Hem elektrikli hemde değişik olsun

Hem elektrikli hemde değişik olsun

access_time11 Mart 2019 17:16
Son dönemde yeni elektrikli modeller konusunda adeta patlama yaşanıyor.

Elektrikli ama değişik olsun

Elektrikli araçlara olan ilgiyi artırmak amacıyla değişik çözümler ortaya konulmaya başlandı. Cenevre Otomobil Fuarı, bu anlamda da öncü denilebilecek yeniliklere sahne oldu.

Örneğin Fiat’ın konsepti, bundan böyle elektrikli araçlarda iç ve dış mekan unsurlarından pilin kapasitesine kadar bir çok şeyin sürücü tarafından seçilebileceğini ortaya koydu. Fiat’ın 120. yılına özel olarak tasarlanıp geliştirilen “Concept Centoventi”, elektrikli araçlarda çığır açabilecek yeniliklere imza atıyor. Fiat, bir yandan söz konusu konseptle gelecekteki Panda modelinin ipuçlarını verirken, diğer yandan da satın alma aşamasında herhangi bir kısıtlama olmaksızın, müşterinin zevkine ve ihtiyacına göre kişiselleştirme seçenekleri sunulacağını ortaya koyuyor. Zira müşteri, aracın tüm plastik parçaları, kapıları ve tavanını istediği renklerde talep edebiliyor. Bununla birlikte iç mekanda hangi göstergelerin kullanılacağından, kokpitte hangi unsurların bulunması gerektiğine, koltuklara kadar her şeyi kendi seçebiliyor. Hatta isterse bazı donanımları sonradan alıp, araca kendisi ekleyebilecek. 

Fiat, ayrıca pilin kapasitesini de seçmeli yapmış. Araç standart olarak 100 km menzilli bataryalarla donatılıyor. Daha uzun menzil için araç zeminine monte edilen ve her biri ilave 100 km menzil sağlayan üç adet daha batarya kiralanabiliyor veya satın alınabiliyor. Sürgülü kızak sistemi batarya kitlerinin kolay montajına imkân tanıyor. Ayrıca koltuğun altına da, kullanıcının söküp evde şarj edilebileceği bir  batarya daha monte edilebiliyor. Böylece menzil 500 km’ye çıkabiliyor. (Milliyet)

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

Ek MTV'de son ödeme tarihi 30 Kasım

access_time29 Eylül 2023 11:38

Ek motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksit ödeme süresi 30 Kasım'da sona erecek.

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

AYM merakla beklenen ek MTV kararını açıkladı

access_time28 Eylül 2023 12:35

Anayasa Mahkemesi, ek MTV'nin iptali istemiyle yapılan başvuruyu oybirliğiyle reddetti

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

Benzin satışları arttı, motorin satışları azaldı

access_time28 Eylül 2023 11:40

Benzin satışları ağustos'ta yüzde1 0,01 artarken, motorin satışları yüzde 5,36 azaldı

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

Çin, otomobil ihracatında dünya liderliğine koşuyor

access_time28 Eylül 2023 10:17

Çin’in otomobil ihracatının bu yıl 4 milyon aracı aşması ve ülkenin dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı olması bekleniyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)