İki araştırmacı, test sürüşündeki patlama sonrası hayatını kaybetti

İki araştırmacı, test sürüşündeki patlama sonrası hayatını kaybetti

access_time01 Temmuz 2023 17:56
İki İtalyan araştırmacı, bir hibrit otomobil prototipinin test sürüşü sırasında infilak etmesi sonucu hayatını kaybetti.

İtalya Ulusal Araştırma Konseyi, kıdemli bilim insanı Maria Vittoria Prati ve stajyer Fulvio Filace'yi saygıyla anıyor

İki İtalyan araştırmacı, Avrupa Birliği fonlarıyla geliştirilen bir hibrit otomobil prototipinin test sürüşü sırasında patlaması sonucu hayatını kaybetti.

Araştırmacılar, geleneksel içten yanmalı motorlara sahip arabaları en azından kısmen güneş enerjisiyle çalışan hibrit araçlara dönüştürmeyi amaçlayan Life-Save projesi üzerinde çalışıyordu.

İtalya Ulusal Araştırma Konseyi'nde kıdemli bilim insanı ve mühendis olan Maria Vittoria Prati ve stajyer Fulvio Filace, prototipin geçen cuma günü İtalya'nın güneyindeki Napoli kentinde patlamasının ardından ciddi yanıklarla çabucak hastaneye kaldırılmıştı.

Napoli'deki Cardarelli Hastanesi sözcüsüne göre, 66 yaşındaki Prati pazartesi günü üçüncü derece yanıklardan kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybederken, 25 yaşındaki Filace de gece saatlerinde öldü.

Reuters'a konuşan sözcü Pietro Rinaldi hem Prati'nin hem de Filace'nin "çok ağır durumda" hastaneye kaldırıldığını ancak "genç yaşı göz önüne alınınca" Filace'yi "kurtarma umudunun daha yüksek" olduğunu söyledi. Rinaldi şöyle ekledi: Ama bu yeterli olmadı.

İkili, sürücülerin eski arabalarını güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araçlara dönüştürmelerini sağlayacak yeni teknolojiyle donatılarak modifiye edilmiş bir Volkswagen Polo'nun test sürüşünü yapıyordu.

ANSA haber ajansının bildirdiğine göre, savcılar patlamanın nedenini bulmaya çalışıyor fakat soruşturmada halihazırda yöneldikleri belirli bir şüpheli yok.

Ölümlerden dolayı "büyük şok ve üzüntü" duyduğunu ifade eden araştırma konseyi, iç denetim başlattıklarını ve soruşturmalarla işbirliği yaptıklarını ekledi.

Araştırma konseyi "parlak bir araştırmacı" ve "emisyonların incelenmesi ve alternatif yakıtların kullanımı alanında uzman" olan Prati'yi saygıyla andı.

İtalya'nın güneyindeki Salerno Üniversitesi'nin bir yan kuruluşu olan ve Life-Save projesinde öncü rol oynayan eProInn, geleneksel otomobillerin kısmen güneş enerjili yürüyen aksamlarla donatılması üzerinde çalışıyordu.

Şirketin patentli fikri standart şekilde üretilen araçları, tavanla kaput üzerine yerleştirilmiş güneş panelleri ve bataryayla şarj edilen ilave elektrik motorlarıyla donatmaktı.

Avrupa Komisyonu'nun LIFE Programı'nın finanse ettiği proje, 2017'den bu yana yaklaşık 1,8 milyon euro fon aldı. Projenin internet sitesinin cuma günkü kazadan sonra devre dışı bırakıldığı bildirildi.(İndependent Türkçe)

Anadolu Otoyolu'nda 18 araç zincirleme kaza yaptı!

 

Otopilot Tesla kaza yaptı: 1 ölü

 

80 araç, 6 ölü, işte feci kazanın görüntüsü

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Çinli otomobil üreticilerinin yurt dışı yatırımlarında artış beklentisi

Çinli otomobil üreticilerinin yurt dışı yatırımlarında artış beklentisi

access_time13 Haziran 2024 13:57

Çinli otomobil üreticilerinin ticari engeller karşısında yurt dışı yatırımlarını artırması bekleniyor

Tesla'dan AB'ye 'Çin' baskısı

Tesla'dan AB'ye 'Çin' baskısı

access_time13 Haziran 2024 08:09

Tesla, Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara daha düşük tarife uygulanması için AB'ye baskı yapıyor

ABD'li Ford çalışan sayısını azaltacak

ABD'li Ford çalışan sayısını azaltacak

access_time12 Haziran 2024 13:57

ABD'li Ford, İspanya'daki Valencia fabrikasında çalışan sayısını düşürecek.

Üreticilerin elektrikli araç bataryası talepleri azaldı

Üreticilerin elektrikli araç bataryası talepleri azaldı

access_time12 Haziran 2024 10:57

Umicore, otomobil üreticilerinden gelen talebin son haftalarda kötüleştiğini söyledi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)