Herkes onu istiyor! Kapış kapış satılıyor

Herkes onu istiyor! Kapış kapış satılıyor

access_time07 Aralık 2020 08:49
Otomobil satışlarında “otomatik” viteslilerin payı artmaya devam ediyor. Ocak-Kasım döneminde satılan her 10 otomobilden 7’si otomatik vitesli oldu.

Türkiye’de otomobil tercihlerindeki değişim, Türk tüketicilerin “otomatik”e bağlanmasına da neden oldu. Giderek artan trafik sıkışıklığı, bazı modellerin tamamen bu seçenekle üretilmesi gibi nedenler, Türkiye’de otomatik vitesli otomobil satışlarının artmasını sağladı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Kasım ayı sonu itibariyle otomatik şanzımanlı otomobillerin adedi, toplam satışlar içinde yüzde 70.5’e ulaştı.

373 bin 462 adet otomatik vitesli otomobil satılırken, manuel şanzımanlıların sayısı ise 155 bin 926 adette kaldı. Bir başka deyişle, otomatik vitesli otomobillerin satışlardaki payı yüzde 29.5 oldu. Böylece bu yılın 11 aylık döneminde satılan her 10 otomobilden 7’si otomatik vites olarak kayıtlara geçti. Geçen yılın ocak-kasım döneminde otomatik şanzımanlı otomobillerin toplam pazardaki payı yüzde 68.3 olmuştu.

Lüksler ve SUV’lar
Otomatik vitesli otomobillerin hangi sınıflarda daha çok tercih edildiğine bakılırsa, bu anlamda lüks (E) ve ultra lüks (F) modeller önde gidiyor. Zira bu iki sınıfta da otomatik vites oranı neredeyse yüzde 100’e ulaşıyor. Benzer şekilde “tam hibrit” motor teknolojisine sahip otomobil ve SUV’ların yine neredeyse tamamı otomatik vitesli olarak üretilip, satılıyor. Bunun yanında SUV segmentinde de otomatik vites tercihinin yoğun olduğu biliniyor.

Bununla birlikte üst orta sınıfta (D) yer alan modellerde de otomatik şanzıman oranı yüzde 99.8 düzeyinde. Bunları, en küçük şehir otomobillerinin bulunduğu A sınıfı otolar takip ediyor. Bu sınıfta da otomatik viteslilerin satışı yüzde 93.4’e ulaşmış. Orta sınıf (C) olarak bilinen ve Türkiye’nin en çok satan otomobillerinin bulunduğu sınıfta otomatik oranı yüzde 68.9 iken, ülkemizde ikinci popüler segment olan B sınıfında bu oran yüzde 59.

Otomatik vites otomobil satışlarında dikkat çeken yükseliş

 folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Ehliyet sınavında yakalandı: Böyle teçhizat görülmedi!

Ehliyet sınavında yakalandı: Böyle teçhizat görülmedi!

access_time21 Eylül 2021 15:28

Kırıkkale'de Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ehliyet sınavına kopya düzeneği ile giren ve bu kişiye yardım eden şüpheli yakalandı.

Kar açıklaması hisseleri uçurdu

Kar açıklaması hisseleri uçurdu

access_time21 Eylül 2021 13:59

Uber hisseleri kar açıklaması ile yükseldi

Sıfır araçta stokçuluk iddiasında bomba gelişme

Sıfır araçta stokçuluk iddiasında bomba gelişme

access_time21 Eylül 2021 03:35

Sosyal medyaya yansıyan, boş arazide yüzlerce sıfır otomobil görüntüsü, ÖTV indirimi sonrası stokçuluk iddialarını yeniden alevlendirdi. Ticaret Bakanı Muş, iddiaların tüm...

Motorinde indirim

Motorinde indirim

access_time20 Eylül 2021 17:06

EPGİS: 21.09.2021 itibarıyla motorinde 29 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşti, pompa fiyatlarına yansımayacak

YORUM YAP

YORUMLAR (0)