Herkes onu istiyor! Kapış kapış satılıyor

Herkes onu istiyor! Kapış kapış satılıyor

access_time07 Aralık 2020 08:49
Otomobil satışlarında “otomatik” viteslilerin payı artmaya devam ediyor. Ocak-Kasım döneminde satılan her 10 otomobilden 7’si otomatik vitesli oldu.

Türkiye’de otomobil tercihlerindeki değişim, Türk tüketicilerin “otomatik”e bağlanmasına da neden oldu. Giderek artan trafik sıkışıklığı, bazı modellerin tamamen bu seçenekle üretilmesi gibi nedenler, Türkiye’de otomatik vitesli otomobil satışlarının artmasını sağladı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Kasım ayı sonu itibariyle otomatik şanzımanlı otomobillerin adedi, toplam satışlar içinde yüzde 70.5’e ulaştı.

373 bin 462 adet otomatik vitesli otomobil satılırken, manuel şanzımanlıların sayısı ise 155 bin 926 adette kaldı. Bir başka deyişle, otomatik vitesli otomobillerin satışlardaki payı yüzde 29.5 oldu. Böylece bu yılın 11 aylık döneminde satılan her 10 otomobilden 7’si otomatik vites olarak kayıtlara geçti. Geçen yılın ocak-kasım döneminde otomatik şanzımanlı otomobillerin toplam pazardaki payı yüzde 68.3 olmuştu.

Lüksler ve SUV’lar
Otomatik vitesli otomobillerin hangi sınıflarda daha çok tercih edildiğine bakılırsa, bu anlamda lüks (E) ve ultra lüks (F) modeller önde gidiyor. Zira bu iki sınıfta da otomatik vites oranı neredeyse yüzde 100’e ulaşıyor. Benzer şekilde “tam hibrit” motor teknolojisine sahip otomobil ve SUV’ların yine neredeyse tamamı otomatik vitesli olarak üretilip, satılıyor. Bunun yanında SUV segmentinde de otomatik vites tercihinin yoğun olduğu biliniyor.

Bununla birlikte üst orta sınıfta (D) yer alan modellerde de otomatik şanzıman oranı yüzde 99.8 düzeyinde. Bunları, en küçük şehir otomobillerinin bulunduğu A sınıfı otolar takip ediyor. Bu sınıfta da otomatik viteslilerin satışı yüzde 93.4’e ulaşmış. Orta sınıf (C) olarak bilinen ve Türkiye’nin en çok satan otomobillerinin bulunduğu sınıfta otomatik oranı yüzde 68.9 iken, ülkemizde ikinci popüler segment olan B sınıfında bu oran yüzde 59.

Otomatik vites otomobil satışlarında dikkat çeken yükseliş

 folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Çin'de sürücüsüz otobüsler test sürüşüne başladı

Çin'de sürücüsüz otobüsler test sürüşüne başladı

access_time16 Ağustos 2022 21:12

Çin'de Guangdong eyaletinin merkezi Guangcou'da sürücüsüz yolcu otobüsleri test ediliyor

Dünkü zam iptal edilmişti: Motorine zam geliyor!

Dünkü zam iptal edilmişti: Motorine zam geliyor!

access_time16 Ağustos 2022 09:02

Motorine bugün yapılması planlanan 1 lira 26 kuruşluk zam, Brent petrol fiyatlarının gerilemesiyle iptal edilmişti. Yapılan yeni açıklamaya göre motorin grubunda 17 Ağustos...

Ticaret Bakanlığı'ndan ikinci el araç satışı hakkında açıklama

Ticaret Bakanlığı'ndan ikinci el araç satışı hakkında açıklama

access_time16 Ağustos 2022 08:54

Yürürlüğe giren 6 ay ve 6 bin km şartı hakkında Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı. Açıklamada bireysel satışlarda kısıtlama olmayacağı söylendi.

Akaryakıt sektörü kan ağlıyor

Akaryakıt sektörü kan ağlıyor

access_time16 Ağustos 2022 08:39

Akaryakıt bayilerinin satış fiyatı ne olursa olsun aynı kârı elde etmelerini içeren sistem sermaye kaybına neden oluyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)