Haziranda otomobil satışları beklentileri aştı

Haziranda otomobil satışları beklentileri aştı

access_time28 Haziran 2021 07:57
Nisan ve mayıs ayında hız kesen otomobil satışları, haziranda beklentilerin de üzerinde hareketlendi. Tüketicinin yeni kur zamlarından etkilenmemek adına alımları öne çekmesi ve yaz aylarında otomobil talebindeki artışla satışlar 75 bini aştı

Otomotiv pazarı haziran ayında canlandı. Henüz resmi rakamlar açıklanmadı ancak, DÜNYA’ya konuşan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin haziran ayında 75 bin ila 80 bin adet arasında satış öngördüklerini söyledi. Mersin, “Satışların iyi gitmesinde, tüketicinin yeni kur zamlarından etkilenmemek adına alımları öne çekmesi etkili oldu” dedi.

Yılın ilk çeyreğinde beklentilerinde üzerinde canlılığın yaşandığı otomotiv pazarında, fiyatların da yükselmesine paralel nisan ve mayıs aylarında hız satışlar hız kesmişti. Nisan ayında 60 bin, mayısta kapanmanın da etkisiyle 55 bin adetlik otomobil ve hafif ticari araç gerçekleşmişti. Haziran ayında ise yeni zamlara rağmen pazar canlandı. Kurdaki artışa paralelinde fiyatların daha da artacağını öngören tüketicinin, özellikle ÖTV matrahına takılmamak adına alımları öne çekmesinin yanı sıra yaz aylarında tatil sezonunun başlamasıyla otomobil ihtiyacının artması da pazarın canlanmasında etkili oldu. Geçen yıl haziran ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları yaklaşık 71 bin adet olurken, 2019’un aynı döneminde ise bu rakam 42 bin 688 adette kalmıştı. Mersin, “Temmuz- da da yaz sezonu olması ve bayram tatilinin de etkisiyle satışların hareketli olmasını bekliyoruz” dedi.

Yüzde 50 baremine giren araç sayısı hızla azalıyor

Turgay Mersin, sektörün temmuz satışlarından umutlu olmasına rağmen, gelecek ay pazara olumsuz yansıması beklenen en önemli gelişmenin yeni kur zamları ile birlikte yüzde 50 baremine giren araç sayısının azalması olduğunu dile getirdi. Mersin, temmuz ayında yeni kur zamlarının kapıda olduğunu belirterek, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Yerli otomobillerde yüzde 50 baremine giren 3-5 model kaldı. Ancak temmuz itibarıyla bu sayı daha da azalacak. 130 bin TL’yi geçtikten sonra bir araç araç yüzde 80 baremine giriyor. Pazarın yaklaşık yüzde 50’sini bu en düşük ÖTV dilimine giren modeller oluşturuyordu. Ancak bu oran giderek azalıyor” diye konuştu.

Matrah düzenlemesi satışları artırır

Döviz kuru, faiz oranları ve ÖTV’nin otomobil satışalarına direkt etki ettiğini belirten OYDER Başkanı Mersin, “Döviz kurunun nereye gideceğini kimse bilmiyor. Ancak hükümetimiz faizleri biraz daha aşağı çekmeyi başarırsa otomobil sahiplenmesi daha çok olur. Diğer yandan, devletimizden matrah düzenlemesi istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Otomobilde vergi rekortmeni Türkiye

Turgay Mersin, dünyada otomobil vergilerinin en yüksek olduğu ülkenin Türkiye olduğunu dile getirerek, “Avrupa’da otomobilin çıplak fiyatı üzerine gelen vergi oranı ortalama yüzde 21. Türkiye’de ise 1.6 litre motor hacmine sahip bir otomobili baz alırsak, vergiler KDV ile birlikte yüzde 70’e dayanıyor. Dolaysıyla çıplak fiyatı 100 bin TL olan bir aracın fiyatı 170 bin TL’ye oluyor. Araç 130 bin TL ise yüzde 80 ÖTV dilimine girdiği için yüzde 100 oranında vergi oluyor. Avrupa’nın, hatta dünyanın en yüksek otomobil vergisi bizde maalesef” dedi.

“2022’de 1 milyon adedi yakalarız”

Yılın ilk çeyreğindeki yüksek performansın 2021 sonu için 1 milyon adetlik satış sinyalleri verdiğini hatırlatan Turgay Mersin, “Sektörde etkileyen tüm olumsuzluklara rağmen yılsonunda 800 bin adetlik satış rakamını geçmeyi umuyoruz. Elbette bu rakama ulaşma noktasında kurlar, faiz oranları, çip tedarikinde yaşanacak gelişmeler ve araç bulunurluğu etkili olacak. 2022’yi öngörmek kolay olmasa da ben Türkiye ekonomisinin düzeleceğini, faizlerin düşeceğini ve gündemdeki seçim ekonomisiyle birlikte gündemde seçim var biraz da seçim ekonomisi ile beraber piyasanın hareketleneceğini düşünüyorum. 2022’de 1 milyon adetlik satış rakamına ulaşmayı hedefl iyoruz” diye konuştu. (Dünya / Aysel Yücel)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Trafiğe kaydı yapılan araç sayısı arttı

Trafiğe kaydı yapılan araç sayısı arttı

access_time21 Mayıs 2024 10:05

TÜİK verilerine göre, trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı geçen yılın aynı ayına göre %9,4 arttı. Trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı nisan ayı sonu itibarıyla 29 milyon 561 bin...

BMW, Jaguar ve VW yasadışı tedarikçi mi kullanıyor?

BMW, Jaguar ve VW yasadışı tedarikçi mi kullanıyor?

access_time20 Mayıs 2024 14:20

BMW, Jaguar ve VW'nin aralık ayında ABD tarafından yasaklanan Çinli bir tedarikçi ile iş yaptığı bildirildi.

Araç muayenesinde kredi kartına ek ödeme

Araç muayenesinde kredi kartına ek ödeme

access_time19 Mayıs 2024 09:42

Araç muayene ücretlerine yapılan zamlardan sonra bu kez de “kredi kartı tahsilat farkı” tartışma konusu oldu. Kartlı ödemelerde vatandaşlar 77 lira fark veriyor.

Bir haftada 1 milyon 968 bin araca denetim

Bir haftada 1 milyon 968 bin araca denetim

access_time18 Mayıs 2024 13:50

İçişleri Bakanı Yerlikaya, son bir haftada 1 milyon 968 bin 551 araç denetlendiğini açıkladı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)