Otomotivde 'akıllı' dönem başlıyor

Otomotivde 'akıllı' dönem başlıyor

access_time06 Aralık 2016 09:02
Çoğunluğunu KOBİ'lerin oluşturduğu otomotiv tedarik sanayisi hafif ve akıllı otolar dönemine odaklandı. Buluş ve tasarım gücüyle dikkat çeken sektör, küresel rakiplerine adeta göz açtırmıyor

Otomotiv tedarik sanayisi geleceğin otomobillerini şimdiden Türkiye'de dizayn etmeye başladı. Tasarım ve patentli buluşlarıyla dikkat çeken sektör, bu sayede küresel rakiplerine adeta göz açtırmıyor. 50'den fazla otomobil markasına tasarım ve ürün geliştiren Türk KOBİ'leri, gelecekte tamamen plastik hammaddeye dayalı olarak üretilmesi beklenen otomobiller için de hazırlıklarına hız verdi. Türk otomotiv yan sanayi sadece bu alanda 5 yılda Ar-Ge teşviklerinin rüzgârını arkasına alarak 200'den fazla patent çıkarmayı başardı.

YENİ SÜRECE HAZIRLANMALIYIZ
Sabah'tan Metin Can'ın haberine göre, ihracattaki payını da yüzde 14 oranında artıran sektör, adeta otomotiv endüstrisinin dinamosu oldu. Sektördeki yenilikleri ve değişimleri anlatan Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) ve Avrupa Dövmeciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca, geleneksel üretim modellerinin hızla gerilediğini söyledi. Elektrikli araç üretiminden çok daha ileri bir teknolojiye geçmemiz gerektiğine vurgu yapan Kanca, "Birçok kişi, kısa zamanda elektrikli araçların piyasayı kaplayacağını zannediyor. Bu doğru değil. Araçların hafifletilmesi, üreticilerin öncelikli meselesi olmaya devam edecek. Artık hafif ve akıllı araçların konuşulduğu bir dönemdeyiz."

DEV MARKALAR TÜRK TEDARİKÇİ TALEP EDİYOR
Ana sanayi firmalarının yatırım yaptığı ülkelere Türk tedarikçileri götürmek istediğini ifade eden Kanca, "Daha önce ürün satın almak için ülkemize gelirken, artık hem ürün hem de tedarikçi almak için geliyor. Bu firmalar, Türkiye'nin sadece Türk topraklarında üretim yapmasını yetersiz buluyor; dünyaya yayılmamız ve küresel anlamda aktif olmamız gerektiği konusunda çağrıda bulunuyor. Bu durum gurur verici" dedi.

folder_openEtiketler

İlgili Haberler

Stellantis'ten, Çin'den uzaklaşma kararı

Stellantis'ten, Çin'den uzaklaşma kararı

access_time14 Haziran 2024 11:56

Stellantis, bazı elektrikli araçların üretimini Çin'den uzaklaştırma kararı aldı.

Çinli otomobil üreticilerinin yurt dışı yatırımlarında artış beklentisi

Çinli otomobil üreticilerinin yurt dışı yatırımlarında artış beklentisi

access_time13 Haziran 2024 13:57

Çinli otomobil üreticilerinin ticari engeller karşısında yurt dışı yatırımlarını artırması bekleniyor

Tesla'dan AB'ye 'Çin' baskısı

Tesla'dan AB'ye 'Çin' baskısı

access_time13 Haziran 2024 08:09

Tesla, Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara daha düşük tarife uygulanması için AB'ye baskı yapıyor

ABD'li Ford çalışan sayısını azaltacak

ABD'li Ford çalışan sayısını azaltacak

access_time12 Haziran 2024 13:57

ABD'li Ford, İspanya'daki Valencia fabrikasında çalışan sayısını düşürecek.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)