Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan EPDK'ya tavsiye

Kamu Denetçiliği Kurumu'ndan EPDK'ya tavsiye

access_time01 Ağustos 2015 04:37
EPDK'nın yıllık 60 bin ton satış zorunluluğu hukuka aykırı bulundu
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından getirilen petrol piyasasında yıllık 60.000 ton satış zorunluluğu, Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından hukuka aykırı bulundu.

KDK'dan yapılan açıklamada, şikayetçi bir dernek temsilcisinin EPDK'ya söz konusu zorunluluğun kaldırılması için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine, KDK'ya başvurduğu belirtildi.

Şikayet üzerine Kamu Başdenetçisi Mehmet Nihat Ömeroğlu'nun yaptığı inceleme sonucunda şikayetçiyi haklı bularak EPDK'ya tavsiyede bulunduğu vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

'KARAR HUKUKA AYKIRI'

"5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu'nda, dağıtıcıların asgari satış yapmalarına ilişkin bir yükümlülüğe yer verilmemesine, hatta bu konuda dağıtıcılara yüzde onluk bir esneklik payı sağlanmasına rağmen, EPDK tarafından yapılan yönetmelik değişikliği ile dağıtıcılara asgari 60.000 ton beyaz ürün (Benzin ve motorin) satış yapma yükümlülüğü getirilmiş ve bu yükümlülüğe uymayanlara da yaptırım uygulanacağı hükme bağlanmıştır. Ayrıca, bahsi geçen Kanunda, EPDK'nın asgari satış yükümlüğü getirebileceğine ilişkin herhangi bir yetki hükmünün de bulunmadığı anlaşılmıştır. Tüm bunlar dikkate alındığında, EPDK'nın, Kanunun kendisinde tanıdığı yetki sınırları içerisinde olmayan bir hususta ve yasa koyucunun görev alanına giren bir konuda düzenleme yaptığı ve söz konusu yönetmelik hükümlerinin hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır."
Gerekçesinde, kamu idaresinin düzenleme yaparken, düzenlemenin dayanağı olan yasanın bütününe bağlı kalmak zorunda olduğu, yasayı ve yasanın amacını aşar veya yasa konusu alanlara girer nitelikte düzenleme yapma olanağının da bulunmadığını kaydeden Ömeroğlu, tüm bu nedenlerle ilgili yönetmeliğin değiştirilmesi ve yasaya uygun yeni bir düzenleme yapılması için EPDK'ya tavsiyede bulundu.

Yargının işini hafifletmek ve insan haklarına dayalı iyi yönetim konusunda idareye katkıda bulunmak amacıyla 2013'te kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu tavsiye niteliğinde karar alma yetkisine sahip. Bu kararlar neticesinde şikayetçilerin mahkemeye gitme hakkı ise saklı kalmaya devam ediyor. Mehmet Nihat Ömeroğlu, 2012 yılında Yargıtay üyeliğinden emekli olduktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nca Kamu Başdenetçisi olarak seçildi ve halen bu görevi yürütüyor.

60 BİN TON ZORUNLULUĞU VAR

EPDK tarafından hazırlanarak yürürlüğe giren Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte, dağıtıcı lisansı sahiplerine yıllık asgari 60.000 ton satış zorunluluğu getirilirken, bu miktardaki satışını gerçekleştiremediği tespit edilen dağıtıcılar hakkında idari yaptırım uygulanacağı belirtiliyor.
folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

access_time23 Şubat 2024 10:59

Elon Musk'ın, sendika karşıtı tavrı, Tesla'ya ait şarj istasyonlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda İsveç'te yaşanan grevlerle gündeme gelen kriz, şimdi...

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

Hedefevim'e ait otomobiller yeniden ihaleye çıkacak

access_time23 Şubat 2024 10:53

TMSF, kayyım olarak görevli bulunduğu Hedefevim Gayrimenkul Otomotiv ve Ticaret A.Ş.’ye ait otomobiller için ikinci kez ihaleye çıkacak.

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

Volkswagen yüzbinlerce aracını geri çağırıyor

access_time22 Şubat 2024 13:49

Volkswagen ABD'de yaklaşık 261.000 aracı geri çağıracağını duyurdu.

Tesla'nın fabrika genişletme planına tepki!

Tesla'nın fabrika genişletme planına tepki!

access_time21 Şubat 2024 16:06

Almanya'da Grünheide bölgesi sakinleri Tesla'nın fabrika genişletme planına karşı çıktı

YORUM YAP

YORUMLAR (0)