Ehliyet turizmi başladı!

Ehliyet turizmi başladı!

access_time24 Haziran 2014 14:15
Metropol şehirlerde yaklaşık üç aydır sürücü belgesi sıkıntısı yaşanıyor
Hem yazılı hem direksiyon sınavını başarıyla geçip, dosyasını hazırlayan sürücü adayları trafik tescil şube müdürlüklerine gittiklerinde 'sürücü belgesi kartı yok' cevabıyla sarsılıyor. Sektör temsilcileri, gerekli ham madde temininde yaşanılan sorunlar sebebiyle kartların basılmadığını söylerken, sürücü adayları, ehliyet alabilmek için şehirler arası yola çıkmak zorunda kalıyor.

Kocaeli’nde ehliyet kartı bulamayanlar Yalova ve Sakarya’ya, İstanbul'da bulamayanlar ise Bursa'nın Mudanya ilçesine sürücü belgesi almaya gidiyor. Gerekli kurs eğitimini tamamlayarak hem yazılı hem de direksiyon sınavını başarıyla geçen sürücü adaylarını emniyet trafik tescil şube müdürlüklerinde bir sürpriz bekliyor: "Kart kalmadı, lütfen daha sonra gelin."
 
Özellikle metropol illerdeki emniyet birimleri, sadece birkaç ilçede kalan ehliyet kartları yüzünden arayan vatandaşlara randevu vermeyerek, "Daha sonra tekrar arayın" cevabı vermek zorunda kalıyor. Ehliyet kartı sıkıntısının Türkiye'nin büyük bölümünde yaşandığı ileri sürülüyor. Ehliyetlerin basıldığı ve yurt dışından ithal edilen ham madde temininde sıkıntı yaşandığı belirtiliyor.

UYUMSUZLUĞUN FATURASI VATANDAŞA ÇIKIYOR

Sürücü belgesi düzenleme ve araç tescil işlemlerinde kullanılan 'Sürücü Belge Kartı (Ehliyet) sıkıntısı sebebiyle Türkiye’nin birçok yerinde vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığını dile getiren Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal, "Geçtiğimiz günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı yetkilileriyle konuyu görüştüğümüzde; 'Darphane’nin ham madde temininde sorun yaşaması sebebiyle ehliyet kartlarının basılmadığını' söylediler. Son aylarda vatandaş ehliyet bulamıyor. Sürücü adayları stokta kart bulunan şehirlere gönderiliyor. Mesela Kocaeli’nde ehliyet olmadığı için vatandaş Yalova, Sakarya veya kart bulunduğu belirtilen başka şehirlere yönlendiriliyor. Bize söylenen buydu; ama kanaatimizce 2015 yılı itibariyle çipli ehliyetlerin piyasaya sürüleceği belirtiliyordu. Ama konuyla ilgili yönetmelik de çıkmadı. Baskıda da kısıtlamaya gidilince böyle bir sıkıntı ortaya çıktı. ‘Nasılsa yeni çipli ehliyet basılacak, ithal edip de boş yere masraf etmeyelim’ düşüncesi de olabilir. Yönetmelik de geciktiği için yeni ehliyet kartı basmak da zaman aldığı için sıkıntı hasıl oldu. Vatandaşın, ehliyet belgesi almak için başka şehirlere gidip gelmesi tabi ki masraf." dedi.

Öte yandan Karayolları Trafik Kanunu'nun 36. Maddesine göre; 'ehliyetsiz araç kullanma'nın cezası bin 462 lira. Eğer aracın başkasının üzerine kayıtlı olması durumunda ise ceza hem sürücüye hem de araç sahibine ayrı ayrı kesiliyor.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Trafiğe kaydı yapılan araç sayısı arttı

Trafiğe kaydı yapılan araç sayısı arttı

access_time21 Mayıs 2024 10:05

TÜİK verilerine göre, trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı geçen yılın aynı ayına göre %9,4 arttı. Trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı nisan ayı sonu itibarıyla 29 milyon 561 bin...

BMW, Jaguar ve VW yasadışı tedarikçi mi kullanıyor?

BMW, Jaguar ve VW yasadışı tedarikçi mi kullanıyor?

access_time20 Mayıs 2024 14:20

BMW, Jaguar ve VW'nin aralık ayında ABD tarafından yasaklanan Çinli bir tedarikçi ile iş yaptığı bildirildi.

Araç muayenesinde kredi kartına ek ödeme

Araç muayenesinde kredi kartına ek ödeme

access_time19 Mayıs 2024 09:42

Araç muayene ücretlerine yapılan zamlardan sonra bu kez de “kredi kartı tahsilat farkı” tartışma konusu oldu. Kartlı ödemelerde vatandaşlar 77 lira fark veriyor.

Bir haftada 1 milyon 968 bin araca denetim

Bir haftada 1 milyon 968 bin araca denetim

access_time18 Mayıs 2024 13:50

İçişleri Bakanı Yerlikaya, son bir haftada 1 milyon 968 bin 551 araç denetlendiğini açıkladı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)