Japonya'dan EV sektörüne vergi avantajı

Japonya'dan EV sektörüne vergi avantajı

access_time14 Ağustos 2023 08:07
Japonya, yerli elektrikli araç bataryaları ve yarı iletkenler için vergi indirimleri uygulamayı planlıyor

Japonya, ekonomik güvenliği sağlamak için Nisan 2024'ten itibaren yurt içinde üretilen elektrikli araç (EV) bataryaları ve yarı iletkenler için vergi indirimleri uygulamayı planlıyor.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, 2024 Mali Vergi Kanunu revizyonu kapsamında Japonya'da stratejik öneme sahip ürünler üreten şirketler için vergi indirimleri uygulanmasını önermeyi planlıyor.

Planlanan program, ABD Enflasyon Azaltma Yasasına benzer şekilde, pil ve çiplerin üretimini yapan firmaların kurumlar vergisinin düşürülmesini kapsıyor.

Japonya, stratejik mallara yönelik tedarik zincirlerini güvence altına almak için Taiwan Semiconductor Manufacturing ve Micron Technology gibi çip üreticilerine Japonya'da tesisler kurmaları için milyar dolarlık sübvansiyonlar açıklamıştı ve geçen yıl Ekonomik Güvenliği Teşvik Yasası’nı yürürlüğe koymuştu.

Japonya'dan Rusya'ya otomobil ihracatı yasağı

 

Japonya'da yeni araç satışları düştü

 

Japonya, Rusya'ya lüks araç ihracatını yasakladı

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

AB, Çinli elektrikli otomobiller kararını erteledi!

access_time30 Mayıs 2024 14:39

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere uygulanması düşünülen anti-damping vergisine ilişkin kararını, Avrupa seçimlerinin sonrasına...

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

Toyota'nın üretim ve satışları geriledi

access_time30 Mayıs 2024 08:21

Toyota'nın üretim ve satışları nisanda düştü. Gerilemede, Çin'deki şiddetli fiyat rekabeti, güvenlik testi skandalı etkili oldu.

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

İngiltere'de otomobil üretimi düştü

access_time30 Mayıs 2024 07:58

İngiltere'de otomobil üretimi nisan ayında da geriledi. Elektrikli araçların üretilen tüm otomobillerin içindeki payı yükseldi

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

Alman otomobillerinin Türkiye'deki pazar payı zayıflıyor

access_time29 Mayıs 2024 11:18

Türkiye'de uzun yıllar yüksek satış sayılarına sahip olan Alman otomotiv markalarının pazar payı yüzde 16,81'e geriledi. Türkiye otomotiv pazarında Volkswagen, Mercedes, BMW...

YORUM YAP

YORUMLAR (0)