 1 Nisan’da.

Bu vergi mükellefleri de mektuplu uyarı ve rastgele kontrollerle vergilerini ödemeleri için teşvik ediliyor. 1 Nisan’dan itibaren cezalı duruma düşecek olan evsahipleri, önceden de borçlu olduklarının tespit edilmesi halinde 5 yıl öncesine kadar faizli vergi borcu ödeme mecburiyetiyle karşı karşıya kalacak.

 
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

access_time15 Nisan 2024 16:34

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ramazan Bayramı tatilinde otoyolları 11 milyon 236 bin 983 aracın kullandığını açıkladı. Özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve...

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

access_time15 Nisan 2024 14:35

Elektrikli araba üreticisi Tesla, elektrikli araç pazarında yoğunlaşar rekabetin etkisiyle düşen satışlar nedeniylm küresel işgücünün %10'undan fazlasını işten...

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

access_time15 Nisan 2024 11:30

TEHAD Başkanı Berkan Bayram, Ramazan Bayramı tatilinde elektrikli şarj istasyonlarının sıkıntısız hizmet verdiğini belirterek, "Bu süreçte elektrikli otomobil kullanıcıları...

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

access_time14 Nisan 2024 15:32

Düzce'de selektörle radar uyarısı yapan sürücülere 45 bin 540 lira ceza kesildi

YORUM YAP

YORUMLAR (0)