İngiltere'de otomobil üretimi sert düştü

İngiltere'de otomobil üretimi sert düştü

access_time28 Nisan 2022 15:23
Tedarik zincirlerindeki aksaklıklar nedeniyle İngiltere'de otomobil üretimi, bu yılın ilk çeyreğinde 2021'in aynı dönemine göre yüzde 32,4 düştü.

İngiliz Motorlu Araç Üreticileri Topluluğu (SMMT) verilerine göre, ülkede bu yılın ilk çeyreğinde üretilen otomobil sayısı 207 bin 347'ye geriledi.

İngiltere'de ilk çeyrekte, iç pazar için üretilen otomobil sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,3 azalarak 45 bin 548'e, ihracat için üretilen otomobil sayısı da yüzde 35 düşüşle 163 bin 799'a geriledi.

Ülkede geçen ay üretilen otomobil sayısı ise yüzde 33,4 azalarak 76 bin 900'e düştü.

SMMT açıklamasında, bu yılın ilk çeyreğinde otomobil üretimindeki sert düşüşün, küresel bazda bilgisayar çipi tedarikindeki sıkıntılar ve enerji maliyetlerindeki artıştan kaynaklandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SMMT Üst Yöneticisi Mike Hawes, bu yılın ilk çeyreğinde otomobil üretimindeki düşüşün neredeyse 100 bin olduğuna işaret ederek, "Toparlanma henüz başlamadı. Artan enerji maliyetleri de dahil olmak üzere giderek zorlaşan ekonomik ortamda İngiltere'nin imalattaki rekabet gücünü korumak için acilen hareket geçmek gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Hawes, İngiltere'nin, sadece bir pazar olarak değil, aynı zamanda bir üretici olarak da elektrikli araçlara geçişin ön saflarında yer almasını istediklerini kaydetti.

Japonya'da otomobil üretimi düştü

 

Avrupa'da ticari araç kayıtlarında düşüş

 

Renault, Avtovaz’daki payını “1 ruble” karşılığında devredecek

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

access_time30 Mayıs 2024 14:39

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere uygulanması düşünülen anti-damping vergisine ilişkin kararını, Avrupa seçimlerinin sonrasına...

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

access_time30 Mayıs 2024 08:21

Toyota'nın üretim ve satışları nisanda düştü. Gerilemede, Çin'deki şiddetli fiyat rekabeti, güvenlik testi skandalı etkili oldu.

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

access_time30 Mayıs 2024 07:58

İngiltere'de otomobil üretimi nisan ayında da geriledi. Elektrikli araçların üretilen tüm otomobillerin içindeki payı yükseldi

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

access_time29 Mayıs 2024 11:18

Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış sayılarına sahip olan Alman otomotiv markalarının pazar payı yüzde 16,81'e geriledi. Türkiye otomotiv pazarında Volkswagen, Mercedes, BMW...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)