Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

Musk'ın başı çalışanlarla dertte: Tesla'da grev krizi!

access_time23 Şubat 2024 10:59
Elon Musk'ın, sendika karşıtı tavrı, Tesla'ya ait şarj istasyonlarının tehlikeye girmesine neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda İsveç'te yaşanan grevlerle gündeme gelen kriz, şimdi daha büyük boyutlara ulaşıyor.


SpaceX, Neuralink, X ve Tesla... Ünlü milyarder pek çok alanda faaliyet gösterip tüm dünyada adından söz ettirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde insan beynine çip takarak, zihin gücüyle hareketi sağlamada önemli bir adım atmayı başaran Musk, bu defa elektrikli otomobilleriyle ilgili ciddi bir krizle gündemde.

Aslında Musk, geçtiğimiz ekim ayında başlayan ve sadece İsveç'te değil tüm dünya basınında dikkat çeken grevlerle uğraşıyor.

İsveç'teki IF Metall sendikasına bağlı 130 işçi, 27 Ekim'de İsveç'teki Tesla fabrikalarında greve başlamıştı, ancak Musk bu grevi çok uzun süre görmezden gelmişti. Musk'ın sendika karşı tavrı İsveç'teki Tesla fabrikalarında yeni krizlere neden oldu.

TESLA ŞARJ İSTASYONLARI ARTIK ÇALIŞMAYABİLİR

Bu hafta bir işçi sendikası daha otomobil üreticisine karşı dava açmaya karar verdi. Üstelik davanın sonunda ülke genelindeki Tesla şarj istasyonları artık çalışmayabilir.

İsveç Hizmet ve İletişim Çalışanları Sendikası veya Seko, çarşamba günü bir bildiri yayınlayarak, sendika karşıtı politikaları nedeniyle Tesla'ya karşı eylem başlatacağını duyurdu:

IF Metall’in mücadelesi aynı zamanda bizim de mücadelemizdir. Tesla, İsveç'te oyunun kurallarına uymayı reddederek, işçilere toplu sözleşmeye göre daha kötü ücret ve koşullar veriyor. Tabii ki bu kesinlikle kabul edilemez. IF Metall'in şu anda yürüttüğü mücadele tüm İsveç toplu sözleşme modeli açısından önemli. Bu nedenle başka bir duyurusu yayınlamayı ve Tesla üzerindeki baskıyı artırmayı seçtik.

Ülke çapında önemli elektrik işleri yapan Seko, Tesla'nın tüm planlama, hazırlık, yeni bağlantılar, ağ genişletme, servis, bakım ve onarımları durdurma sözü verdiğinden, şirket için kötü olabilir. Hatta bu hareket, ülke içindeki tüm yeni Tesla Supercharger'ların piyasaya sürülmesini durdurabilir.

ŞİRKETİ BİR BİR TERK ETTİLER

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca İsveç'teki ve Avrupa'nın diğer bölgelerindeki sendikalar, çalışma modelini Tesla'nın bozma girişiminden korumak için bir araya geldi. Tesla'nın İsveç'teki genel merkezi bir dizi eylemle karşı karşıya kaldı. Liman işçileri, elektrikçiler, posta işçileri ve hatta çöp toplayıcıları bile şirketin ofislerini terk ederek şirket için ciddi sorunlara neden oldu.

Musk, sendikalardan hoşlanmadığını açıkça belirtmiş, toplu pazarlığı küçümsediğini defalarca dile getirmişti. (Sözcü)

Tesla'nın fabrika genişletme planına tepki!

 

Tesla'ya, "tehlikeli atık" nedeniyle 1,5 milyon dolar ceza

 

Tesla, ABD'de yaklaşık 2,2 milyon aracını geri çağıracak

 

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

Bayram tatilinde otoyolları 11 milyondan fazla araç kullandı!

access_time15 Nisan 2024 16:34

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ramazan Bayramı tatilinde otoyolları 11 milyon 236 bin 983 aracın kullandığını açıkladı. Özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve...

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

Tesla çalışanlarının yüzde 10'unu işten çıkaracak

access_time15 Nisan 2024 14:35

Elektrikli araba üreticisi Tesla, elektrikli araç pazarında yoğunlaşar rekabetin etkisiyle düşen satışlar nedeniylm küresel işgücünün %10'undan fazlasını işten...

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

Elektrikli araç kullanıcıları tatilinde şarj problemi yaşadı mı?

access_time15 Nisan 2024 11:30

TEHAD Başkanı Berkan Bayram, Ramazan Bayramı tatilinde elektrikli şarj istasyonlarının sıkıntısız hizmet verdiğini belirterek, "Bu süreçte elektrikli otomobil kullanıcıları...

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

Radar uyarısı yapan sürücülere ceza

access_time14 Nisan 2024 15:32

Düzce'de selektörle radar uyarısı yapan sürücülere 45 bin 540 lira ceza kesildi

YORUM YAP

YORUMLAR (0)