Mercedes'ten Rus bayilerine kötü haber

Mercedes'ten Rus bayilerine kötü haber

access_time15 Ağustos 2023 08:43
2022 yılında Rusya’dan ayrılma kararı veren Mercedes, Rus bayilerini yazılımından çıkardı.

Rusya'nın Ukrayna işgali sebebiyle uygulanan yaptırımlar çerçevesinde Rusya’dan ayrılmaya karar vererek Moskova bölgesindeki fabrikasını dev Rus oto bayisi Avtodom’a satan Alman Mercedes-Benz, Rus bayilerini otomobil bakım, yedek parça ve güncelleme imkanı sağlayan yazılımından tamamen çıkardı.

Oto bayilerin yaptığı açıklamalara atıfta bulunulan İzvestia gazetesi haberinde, bayilerin üreticinin çevrimiçi yazılım sistemlerinden bağlantısının kesildiği belirtilirken, çevrimiçi sistemlere erişimin olmaması nedeniyle bu marka otomobile sahip olan sürücüler için bakım ve onarım süresinin uzayacağı konusunda uyarıldı.

Gazetemru'da yer alan habere göre, daha önce Mercedes ile resmi olarak çalışan Rus oto bayilerinin halihazırda araçların tamir ve bakımını “birikmiş deneyim ve bilgi” temelinde gerçekleştirileceği de ifade edildi.

Mercedes-Benz AG’nin Rusya pazarından ayrılmasıyla bağlantılı olarak MB üretici tarafından Mercedes-Benz otomobilleri için kurulan diğer servis faaliyetlerinin kontrol edilmesi ve yürütülmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken oto bayileri, yazılım sorunlarının sadece Mercedes arabalarını etkilemediğini, bayilerin çoğu yabancı otomobil markası için yazılımla ilgili sorunlar yaşadığını bildirdi.

Mercedes-Benz, Ekim 2022’nin sonunda Rusya’dan ayrıldığını açıklamıştı.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Başkanı Denis Manturov, Moskova bölgesindeki fabrikasını dev Rus oto bayisi Avtodom’a satan Alman Mercedes-Benz’in altı yıl içinde fabrikayı geri alma opsiyonunun olduğunu söyledi.

Rusya’daki Mercedes fabrikasının satış anlaşması hakkında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Manturov, “6 yıllık geri satın alma opsiyonları var. Bağımsız bir değerlendirme sonrası fabrikalarını piyasa fiyatından geri satın alma imkanına sahipler” diye konuştu.

Rus oto bayisi Avtodom, Alman otomotiv devi Mercedes-Benz’in Moskova bölgesindeki bir fabrikası, resmi distribütörlüğü ve leasing hizmeti veren yan kuruluşu da dahil olmak üzere Mercedes-Benz’in tüm Rus varlıklarını satın aldığını duyurmuştu.

Anlaşma uyarınca Avtodom, garanti ve garanti sonrası destek dahil olmak üzere Rusya’daki Mercedes-Benz otomobillerinin satış sonrası bakımını yapma hakkını aldı.

Mercedes, Rusya pazarından tamamen çekildi

 

Mercedes, Rusya pazarından tümüyle çıkıyor

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

access_time15 Nisan 2024 16:34

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ramazan Bayramı tatilinde otoyolları 11 milyon 236 bin 983 aracın kullandığını açıkladı. Özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve...

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

access_time15 Nisan 2024 14:35

Elektrikli araba üreticisi Tesla, elektrikli araç pazarında yoğunlaşar rekabetin etkisiyle düşen satışlar nedeniylm küresel işgücünün %10'undan fazlasını işten...

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

access_time15 Nisan 2024 11:30

TEHAD Başkanı Berkan Bayram, Ramazan Bayramı tatilinde elektrikli şarj istasyonlarının sıkıntısız hizmet verdiğini belirterek, "Bu süreçte elektrikli otomobil kullanıcıları...

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

access_time14 Nisan 2024 15:32

Düzce'de selektörle radar uyarısı yapan sürücülere 45 bin 540 lira ceza kesildi

YORUM YAP

YORUMLAR (0)